:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,440
Активни 614
Страници 12,314
За един ден 1,302,066
ПРОБИВ

Изборите в Турция са тест за политическия ислям

Мюсюлманският свят следи примера на Анкара за съчетаване на религия и демокрация
РОЙТЕРС СНИМКИ
Привърженици на ислямистката Партия на справедливостта и развитието празнуваха цяла нощ.
Последните парламентарни избори в Турция са най-важните след смъртта на основателя на съвременната светска република Кемал Ататюрк. На карта бе поставено нещо много повече от споровете дали ислямист може да бъде избран за президент на страната. Вотът определя същността на турската демокрация, идентичността на турската държава и дали едно неспокойно, по-младо поколение е подготвено да не се подчини на заплахите на консервативните военни, че ще извършат пети преврат от 1960 г.

Резултатите биха се отразили не само на Анадола или пък на претъпканите чаршии в Истанбул. Мюсюлманският свят възприема тези избори като тест за политическия ислям. Въпросът бе дали управляващата Партия на справедливостта и развитието ще получи мнозинство в парламента. Това вече е факт.



Дали турската армия ще приеме този резултат?



Дали ще надделеят страховете, че вотът ще даде на партията на премиера Реджеп Тайип Ердоган мандат, за да осъществи планираните реформи? Или фактът, че ислямистката партия спечели, ще доведе до бърза военна намеса, за да може армията да затвърди ролята си на бранител на заветите на Ататюрк и на демокрацията, за която повечето генерали смятат, че турците все още не са готови?

Ако армията приеме завръщането на премиера Ердоган, това ще бъде крайъгълен камък в обтегнатите отношения между генералите и цивилните политици; също ще потвърди предпазливостта и отстъпките, които той направи, за да разсее подозренията, че се опитва тихомълком да подкопае светския характер на държавата. Освен това ще му помогне да се противопостави на протестите за отмяна на забраната на носене на забрадки на публични места и построяването на повече ислямски училища. Подобен резултат ще даде увереност на други хитри правителства в близкоизточни държави, че могат да се доверят на ислямистите и да им разрешат да участват в демократични избори.

Ако армията откаже да приеме резултатите, както стана в Алжир, ислямистите в мюсюлманския свят ще решат, че никога няма да бъдат приети в страните с прозападни демокрации. Това ще насърчи радикалните ислямисти да отхвърлят участие в парламентарния живот. Те ще поддържат екстремизма и ще стоят в основата на конфликтите между светските политици и ислямистите по света.



Арабският свят наблюдава с необикновен интерес



какво се случва в Турция. Иракчаните също следят обстановката отблизо. Ердоган устоя на натиска от страна на армията да разпореди намеса в Кюрдистан под претекста, че бойците от ПКК използват Северен Ирак за убежище. Генералите се опасяват, че де факто независимостта на иракските кюрди ще насърчи неспокойните турски кюрди и ще заплаши единството и сигурността на страната.

Намесата на Турция би била пагубна за надеждите на Америка и Европа за стабилизиране на Ирак. Това ще влоши обтегнатите им с Анкара отношения, до които доведе турският отказ да подкрепи американската инвазия в Ирак и решимостта на някои лидери на страни-членки на ЕС да не подкрепят Турция за пълноправно членство в Съюза.

Изборите ще имат голямо влияние върху предприсъединителните преговори. Въпреки широкото европейско разбиране за позицията на армията в полза на светската държава много лидери от ЕС са разтревожени от национализма и желанието за намеса на генералите. Това важи най-силно за Кипър. Ердоган демонстрира гъвкавост по въпроса за острова, но армията твърдо се противопостави на всякакви отстъпки.

За много външни наблюдатели изборите са битка между ислямистите и привържениците на светската държава. ПСР показва компетентност по икономическите въпроси и ясни задължения за предприемане на реформи. Освен това си спечели подкрепа от неислямистите и от проевропейски настроените хора. Армията, най-уважаваната институция в Турция, получи подкрепа от настроените срещу натиска, оказван на страната от НАТО и ЕС. Това обаче не бе недостатъчно.
17
2144
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
24 Юли 2007 01:46
/:/ "Изборите в Турция са тест за политическия ислям"
......................................... ......................................... .....................................
"Политически Ислям" ?!?
Това словосъчетание е по-опасно и от "Ал Кайда", бе!
И го написали НЕ къде да е, а във в."Таймс"?!?
"Таймс" да почва Обратното броене! Защото, "политически Ислям" НЕ е нищо друго освен "държавен Ислям"!
Един Иран НЕ ви ли стага, бе?!
АМАН!
24 Юли 2007 02:25
таймс пишат, за да се намират на работа.световната политика е извън контрол и се превърна на руска рулетка.високи френски интелектуалци отдавна приказват, че турция не е европейска мисловно и културно.ние да му мислим, какво ни се е задало да си патим.спорове за шалвари и забрадки, когато светът се вози на скоростни влакове и в купетата френски бабички по на осемдесет години тракат на лаптопи.западните подариха на Памук нобела, за да катализират озападничаване, но и това не помога.както е тръгнало източният въпрос пак ще вълнува юнашки сърца.
24 Юли 2007 04:48
Ей, тия не се умориха обаче. Га ерДоган и Гюл искаха президенството цялата страна се дигна да вика у-у-у-у и да развяват турски знамена. Сега всички пак за тия гласуват. И пак по улиците с турски знамена - този път радост. Друго не знам, ам тоя дето ги продава тия знамена к'ва ли печалба върти.
24 Юли 2007 07:42
Прав си Янтар,
напоследък се продадоха към 10 млн. знамена, към 5лв пар4ето...

24 Юли 2007 08:13
мистик в турция лирата е официална валута а не лева.
24 Юли 2007 08:20
Скоро отново бях в Турция. Свръхпроизводство, строителство, туризъм, чужди инвестиции - днес чета , че по доходи са доста преди нас. При същите темпове след 5 години ...не ми се мисли.
24 Юли 2007 09:50
Паро ,
Селям ти , за "недоумението" най-горе ... Аз , тук , толкоз ...

24 Юли 2007 09:57
В момента в Турция се цакат американците и англичаните от една страна и Европейците от друга.
Резултатите от тези избори са определено загуба на позиции за USA и UK. Турция винаги е била разглеждана като силен поддръжник на американско-израелската позиция в Близкия изток. Нека не забравяме, чеу турската армия, фактически командвана от USA е втората по големина след американската. Така, че процесът е много сериозен.
Като противодействие на ставащото в Турция, аналитиците предвиждат действия от страна на САЩ за разделянето на Ирак и формирането на независима кюрдска държава, с което се създават условия за конфликт между Турция и новата държава, което пък заедно с предстоящия конфликт в Косово ще държи Еврапа в постоянно напрежение.
Даже някои аналитици отиват и по-далече, като обясняват нападението на САЩ над Ирак не толкова с интереса по отношение на петрола, /защото от това нападение най-много спечели Русия/ колкото именно с тези процеси свързани с политическата и военна стабилност в Европа.
Не случайно също така, че в Косово албанците заявиха, че през ноември ще обявят независимост...
Така, че процесите, които протичат в Турция са една наистина мирна революция, целяща да изведе страната на нов проевропейски път...
Дано да успеят...
24 Юли 2007 10:42
§ 39, много партии използуват религията за политически цели, така че не учудвай, самите радикали(ал кайда и др подобни ) също използуват ислямската религия за политически цели, да не говори за режима в Суадитска Арабия нали власта на шейха им се основа на "уж" записаното им право да управляват в Корана, дори ако не знаеш създателят на на най радикалното учение в исляма "уахабизма" го е създал по поръка на двора в Риад с цел да запазят господството си. А като се направи сравнение малко ли царе или крале се кръстят в бибилята " в името на Господа и по право господар на ....т.н." , просто чрез религията е по лесно да се зомбират особено неграмотни хора за твои последователи.
24 Юли 2007 12:07
"Политически ислям" - съчетание на религия и демокрация - същото като "комунистическа" демокрация
24 Юли 2007 14:08
Драги Микеле ,
По пътя си към Европа , чини се , Турция ще "забради" и Континента ... Поддаваме се на заблуди и под носа дори , не ни е еня , какво се случва ...

24 Юли 2007 15:53
Какъв полити4ески ислям бе, турция не е исламска република, тези журналисти от запада толкова ли са неграмотни, 4е незнаят какво е лаицизъм, да партията на Ербакан използваше религията в политиката, имаше връзки и с рад.ислямисти, затова и беше закрита от конст.съд, после смениха името на партията за да продължат, но Ердоган се отдели от тях и се насо4и към центъра, затова е и до голяма степен успеха му на изборите....

24 Юли 2007 18:37
Политически ислям ? - не се среща в природата. Или са политици, които си развиват политиката скрити зад знамето на исляма (напр. елита в Турция, Йемен, Египет и Пакистан). Или пък са ислямисти, вършейки делото си (разбирай-кланетата) преструвайки се на политици и уж по политически причини (талибаните, хамаз, хизбула и т.н.). Когато политиците от първия вид решат да действат с по-мирни средства спрямо собствения си народ, елементите от втория вид тутакси се активизират и докарват джихада и бурките. Затова политиците в ислямските страни които действително милеят за народа си са безмилостни диктатори. Тези които вместо това мислят повече за исляма и за себе си го отнасят в крайна сметка. Покрай тях и съответния народ.
*
Поради тези причини нахлуването в Ирак беше капитална и непростима грешка. Туй че Буш имал тактика, а нямал стратегия за после са последствия. Основата е, че Буш имаше да изпълнява определена роля, а нямаше работа в Ирак. Второто му попречи да изпълни първото. Беше много "зает".

24 Юли 2007 22:33
yagen, все пак това е Таймс - не можеш да очакваш много.

Тенденцията на повечето западни медии и най-вече в сащ, е да оформят лицето на новия враг, който да оправдае незаконните действия на правителствата им. Едно време беше комунизма и съветския блок, сега е тероризЪма. За разлика от нашата родна комунистическа пропаганда от миналото обаче, която беше толкова непохватна, не никой не й вярваше, англо-саксонската пропаганда работи с много фини и прикрити методи. Бавничко и незабележимо се изграждат връзки и асоциации, така че след време при една-едничка думичка, в съзснанието на (най-вече) средно-статистическия американец изплува ярък образ. Така, когато се споменат думите терорист, талибанин, муджахедин, ислямист и вече дори мюсулманин и арабин, в главите на половината от форумното братство изплува образа на въоръжен с калашник арабин с тюрбан на главта, през който се виждат само очите, с нож в ръка, от който тече кръв. В тази статия има подобни асоциации, черз използване на епитети и прикриване на част от фактите.
24 Юли 2007 22:56
Хей , по-горе приятелю , че и ме ядосваш ,
Седнал си да ми сравняваш статистическия американец със статистическия турчин ? Ами , кажи си го и по-право , вместо да ми го витаеш по догански ... Хайде , стига ... Турция има своя обективен , Фундаментален проблем ... Това , за сведение на нейните "просветени" адепти в България ...

25 Юли 2007 00:29
Турция има не един проблем господин bългарски eagle (или господин ловджийско куче, ако предпочиташ ). Но аз исках да наведа вниманието ви на формата на това съчинение.
25 Юли 2007 03:33
Може би не смееш да кажеш "помияр"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД