:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,219,477
Активни 267
Страници 5,300
За един ден 1,302,066
Челен опит

Косово като Хонконг на Балканите

Белград търси варианти, за да запази териториалната цялост на Сърбия
Снимка: Ройтерс
На преговорите във Виена сръбският президент Борис Тадич (вторият от ляво на дясно) не можа да убеди колегата си Фатмир Сейдиу (вдясно на преден план) да превърнат Косово в Хонконг на Балканите.
Провалът на седмия кръг от преговорите във Виена между Белград и Прищина за бъдещия статут на Косово бе неизбежен, защото сърби и косовари разговаряха като глухи. В понеделник обаче белградският екип на преговорите и лично президентът Борис Тадич направиха едно изненадващо предложение - моделът на Хонконг да бъде използван като възможно решение за статута на Косово. През 1997 г. бившата британска колония се върна в Китай, но с условието да запази автономия във всички области с изключение на отбраната и външната политика.

Сърбия разбра, че



няма смисъл да преговаря повече за Конфедерация



между Белград и Прищина. Поражение претърпя и планът на германеца Волфганг Ишингер - представител на ЕС в "тройката" със САЩ и Русия. Той лансира идеята Сърбия и Косово да сключат договор по примера на разделената Германия през 1972 г. Тогава ФРГ и ГДР установиха правила за отношенията си, които бяха в сила близо три десетилетия. Ишингер не получи достатъчно подкрепа от САЩ, а Русия съзря в него авариен изход от задънената улица.

Идеята на Белград за Косово като Хонконг прозвуча ефектно чрез световните медии, но бързо отзвуча. Сърбия поне успя да създаде впечатление, че търси съвременен модел за решаване на проблема, а не се взира все към миналото си отпреди шест века. Както и че не се стреми непременно към централизирано управление на етническите албанци в областта.

След като отхвърли програмата от 14 точки на "тройката", Белград обяви, че ако бъде приета новата формула, е готов да направи отстъпки. Сърбия заяви, че не възразява Косово да стане специална административна област с висока степен на самоуправление като Хонконг.



Но нито сърбите, нито косоварите са китайци,



че да проявяват източно търпение в преговорите. Особено нетърпеливи са лидерите в Прищина, които вече предвкусват независимостта и мечтаят не за Велика Албания, а за Велико Косово. Те добиха самочувствие, че могат да говорят пряко с великите сили, и няма да се съгласят някой ден да се свият в нова провинция - макар и не сръбска, а албанска. Има и още нещо. Прищина не забелязва съществена разлика между новия и стария белградски план, който също предвиждаше широка автономия на областта, без да бъдат нарушавани териториалната цялост и границите на Сърбия. Така че Косово няма как да се изкуши да стане Хонконг на Балканите. Етническите албанци са решили да обявят независимост до края на годината и преговарят в австрийската столица само колкото да покажат, че не им е дадена друга възможност.

"Преговори по последното сръбско предложение за бъдещия статут на Косово няма да има. Белград погрешно възприема и тълкува същността на целия процес", отсече във Виена говорителят на преговарящия екип от Прищина Скендер Хисени. А Хашим Тачи - лидер на най-голямата опозиционна партия Демократичен съюз на Косово (ДСК) - каза в интервю за австрийския в. "Ди Пресе", че няма никаква възможност различията между косовските албанци и сърби да бъдат преодолени дори ако преговорите между двете общности продължат още сто години.
5
2246
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
08 Ноември 2007 06:59
Глупости ..... По - скоро Косово като Сицилия за Италия......
08 Ноември 2007 11:20
По-скоро Анадол в Югославия.
08 Ноември 2007 12:19
Шиптърите и да изклинчат Косовска независимост мир и просперитет няма да имат. Рано или късно сърбетата ще си вземат Косово обратно.
08 Ноември 2007 17:34
Светът заиграва хазартно...

08 Ноември 2007 17:52
Бе др. Тапа,
"Югославия" отдавна не съществува. Айде запомни го вече.
Отделно, ние българите (поне грамотните от нас) не обичаме термина "Югославия", понеже е антибългарски - преполага, че ние, най-големия (поне тогава, 1929) и стар южнославянски (по език) народ, не сме южни славяни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД