Напоследък сред инвестиционната общност се разрази дебат превръща ли се фондовата борса в "балон" заради необосновано високите цени на акциите на някои компании. |
Това не е реклама, а истински факти из дневника на българския капиталов пазар. Колкото и да е малък по размер, фондовият пазар носи бомбастични печалби на инвеститорите, вложили парите си в него. Въпросът е обаче докога ще продължи това? Ако цените на акциите на компаниите, търгуващи се на борсата, са изкуствено надути, няма ли опасност от спукване на "балона"?
Въпроси като този изникват в моменти след сериозен и непрекъснат ръст на цените на акциите в сравнително кратък период от време. Нещо подобно се случва у нас напоследък. Тези явления не са необичайни нито за родната фондова борса, нито за капиталовите пазари по света. Все пак е добре процесите да се анализират, за да са наясно хората доколко и дали са застрашени спестяванията им.
Всъщност
какво означава "балон" на капиталовия пазар?
Става въпрос за състояние, при което при отделна компания или на борсата като цяло се е скъсала връзката между фундамент и цена. С други думи тънката отличителна линия между борсовата търговия и хазарта се е размила и липсва финансова логика в текущата пазарна оценка на акциите. Те са твърде скъпи, а тази стойност не може да се оправдае, защото нито финансовите резултати на съответното дружество са достатъчно добри, нито перспективата за развитието му е толкова обещаваща. В момента на фондовата ни борса има не един и два такива случая.
Как може да се стигне до подобна ситуация? Истината е, че нито БФБ, нито който и да било друг фондов пазар е ефективен на практика. Тоест рядко текущите цени отразяват реалното състояние на дружествата и цялата публична и непублична информация за тях. В действителност повечето инвеститори имат слаба финансова култура, почти никакъв инвеститорски опит и информираност. От друга страна, популярните напоследък колективни инвестиционни схеми, които носят доста привлекателна доходност върху спестяванията на гражданите и за които се предполага, че управляват парите на хората професионално, всъщност са малко или много пристрастени към позитивното движение на борсата. Когато цените растат, ползите за тях се увеличават и обратно. В този смисъл имаме основания да подложим на конструктивно съмнение доколко "пазарно" е всъщност тяхното поведение.
Но примерите с отделни компании изобщо не са достатъчни, за да се определи цялата борса като "балон". Да, има дружества, които са доста надценени, но има и такива, които имат сериозен потенциал за бъдещ растеж. Никой не е изобретил
безотказен метод за подбор на "правилната" инвестиция
За да можем да "плуваме успешно в морето от алтернативи", задължително трябва да имаме богата инвестиционна култура и време, за да следим цялата налична информация за публичните компании - финансовите им отчети, инвестиционните им намерения и т.н. Срещу това вероятно веднага ще се надигнат онези, които през изминалите няколко години направиха сериозни печалби дори без нужното образование и опит. Факт е обаче, че в дългосрочен план пазарът не е толкова благосклонен към невежеството на своите участници. Те трябва да са подготвени за движение надолу, което неминуемото ще се случи, макар никой да не може да каже точно кога.
Опасна ли е обаче моментната надцененост или подцененост за капиталовия пазар? Определено отговорът на този въпрос е "не". Пазарът успява да изглади ценовите несъответствия в дългосрочен план.
Опасност обаче съществува за отделните инвеститори, особено за тази част от тях, която е неподготвена за подобни събития. Отдавна финансови експерти и анализатори предупреждават, че не е реалистично да очакваме трицифрени годишни доходности. Подобни печалби обаче, напук на специалистите, продължаваме да виждаме. Техният размер не само не намалява, а дори расте прогресивно през годините.
Логичният въпрос е
на какво се дължи този парадокс
Обясненията за това са много - като започнем от ниската база, от която стартирахме преди около 5 години, и стигнем до подобрената макросреда, ниските данъци, приемането на България в ЕС и т.н. Но колкото и елементарно да звучи, основната причина за парадоксалните на пръв поглед събития е огромният капиталов поток към скромната по мащаби Българска фондова борса. На практика сега към нея се насочват много капитали, а няма богат избор на активи, в които да се инвестира. Докато вливащите се пари надхвърлят тези, които напускат пределите на БФБ, на практика не е възможно да има срив в котировките.
-----------------------------
*Авторът и/или негови клиенти могат да/или са инвестирали средства в акции. Мнението е само с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупко/продажба на ценни книжа.
----------------------------