:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,219,518
Активни 256
Страници 5,341
За един ден 1,302,066
Дебат

"Балоните" на фондовата борса са опасни само за невежите

Рекордните печалби не изглеждат реалистично, но са факт. Докато на пазара продължават да се наливат много пари, срив в котировките няма да има
Снимка: Архив "Сега"
Напоследък сред инвестиционната общност се разрази дебат превръща ли се фондовата борса в "балон" заради необосновано високите цени на акциите на някои компании.
120% доходност от началото на годината на взаимен фонд, инвестиращ в акции, 66% ръст на индекса SOFIX на годишна база към края на октомври, 86% ръст на пазарната капитализация на компаниите на Българската фондова борса за 10 месеца...

Това не е реклама, а истински факти из дневника на българския капиталов пазар. Колкото и да е малък по размер, фондовият пазар носи бомбастични печалби на инвеститорите, вложили парите си в него. Въпросът е обаче докога ще продължи това? Ако цените на акциите на компаниите, търгуващи се на борсата, са изкуствено надути, няма ли опасност от спукване на "балона"?

Въпроси като този изникват в моменти след сериозен и непрекъснат ръст на цените на акциите в сравнително кратък период от време. Нещо подобно се случва у нас напоследък. Тези явления не са необичайни нито за родната фондова борса, нито за капиталовите пазари по света. Все пак е добре процесите да се анализират, за да са наясно хората доколко и дали са застрашени спестяванията им.

Всъщност



какво означава "балон" на капиталовия пазар?



Става въпрос за състояние, при което при отделна компания или на борсата като цяло се е скъсала връзката между фундамент и цена. С други думи тънката отличителна линия между борсовата търговия и хазарта се е размила и липсва финансова логика в текущата пазарна оценка на акциите. Те са твърде скъпи, а тази стойност не може да се оправдае, защото нито финансовите резултати на съответното дружество са достатъчно добри, нито перспективата за развитието му е толкова обещаваща. В момента на фондовата ни борса има не един и два такива случая.

Как може да се стигне до подобна ситуация? Истината е, че нито БФБ, нито който и да било друг фондов пазар е ефективен на практика. Тоест рядко текущите цени отразяват реалното състояние на дружествата и цялата публична и непублична информация за тях. В действителност повечето инвеститори имат слаба финансова култура, почти никакъв инвеститорски опит и информираност. От друга страна, популярните напоследък колективни инвестиционни схеми, които носят доста привлекателна доходност върху спестяванията на гражданите и за които се предполага, че управляват парите на хората професионално, всъщност са малко или много пристрастени към позитивното движение на борсата. Когато цените растат, ползите за тях се увеличават и обратно. В този смисъл имаме основания да подложим на конструктивно съмнение доколко "пазарно" е всъщност тяхното поведение.

Но примерите с отделни компании изобщо не са достатъчни, за да се определи цялата борса като "балон". Да, има дружества, които са доста надценени, но има и такива, които имат сериозен потенциал за бъдещ растеж. Никой не е изобретил



безотказен метод за подбор на "правилната" инвестиция



За да можем да "плуваме успешно в морето от алтернативи", задължително трябва да имаме богата инвестиционна култура и време, за да следим цялата налична информация за публичните компании - финансовите им отчети, инвестиционните им намерения и т.н. Срещу това вероятно веднага ще се надигнат онези, които през изминалите няколко години направиха сериозни печалби дори без нужното образование и опит. Факт е обаче, че в дългосрочен план пазарът не е толкова благосклонен към невежеството на своите участници. Те трябва да са подготвени за движение надолу, което неминуемото ще се случи, макар никой да не може да каже точно кога.

Опасна ли е обаче моментната надцененост или подцененост за капиталовия пазар? Определено отговорът на този въпрос е "не". Пазарът успява да изглади ценовите несъответствия в дългосрочен план.

Опасност обаче съществува за отделните инвеститори, особено за тази част от тях, която е неподготвена за подобни събития. Отдавна финансови експерти и анализатори предупреждават, че не е реалистично да очакваме трицифрени годишни доходности. Подобни печалби обаче, напук на специалистите, продължаваме да виждаме. Техният размер не само не намалява, а дори расте прогресивно през годините.

Логичният въпрос е



на какво се дължи този парадокс



Обясненията за това са много - като започнем от ниската база, от която стартирахме преди около 5 години, и стигнем до подобрената макросреда, ниските данъци, приемането на България в ЕС и т.н. Но колкото и елементарно да звучи, основната причина за парадоксалните на пръв поглед събития е огромният капиталов поток към скромната по мащаби Българска фондова борса. На практика сега към нея се насочват много капитали, а няма богат избор на активи, в които да се инвестира. Докато вливащите се пари надхвърлят тези, които напускат пределите на БФБ, на практика не е възможно да има срив в котировките.



-----------------------------

*Авторът и/или негови клиенти могат да/или са инвестирали средства в акции. Мнението е само с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупко/продажба на ценни книжа.

----------------------------
13
3392
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
08 Ноември 2007 00:18
Финансов анализатор ( автора) CFA ли значи? Аке е така, жалко...статиата прилича на рекламен проспект...
08 Ноември 2007 02:26
Мисля, че става дума за деформация, плод на безумният български икономически преход. Създаде се възможност на хора, близки до властта, да натрупат много пари, които те не знаят какво да правят. А приравняването към ЕС носи след себе си инфлация, просто няма как иначе. По същата причина има и такова безумно строителство на хотели, а напоследъс и молове, които няма да проработят при такъв жизнен стандарт. Безумие, след безумие...
08 Ноември 2007 03:06
Абе някой може ли да ме светне колко е Р/Е на българските индекси.
Колко е средния дивидент, изплаща ли се редовно?
08 Ноември 2007 04:27
120% ...И замириса на ENRON...
08 Ноември 2007 05:17
Как нашата борса няма да е балон като одитите в почти всички компаний са на шуробаджанашки принцип.
08 Ноември 2007 07:42
Каквото и да си говорим БАЛЪЦИ си трЕбват...ама да са КУРАЖЛИИ
08 Ноември 2007 07:51
Българино, не ме гледай тъпо, инвестирай на борсата - би казал Жоржи след тоз анализ, не е лоши и да ипотекираш де що имаш
08 Ноември 2007 08:21
умна статия. язък, че директора на ситибанк, дето го уволниха оня ден не я е чел. ако я беше чел щеше да знае, че борсата не е за него.
08 Ноември 2007 11:06
Високата доходност е нормална. Не само заради реален икономически растеж, но и заради желанието на сивия сектор да се легализира напълно. Т.е. през фондовата борса се препират и пари. В стремежа си ред дружества с голям фундамент да се превърнат в публични и то чрез широк кръг дребни акционери ги кара да се продават на занижена цена, но със сигурност има и кухи такива, които симулират фундамент и са спекулативни. Въпроса е как да разпознаем едните от другите за да инвестираме правилно?
08 Ноември 2007 12:06
за да няма неясноти "невежите" се отнася до редовите вложители. "знаещите" са спекулантите и посредниците работещи освен с професионалните си умения и с тежки дози вътрешна информация (това е "знанието", което невежите нямат ). на борсата могат да се направят нелоши пари, дори от обикновени хора, стига да не станат алчни, защото тогава почват да надуват очевидни балони и отказват да видят идващата опасност от пукане. но една от основните функции на борсата е да осигурява законен начин "знаещите" да гепят пачката на "невежите", понеже на глупака и неговите пари им е предопределено скоро да тръгнат по различни пътища
08 Ноември 2007 12:21
не може нещо да стане от нищо. при растеж на икономиките от 10% как иначе може някои да правят 30 и повече процента печалба ако някой друг не загуби?! естествено че със спекулация. само че спекулацията не е win-win, тя е zero sum game, някой трябва да изгуби за да спечели някой друг
08 Ноември 2007 14:34
Павлик го каза правилно.
08 Ноември 2007 20:49
Но колкото и елементарно да звучи, основната причина за парадоксалните на пръв поглед събития е огромният капиталов поток към скромната по мащаби Българска фондова борса.


Защо да е елементарно като това е разумното обяснение? Инак събитията си остават парадоксални и на втори и на трети поглед. Ако не бяха, досега би трябвало да ни е заляла вълна от интерес от страна на големите западни (пък и източни) вложители. На спечелилите- честито, време е за прибиране на печалбите. Всеки нормален вложител ( а не спекулант със необщественни знания) би си прибрал 120 % печалба. Иначе, много грамотно псание на автора за разлика от един предишен "финансов анализатор-CFA", който лъжеше най-безочливо, че 30-40% печалба било нормално нещо.
естествено че със спекулация. само че спекулацията не е win-win, тя е zero sum game

Pavlik, нещо прибързано си го писал това, защото очевидно е погрешно. Спекулативни позиции могат да се заемат в различни "капиталови" пазари, като много от тях не са "zero sum". Пример е всяка борса на дружествени дялове (акции) за каквато минава и БКБ. Утре, всички дружества биха могли да обяват несъстоятелност и всички участници да изгорят без значение дали притежават дялове с цел цспекулация или с цел вложение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД