Едва 16.8 на сто от ромите у нас са с постоянна заетост, показва изследване на агенция "АФИС" за обществените нагласи по отношение на възможните случаи на дискриминация по поръчка на социалното министерство. От тях само 8.5% са жени.
Според проучването 2% от ромите са с висше образование, като 10% от тях са жени. Хората от ромски произход, които имат средно, но непрофилирано образование, пък са 76%. "Сред жените роми образованието е с 4-5 степени по-назад, отколкото на мъжете. Въпреки това 92% от жените роми желаят да продължат обучението си", коментира Юрий Асланов от "АФИС". Близо 2/3 от мъжете роми смятат, че жените не трябва да работят. Отношението към ромите в трудовата среда според него е повлияно от два предразсъдъка - че те са необразовани и нямат качества за работа и че са мързеливи и крадат.
5.6% от мъжете и 4.8% от жените в България са на мнение, че изобщо не е редно жените да работят. По заетост на слабия пол (59%) България надхвърля средното европейско равнище. Според Асланов причината омъжените българки да работят е бедността. В противен случай голяма част от българките също биха желали да не работят, сочат данните от проучването.
|
|