:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,217,746
Активни 281
Страници 3,569
За един ден 1,302,066

Парите не могат да заместят политиката

Не корумпираните гласоподаватели, а бедният пазар на идеи води до алъш-вериша на вота
Емил Спахийски
От изминалите избори сякаш всички останахме с някаква горчивина в устата. Не толкова от самите резултати, колкото от наглото, демонстративно купуване на гласове. Създаде се впечатлението, че хората отиват пред урните не за да упражнят основното си демократично право, а са се затичали към Женския пазар за бърз алъш-вериш.

По "Дарик" един коментатор, може би не без основание, каза: "Какво толкова лошо има в това да продадеш гласа си? Как може да продаваме труда си срещу пари? Как може да търгуваме познанията си срещу пари? Как може да купуваме познанието на другите срещу пари? Не може ли и да изтъргуваме гласа си? Това е право на всеки в крайна сметка".

Може би е така.



Всеки има право да прави със съвестта си каквото поиска



Но защо се стигна до тази цинична практика? На пръв поглед отговорът е, че очевидно има прекалено много алчни хора, които за 50-100 лева, превърнати в ядене и пиене, са готови да се откажат от възможността да решават съдбата на своята община. Но това е само на пръв поглед. Основната причина да се отвори пазарът на гласове и да се опорочи толкова много избирателният процес е липсата на идеи, на реална политика в отделните общини. Ясно е, че на много места изборите са кървави, защото има противостояние от сорта ЦСКА срещу "Левски" - било то поради етнически, икономически причини или чист манталитет. Доказателство виждаме в понякога абсурдните коалиции, абсурдното поведение на хората по места. ДПС да се съюзява с "Атака" на едно място, а на друго - лидери на ДПС стават лидери на "Атака" и правят всичко възможно да мъстят. ДСБ се коалира с ГЕРБ или някой друг субект срещу СДС.

В политиката сделката е нещо нормално. Тя има за цел така да съчетае стремежите на отделните субекти, че да се постигне консенсус по определена кауза. Ако промяната на статуквото в една община е цел за няколко партии, които сами по себе си са антагонистични, то е съвсем нормално опозицията да достигне до сделка в името на решаване на тази задача.

Проблемът на тези завери е, че в повечето случаи се правят в последния момент и почти първосигнално. Хората първо си стискат ръцете, а после започват да търсят кауза, зад която да застанат. И в повечето случаи каузата се изчерпва в едно изречение -



да свалим тия маскари от власт



След това се наема ПР агенция, която да прикрие "жаждата за власт" с ефектна опаковка. Събират се и пари, за да се усвои пазарът на гласове, който не е голям, но когато избирателната активност е ниска, всеки глас е ценен.

Всичко това може и да докара някоя и друга бюлетина, но няма как да привлече достатъчно много избиратели. Повечето хора изобщо няма да си направят труда да се разхождат до урните, защото някой се е опаковал в розова хартия. Повечето хора ще са мотивирани да пуснат бюлетината, когато са убедени, че една кауза може да промени живота в родния град или село.

Затова и коалициите, формирани в 12 без 5, не хващат дикиш - при тях няма ясна воля какво искат да направят политиците на местно ниво. Всяка партия може и трябва да има различна платформа, но политиката й трябва да е перманентна. Да започва веднага след като е приключил единият изборен цикъл. За да имат избирателите достатъчно време да припознаят идеята като своя, да намерят доказателства, че лидерите са със сериозни намерения, че имат визия и воля как ще управляват, ако дойдат на власт.

В крайна сметка



ползата от демокрацията е в свободната конкуренция на идеи



Затова лично за мен в тези избори имаше и нещо много обнадеждаващо - на много места хората излязоха и гласуваха не за партия, не протестно и напук, не срещу пари, а за личности и коалиции, които или са направили хубави неща за общината (което е политика), или през годините упорито са доказвали, че имат почтени и сериозни намерения за промяна (което също е политика). На такива места парите, похарчени от търговците на гласове, просто отидоха на вятъра. Както каза един политик от дунавски град: "Доказахме, че можем да победим като българи - без подкупи, без мръсни номера, без черен ПР".

Да, наистина много пари се дадоха за купуване на гласове на тези избори, но повечето от тях са грешно похарчени пари и не са постигнали резултатите, на които е разчитано. Това е първият светъл лъч. Вторият ще дойде, когато повече партии започнат най-после да правят политика, а не просто избори.
снимка: Борислав Николов
На едни предишни избори ОДС отпечата агитационни материали под формата на пачки с лика на тогавашния премиер Симеон Сакскобургготски. На тези избори пачките не бяха фалшиви, а истински. И май по харесаха на избирателя.
31
2943
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
08 Ноември 2007 01:13

У нас се случи , Авторе ... СЕГА е категорично безупречен в заглавията на дописките ... За подробностите , че и позицията в твоята , по видело ... Клепача пада ...

08 Ноември 2007 03:33
Бе така и така се раздават пачки, що не го канализират поне. Нека законът за изборите да задължи общините да дават кебапчета и бира(или квото друго там...) за по 20-30 лева на всеки гласувал(при гласуване, да се дава купон, примерно), като след изборите, разходите по почерпката да се поемат от кандидатите, пропорционално на получените гласове. Така хем хората ще имат мотив да гласуват и нема да ходят за гъби по време на избори, хем кандидатите поне веднаж ще нахранят избирателите си...
08 Ноември 2007 07:38
Прав сте, г-н Спахийски! Надявам се тази тенденция (“на много места хората излязоха и гласуваха не за партия, не протестно и напук, не срещу пари, а за личности”) да се развива – което е нещо нормално. Време е времето на хахо-хихо да остане в историята на прехода.
Но в едно не мога да се съглася с Вас:
Всеки има право да прави със съвестта си каквото поиска. Но защо се стигна до тази цинична практика? На пръв поглед отговорът е, че очевидно има прекалено много алчни хора, които за 50-100 лева, превърнати в ядене и пиене, са готови да се откажат от възможността да решават съдбата на своята община.
Погледнато е твърде едностранчиво, според общоприетата формула-щампа.
За цинизъм и съвест можем да говорим, само ако си имал намерение да гласуваш за Х, а срещу пари си гласувал за У. Докато този, който изобщо няма намерение да гласува (причините са без значение) и после реши, че може да изкара някой лев, просто продава нещо излишно за него. Или плащането и така съвпада с твоето намерение?
А какво, ако не покупка “на едро” на гласове са всички предизборни коалиции без следизборни ангажименти?
В едно сте много точен: “да правят политика”! Това трябва да се повтаря непрекъснато по всякакъв повод! Нали преходът свърши?
08 Ноември 2007 07:39
Тези избори погребаха демокрацията. Дойде плутокрациятя.
08 Ноември 2007 09:30
Твърдението на доскоро заемащ длъжнмостта Гл.Секретар на МВР, които се водеше за фактически ръководител за мандата си на МВР, че полицията се праща да обезпечава гласоподаватели за тези, които са на власт в момента, единствено може да е базирано на собствен опит, за да се говори така убедено!
Вярно, че той сега се води "политик" и според прясно установена българска традиция, политиците могат да плещят каквото има падне в устата!
Но, това изявление на о.з. ген.Б.Борисов не подкрепено с никакъв конкретен факт, черпещо увереност само от собственият му опит, е меко казано - опасно!
08 Ноември 2007 10:44
Завесата падна, пиесата свърши. По стар обичай ще остановим, че нищо не се е променило/ даже и обещанията/. Май е време да сменим темата. И без това мача вече сме го гледали. За съжаление българският политически " елит" не подлежи на промяна. Който е чел " Бай Ганьо" ще установи, че темповете на еволюция са като тези на костенурката- и след хилядолетия ще си е същия. Смятам че се отделя прекалено много време е усилия за новини, пресни като ланския сняг. А и толкова полезни.
08 Ноември 2007 11:50
политиката е продължение на икономиката с други средства. съвсем нормално е политиката да се върти около пари и интереси.
това което не достига в нашата политика е идеи за защита на интересите на по-големи групи от хора. в нашата политика партиите носят пари и привилегии на съвсем малки кръгове от хора, а все пак стоят на власт с подкрепата на широките маси. продаването на гласове е израз на желанието на тези маси да получат поне една микроскопична трохичка от облагите които техните "избраници" извличат от властта с подкрепата и в името на съшите тези маси. в по-нормална политическа обстановка облагите за електората идват след вземането на властта, но понеже у нас електората е препатил от излъгани надежди и доверие затова всеки бързаше да осребри своята подкрепа преди изборите. това е патологичното в ситуацията, а не че гласовете се продавали. под някаква форма гласа винаги се продава - просто у нас се продава евтино и в брой, а в по-нормалните държави с гласа се дава кредит на доверие. само че у нас кредитите не се връщат, затова сме страна с кешова политика с авансово плащане
08 Ноември 2007 12:07
Мен пък ме изкефи Карбовски: "А някои си гласуват и без пари!"

08 Ноември 2007 12:22
Емил Спахийски , че и Отличен ...
Нуждаем се от критично преосмисляне на Модела на демократичното ни общуване ... Вярното разбиране за феномена на Политиката в него , е изтикано ... Така , Обществения ни демократичен процес остава без главния си аргумент и поставя под съмнение достоверността ни като "общественост" ... Икономическите "завери", стигат някакъв връх на индивидуалното си и тясногрупово его и отказват да се "концентрират" в естествения "общ" израз ... Чини се , това е волеви акт на "частното" в общия ни живот... Доктор Хаус счита да е налице , симптома за израждане на демократичния ни модел в нещо от сорта на феодално-олигархическото ... Пак ме праща в "политологията"...

08 Ноември 2007 12:59
автора не е прав че тенденцията да се гласува за коалиции и идеи е нова. не е прав и че в нея е спасението на нацията. според мен тези две негови мнения са напълно погрешни и обслужват партиите с твърди ядра.
гласуването за идеологии е феномен от началото на 90-те, когато хората се деляха на сини и червени и до смърт се мразеха само заради това че са привърженици на различни партии, без тези партии дори да си правеха труда да дефинират ясно и подробно с какво точно политиката която едните искат да водят е различна от тази на другите. точно като "левски" и "цска" - два футболни отбора, но напълно неотличими за страничния обективен наблюдател, но за привържениците си отличими като черното от бялото. политиката която съществува сама за себе си (т.е. не е теоретическа основа за реални закони и управленско поведение, а си остава в сферата на теоретичните и идеологични спорове и вражди) не е политика - тя е политиканстване. резултата от такова политиканстване е че докато хората са разделени и се мразят политиците скрили се зад общите си формулировки и благопожелания крадат необезспокоявани и не дължат никому нито отчет, нито резултати, защото тяхната партийна окраска е самодостатъчна - ако ползвам израза на автора това че те са от дадена коалиция или да се клели в дадена идея е достатъчно да имат безрезервната и безсрочна подкрепа на електората дори да не правят нищо полезно. и така 18 години докато стигнахме в днешния ден, когато хората пак казват "искам цвете едно левчета сто , но сега"
08 Ноември 2007 14:12
Еееех Павлик, изглежда, че живееш в някакъв измислен свой свят и не познаваш света.Точно в Европейския Развит Запад, който е родител на най-големите съвременни идеи на човечеството, са се родили левите и десни политически идеи и точно неговия политически модел е партии на идеите, идеологиите и реалната членска маса. За това и там няма такова число партии, като в България. Там партиите не са нито бизнес, нито ЕТ (както в България) и НЕ разчитат на държавата за издръжка, издържат се от вътрешни средства и гонят членска маса, а не от от обръчи от фирми. Защото имат друг политически морал, изграден на други правила в политиката и той е родил най-прогресивния демократичен модел, който сега действа успешно в света в управлението на държавата- пряката и прозрачна демокрация – с две думи „реалната демокрация”. Политическият модел и основания на него морал на развитите демокрации в Западна Европа забранява смесването на политиката във властта с личните бизнес интереси или лобиране за икономически групировки, както и шуробаджанащината в държавната сфера и властта до 10-то коляно. За това и този Развит Европейски Запад е построи „развития социализъм” след II Световна война, за разлика от източната Европа, където беше задача да се построи, но не успя и системата се срина. Браво на автора, чете мислите ми


Редактирано от - ritorno на 08/11/2007 г/ 15:38:27

08 Ноември 2007 16:39
, , Точно в Европейския Развит Запад, който е родител на най-големите съвременни идеи на човечеството, …….”

Такива фалшиви измислени оптимизми рядко се срещат?

Съчинявай и помагай на автора , нали само идеи липсват на ПОЛИТИКАТА, а парите , ограбените пари нали са бол , може и изборите в пазарна икономика да станат?

Пък и примерно черномутрието и то е лишено от идея в главата , но от криминални пари такъв бетон е излят , та Луната може с пейзажите да му завиди.За горската сеч да не говорим.Нали от някъде парите падат- с парашут.

Редактирано от - хунвейбин на 08/11/2007 г/ 16:44:03

08 Ноември 2007 16:49
Пламен Юруков, лидер на СДС: Демокрацията у нас е управление в полза на властта- Натиснете тук
08 Ноември 2007 17:10
Еми хунвейбин, точно липсата на ИДЕИ в досегашната политика вече 17 години, родила мръсния ни преход, поддържат „ограбването”, превръщането „изборите в пазарна икономика” и „черномутрието”, тези „явления „ са родени в досегашната политика в прехода.
Сегашните партии, родени и управлявали в прехода и докарали тези беди на българския народ, нямат нито грам от идеологията на западноевропейските си колеги, а точно в Европейския Запад няма явления като „ограбване” , нито „избори на пазарна икономика” нито „черномутрие”.
И ти страдаш от голямото късогледство на българската интелигенция, останала в България - липсват ти елементарни знания за този Запад. Западна Европа, след Втората световна война, когато роди съвременните идеи на "социалния пазарен капУтализъм и икономика", изгради „реалния социализъм”, точно тази Европа не е позната на вътрешния българин, поради 50 години информационна завеса на Студената война и в соц. лагера.
Трябва да разделяш и Запада на два коренно различни идеологически лагера- САЩ и Западна Европа. Разликата е дълбоко идеологическа, политическата, социалната и икономическа .т.е във вида на капУтализма. Пръкналата се в началото на демокрацията новата политическа класа на България обаче, бе обучена с промиване мозъците в само и единствени „американски ценности” , в евтини американски колежчета - справка - НаТка, Кошлуков и всички останали видни икономисти и политици-капУталисти, за Западна Европа дума не се промълвява, в България и с лупа да търсиш няма да намериш университет да дава знания за тази Европа. За това аз наричам такива интелигенти като теб - интелигент без европейски багаж!

08 Ноември 2007 17:37
Ritorno
За техника няма да говорим , видимо си бос , най много с цървули да си обут.

Два примера.
Кой е Солун можеш да се ограмотиш и да прецениш кога е ставало това.
Цитирам Аристотел бащицата на политията?
Как овладял положението Солун.Дал свобода на демоса. Издал закон , забраняващ изплащане на дългове чрез залагане на живота , с една дума чрез изпадане в робство.Опростил дълговете.Докато влезе в сила закона , взел че уведомил ЗНАТНИТЕ.Те взели пари НАЗАЕМ , купили много земя , станали изконно богати , а съгласно закона опрощаващ дълговете нищо не дължали.
Какво е станало с бедните и какво с богатите , можеш сам да прецениш.

Даже е измислил какво е това гражданска позиция.
, , Ако някой по време на размирици в полиса не вземе оръжие и не се присъедини към една от двете групировки , ще бъде лишен от граждански права и ще бъде осъден на безчестие.”

Няма да ти казвам до кой век Европа е била село , нито да съпоставяш европейската селяндурщина с това дето е ставало света.

Но ако в технологията на Солун примерно откриеш голямата политика , как Жан раздава , а Иван опрощава , поне една крачка в прохождането си направил.

Пълни и ненормални глупости бърбориш.
08 Ноември 2007 17:50
Очевидно добрата и смислена статия поражда и интелигентен и компетентен форум - такъв, какъвто напоследък ми се губи в "Сега". Pavlik и ritorno, докато има граждани с възгледи, грамотност и възпитание като демонстрираното, няма да загубим критерии за оценка на кадърното, почтеното и можещото, ако, дай боже, то бъде допуснато до политическия ни тезгях, за да го избираме.
08 Ноември 2007 19:18
Китайче ,
Може и да не съм в часа , но Риторното клони към наште ... Като те знам повече , виж там кво ще напраите , мир да има и за дребни пари да не се стреляте ... Твой , знаиш кой

08 Ноември 2007 19:40
Beagle
Хубаво де , ама не е вярно.
Как така я няма наличната ПОЛИТИКА с която се заграбват милиони и милиарди , пък порочно било явлението , криминално заграбени пари –да се влагат криминално.
Технологията измислена от Солун масово се приложи , за братовчеди , знатни и посветени.
Вземи как се оправдаха КМЕТСКИ грабежи -нямало колективна отговорност.
Не го попитах ritorno , дали криминалният преход не е една върховна ПОЛИТИЧЕСКА идея , затова му дадох за пример Солун , с неговите законодателни и политически идеи , създадени преди хилядолетия, та да вземе сам да се сети?

Това не липса на политика-това е висш криминален пилотаж в политиката
Да вземем Кремиковци.Ограбват го.Това е мотив за приватизация –за един долар.Продават го заедно с 12 хиляди декара , срещу този пробит долар.Налива държавата на Костов в частният вече Кремиковци 450 милиона долара.Препродават го за над 350 милиона долара.А в днешно време общината брой 170 милиона долара , за да си върне ЧАСТ от продадената общинска земя , барабар с Кремиковци , само за един долар.Само земята , това късче земя на което ще се строи бъдещият завод за боклука , какво представлява , първо подаряваш , след това откупуваш за стотици милиони.

Къде не е така.София е приватизирана за пикливите около 100 милиона и само в нея се губят стотици милиарди.

А цялата тази одисея , еднаква с черномутрието , еднаква навсякъде , не е липса на политическа идея , а показва каква е НАЛИЧНАТА политическа идея.

Може ли някое дрънкало , да каже , грабеж с какво политическа идея се поправя , та тези идеи да са дефицитни??Парите са налични , идеите са дефицитни , парите са паднали с парашут от небето-безидейни са , даже цвят и мирис нямат , само идеите са им кусура.

08 Ноември 2007 19:53
хунвейбине, ти си античен човек, но не и съвременен. Аз не ти говоря за идеите на Аристотел, тях всеки ги знае и на тяхна основа са се развили СЪВРЕМЕННИТЕ ИДЕИ на реалната демокрация, сега победила в Западна Европа от който Източна Европа си няма и понятие още, защото те са е идеи на развитото демократично мислене на 20 и 21 век, такова демократично мислене се среща в развитите демокрации на Западна Европа, но Източна не е дорасла до него все още до тях, най-много самото българско общество.
Българското общество позволи в прехода да го ограбят и окошарят новопоявилите се чисти бандити в лицето на новопръкналите се партии, само защото то нямаше развитото демократично мислене, каквото имат обществата в развитите демокрации на Западна Европа( това не значи, че народът ни е прост, а той просто нямаше изработена имунна система). И ако не знаеш да ти кажа: Западна Европа извършва също от 80-те години на 20 век либерализацията на икономиката си с приватизация и концесиониране, но такъв грабеж, който се случи в България с последствието от създаване на олигархия, не се случи въобще там и сделки като Балкан, БТК , Тракия, Софийска вода и хиляди други не са възможни.
Това е така, защото там обществата имат РАЗВИТО ДЕМОКРАТИЧНО МИСЛЕНЕ , което изисква либерализацията на икономиката им да става единствено в името на целокупния обществен интерес. Това е идеологията на реалната демокрация в 20 век!
beagle, приятелю , аз не съм нито твой, нито оня, нито наш, нито ваш, аз съм си аз



Редактирано от - ritorno на 08/11/2007 г/ 20:08:19

08 Ноември 2007 20:09
Чуй бе драги ritorno.
Станалото стана под диктовката на твоите висши европейски идеи , идеолози и на тях подобни.
Ограбените милиарди , там се скриха-срещу огромни комисионни , препраха и връщат в България.
Богатата на ценности Европа , като най голяма ценност припозна ГРАБЕЖА и си облажи душата от него.Даже на смахната се прави и станалото го нарича демокрация и пазарна икономика.
Не аз съм античен , средновековни продължават да бъдат нравите и винаги са били такива.
08 Ноември 2007 20:17
Китайче мило ,
Ако текущите факти от общия ни живот бяха вода , целият китайски народ , за предястие щеше да му дойте ... Систематизирай ги и махни излишното ... За България , все ще остане ... Гаврят се с нас , щото и емоционални им идваме ... За сопа плачат ... Викам ти , успокой топката ...

08 Ноември 2007 20:25
, , Аз не ти говоря за идеите на Аристотел, тях всеки ги знае и на тяхна основа са се развили СЪВРЕМЕННИТЕ ИДЕИ на реалната демокрация”

Това никога да не го пишеш.От гледна точка на днешната демокрация Аристотел е върховен мракобесник.В името на неговата демокрация са преследвани колосите на човешката история , бележити личности са горени на кладата –като кюфтета.Говорещи оръдия-това са робите за Аристотел и неговата демокрация-теокрация.
Друг е въпроса , че под полития е схващал някакъв вариант на умерена демокрация , а демокрацията е била охлокрация-власт на тълпата , че е разбрал дори в онези зловещи времена какво представлява ТЪЛПАТА.
Не пиши измислици бе човек, защото дори схващането за демокрация от фараоните са го прихванали , те са историческите автори на ДЕМОКРАЦИЯТА.
08 Ноември 2007 20:47
Аз имам въпрос- колко дни или години хунвейбине, си живял в този Европейски Запад? Щото аз живея вече там 25 години?


Редактирано от - ritorno на 08/11/2007 г/ 20:48:14

08 Ноември 2007 20:51
Китайче ,
Предварително ти казвам ... Като сториш сметката , към днешна дата за Даскала на Александър от БЮРМ , бая ще остане ...

08 Ноември 2007 21:30
По това сме , на радикално различни позиции.
За мен ЧОВЕКА е мярка за всичко.
Измислици , духовни перверзии , интелектуални преструвки , на тях внимание не обръщам
Фактите , фактите , днешните факти за ЧОВЕКА, за българина , за живота , за смисъла на живота –който е в ТЪРСЕНЕТО НА ТОЗИ СМИСЪЛ.
Генералните сметки чрез народа , обществото , политиката , идеите , това си е мракобесие-по голямо от миналото.
Хората не са създадени , за да се упражнява някой на демокрация и политика.или да си прави свободни исторически фантазьорства.
08 Ноември 2007 21:39
витаеш, шикалкавиш, повтаряш се... добър икономист си, но в политиката си оставяш твърд коумнист, за които светът е спрял до Студената война, нито стъпка повече напред...

08 Ноември 2007 22:13
…но в политиката си оставяш твърд коумнист, за които светът е спрял до Студената война, нито стъпка повече напред...
Това е ялова пропагандна простотия.

Ако света се развиваше от политиката , би трябвало да ни очакват още няколко хилядолетия-мрак и мракобесие.Берлинската стена е само една от милионите изградени преди нея.
Войната беше студена , защото стана невъзможно да е гореща.
Ако се вземе огромният исторически баласт , хилядолетният исторически баласт , при който най много под опашката на коня е надничано , ще се разбере какво е политика.
Ritorno
Света се променя , когато благодарение на човешките постижения ЧОВЕКА СТАВА КОЛОСАЛНО СИЛЕН.
Барута , парната машина , тока , автомобила , самолета , подводницата , атома-тези постижения променят света , а не ненормалните писаници за политика.



Света става друг , когато техническите новости позволяват да се установят интернационални връзки , които никой вече не може да задуши.

Интернационализирането на ЧОВЕШКИТЕ добродетели , става възможни благодарение на човешкият гении , създал интернационални комуникации , обезсмислили и граници и затворени общества .

Само лумпени , силно политизирани лумпени , отдават промените в света на политиката.Политиката ги забавя промените , а не ги създава и не е двигател на промените.
Типичен пример е БЛАТОТО БЪЛГАЛИЯ.

09 Ноември 2007 03:02
Планетата Земя все повече ПРЕСТАВА да бъде "добро място за живеене" и все повече започва да СТАВА "добро място за правене на пари!"/Р39/
УВИ!

Редактирано от - paragraph39 на 09/11/2007 г/ 03:02:51

09 Ноември 2007 11:32
Да оставим парите и купуването на гласове настрани. Там законът е направен така, че никого не могат да подведат под отговорност и само хвърлят прах в очите с показни акции. Но на тези избори имаше истински престъпления - провеждане на избори до 22.30 на места. Да не мислите, че комисиите сами са решили да стоят до толкова късно? По закон изборите свършват в 19.00. При наличие на желаещи - до 20.00. После председателят е длъжен да хлопне кепенците и да рече: "Кой гласувал - гласувал. Да сте дошли навреме".
За да останат комисиите - в нарушение на закона! - още два часа има само две възможни обяснения: или са дошли добри батковци да посъветват комисията да не мърда никъде, или са им платили добре за извънредния труд.
Ей това не го чух от никого как е станало и дали е разследвано!
10 Ноември 2007 02:25
Все пак, 10-ти ноември е!!!
Пълнолетието на българската демокрация
Самобитният ни преход има опасност да се превърне в първобитен
- Натиснете тук
10 Ноември 2007 02:45
Не си запазих плаката с моето лице
След митинги в провинцията някои от първите лидери на СДС пиеха и се биеха

ЛИЯНА ПАНДЕЛИЕВА
................
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД