Стоян Тошев е изпълнителен директор на управляващо дружество "Ти Би Ай Асет Мениджмънт" и председател на Българската асоциация на управляващите дружества. Специализирал е управление на портфейли на пенсионни фондове в САЩ и притежава диплом за сертифициран финансов аналитик (CFA Charterholder).
- Г-н Тошев, как се убеждават хората да вложат спестяванията си във взаимен фонд вместо в банка?
- В последните години хората с най-иновативно мислене видяха, че има алтернатива на банковите депозити и че тя е много привлекателна. Нарича се взаимни фондове. Множество индивидуални инвеститори обединяват парите си и ги предоставят за управление на професионалисти. В резултат се получава атрактивна доходност, доста по-добра от лихвите на банковите депозити. Голяма част от взаимните фондове постигат доходност, която достига до 100%. Естествено, тя зависи от това в какво фондът инвестира.
Фондовете, които инвестират балансирано в акции и облигации, също реализират привлекателна доходност - около 30% - 40% до 50%. Консервативните фондове, които залагат само на инвестиции в облигации, правят доходност от порядъка 6-7%. Хубавото при тях е, че съчетават удобството на разплащателната сметка, защото човек може ползва парите си всеки ден, с по-добрата доходност от лихвите по срочните депозити.
- Атрактивната доходност ли е единственото предимство на взаимните фондове?
- Втората положителна страна е, че при нужда човек има удобството да ползва средствата, които е инвестирал, по всяко време, без да губи натрупаната до момента доходност. Тези пари са необлагаеми.
Освен това инвеститорът може да вложи и много малки суми. Например дяловете на взаимните фондовете на Ти Би Ай са от порядъка на 10-15 лв., така че за всеки е достъпно да инвестира. И си заслужава човек да помисли да прави това редовно всеки месец, да отделя една част от получените средства, за да инвестира.
- Как човек да се ориентира на пазара и избере фонда, в който да вложи парите си?
- Моят съвет е да се консултира със специалисти. Такива консултации се предлагат от всички управляващи дружества и те са безплатни. Клиентът трябва да си отговори на въпроса за колко време има намерение да инвестира парите, с които разполага. Ако ще е за кратко - от 3 до 6 месеца, това трябва да са по-консервативните фондове, защото при тях таксите са по-ниски и във всеки един момент той може без големи разходи да получи обратно сумата заедно с доходността. Средства, които са за по-дългосрочен период, могат да се вложат и в по-агресивните фондове.
Оказа се, че в България има доста хора със силен апетит към повече риск, който носи по-висока доходност. Повече от половината инвестиции във взаимните фондове са в агресивни фондове.
- Таксите, които се удържат, да ги приспаднем ли от доходността, за която говорите?
- Естествено, по-агресивните фондове, които изискват по-активно управление, имат по-високи такси, но тези такси се изплащат от доходността. Процентите, за които говорихме в началото, са нетните резултати, т.е. от тях са извадени таксите.
- Как ще разсеете тревогите, че фонд с доходност над 50% не е финансова пирамида?
- Въпрос на желание е човек да разбере за какво става дума. Взаимните фондове са най-добре развилата се финансова индустрия в света. Тя рано или късно ще стане такава и в България. Разумният подход не е игнориране, а разбиране за какво става дума, въпреки че е ново. Може би една от привлекателните страни на банковите депозити е, че са много прости - човек отива в банката и си оставя парите. Не го интересува, че банката му дава 4% лихва, а неговите пари инвестира срещу по-висока доходност, като разликата остава за банката. При взаимните фондове не е така - парите на инвеститорите само се управляват от професионалните мениджъри и цялата доходност е за инвеститорите, т.е. за гражданите. Възнаграждението на портфолио мениджърите се сформира от таксите.
- А може ли човек да загуби цялата сума, която е вложил?
- Това няма как да стане. Да загуби цялата сума при един добре диверсифициран (състоящ се от различни ценни книжа) портфейл на фонд, който е вложил в 30-40 различни компании, това означава да фалира цялата българска индустрия. Това няма как да стане. Но е възможно през някои периоди цените да отидат надолу.
- Четирите фонда на "Ти Би Ай", които управлявате, каква доходност реализират?
- "Ти Би Ай Асет Мениджмънт" е едно от първите и най-големи управляващи дружества в страната - към началото на юли т.г. управляваме и консултираме управлението на активи на стойност над 725 млн. лева. Предлагаме на пазара 4 вида взаимни фонда, които покриват целия спектър от интереси на клиентите. Първият фонд, който направихме - "Ти Би Ай Евробонд", е консервативен и инвестира само в облигации. Доходността му за последната година е 6,62%. "Ти Би Ай Комфорт" е нискорисков фонд, инвестиращ предимно в облигации и до 20 на сто в акции, като доходността му последната година е над 20%. Доходността на балансирания фонд - "Ти Би Ай Хармония", е значително по-висока - над 33%. А най-агресивният ни фонд - "Ти Би Ай Динамик", отчете доходност над 55% за последните 12 месеца.
Ако някой ЛАЙФ или някой ЧОЙС, не казвам Лайф Чойс, ви обещае...
Е-е-е-х времена, времена...
Или пък 55% доходност, минус 50% такси = 5% доход. Аман от тия банкови номера - лихва 8% ама с таксите и комисионките става 11-12%.