На преговорите във Виена сръбският президент Борис Тадич (вторият от ляво на дясно) не можа да убеди колегата си Фатмир Сейдиу (вдясно на преден план) да превърнат Косово в Хонконг на Балканите. |
Сърбия разбра, че
няма смисъл да преговаря повече за Конфедерация
между Белград и Прищина. Поражение претърпя и планът на германеца Волфганг Ишингер - представител на ЕС в "тройката" със САЩ и Русия. Той лансира идеята Сърбия и Косово да сключат договор по примера на разделената Германия през 1972 г. Тогава ФРГ и ГДР установиха правила за отношенията си, които бяха в сила близо три десетилетия. Ишингер не получи достатъчно подкрепа от САЩ, а Русия съзря в него авариен изход от задънената улица.
Идеята на Белград за Косово като Хонконг прозвуча ефектно чрез световните медии, но бързо отзвуча. Сърбия поне успя да създаде впечатление, че търси съвременен модел за решаване на проблема, а не се взира все към миналото си отпреди шест века. Както и че не се стреми непременно към централизирано управление на етническите албанци в областта.
След като отхвърли програмата от 14 точки на "тройката", Белград обяви, че ако бъде приета новата формула, е готов да направи отстъпки. Сърбия заяви, че не възразява Косово да стане специална административна област с висока степен на самоуправление като Хонконг.
Но нито сърбите, нито косоварите са китайци,
че да проявяват източно търпение в преговорите. Особено нетърпеливи са лидерите в Прищина, които вече предвкусват независимостта и мечтаят не за Велика Албания, а за Велико Косово. Те добиха самочувствие, че могат да говорят пряко с великите сили, и няма да се съгласят някой ден да се свият в нова провинция - макар и не сръбска, а албанска. Има и още нещо. Прищина не забелязва съществена разлика между новия и стария белградски план, който също предвиждаше широка автономия на областта, без да бъдат нарушавани териториалната цялост и границите на Сърбия. Така че Косово няма как да се изкуши да стане Хонконг на Балканите. Етническите албанци са решили да обявят независимост до края на годината и преговарят в австрийската столица само колкото да покажат, че не им е дадена друга възможност.
"Преговори по последното сръбско предложение за бъдещия статут на Косово няма да има. Белград погрешно възприема и тълкува същността на целия процес", отсече във Виена говорителят на преговарящия екип от Прищина Скендер Хисени. А Хашим Тачи - лидер на най-голямата опозиционна партия Демократичен съюз на Косово (ДСК) - каза в интервю за австрийския в. "Ди Пресе", че няма никаква възможност различията между косовските албанци и сърби да бъдат преодолени дори ако преговорите между двете общности продължат още сто години.