(Продължение от 1-а стр.)
Кметовете с охота приемат президентското рамо. "С удоволствие чух, че съм споменат като успешен кмет от хора, които са далеч от политиката - учени и писатели. Радвам се на признанието и на президента", коментира кметът на Велико Търново Румен Рашев, който е от СДС и вчера също бе на представянето на комитета в Търговище. Според него фактът, че Първанов е бивш лидер на БСП, не е чак толкова важен, защото проблемите в една община не са партийни и кметът е кмет на всички. "Не съм решил дали ще се кандидатирам отново, но ако го направя, ще бъда независим и приемам всякаква подкрепа," каза Рашев.
"Целта на кметовете е да победят и те не отказват подкрепа", смята депутатът от СДС Христо Кирчев, който е бивш градоначалник на Варна. Според него, ако някой в СДС постави въпроса трябва ли сините да застанат зад кмет, който се подкрепя и от инициативния комитет на президента, той е заспал някъде в 90-те години. "Президентът е институция, не партия," каза Кирчев.
"Право е на всяко гражданско обединение, включително и на интелектуалци с влияние в обществото, да отстоява вижданията си, в това число и за кметове. Не виждам обаче заплаха за класическите партии, макар че се очертава много сериозен сблъсък на местните избори между партии и сдружения, и обединения, които ще претендират за роля в местната власт", коментира говорителят на БСП Ангел Найденов.
Николай Овчаров обясни още, че кметските избори са първото, но не и единствено предизвикателство към новия комитет. "Това е един експеримент, ако завърши успешно, ще можем да подкрепяме и други инициативи, не само на президента, но може и на правителството. Бихме подкрепили всичко добро, което става в България", обясни той. Членовете на комитета щели да използват връзките си с институциите, за да помагат за реализирането на редица проекти. "В него няма случайни хора, по света такива хора се наричат лобисти", допълни Овчаров.
Георги Първанов лансира идеята си за по-активно участие на гражданското общество в политиката малко след като стъпи във втория си мандат. Тогава мнозина коментираха, че това е първа стъпка към създаването на президентска партия. "Не става въпрос за нова партия, а за форма на по-сериозно участие на гражданското общество и интелектуалците в политиката и управлението на държавата", категоричен бе вчера Овчаров. Първанов заставал зад комитета, но това не означавало, че всички инициативи ще бъдат задължително съгласувани с него. "Ние ще обменяме идеи и мнения с президента. Ако той не одобри дадена инициатива, ще я обмислим, защото той обикновено има много добри становища. Може да се откажем, но сами ще вземаме решения", категоричен беше Овчаров.
|
|