Хонорарите, с които членовете на Висшия съдебен съвет си увеличиха двойно заплатите, предизвикаха гневната реакция на министъра на правосъдието Миглена Тачева.
Според вътрешните правила за заплатите на изборните членове на ВСС, които те приеха в сряда, им се полагат хонорари за участие в повече от една комисия към съвета и отделно за всяко заседание на тази комисия. Така заплатата им, която в момента е 2290 лв., набъбва до 4007 лв. Министърът на правосъдието не участва в заседанието в сряда. И да беше там обаче, тя няма право да гласува. Може само да изказва становище. Правилата ще се прилагат с обратна дата - от 3 октомври, когато започна да действа този съвет.
Според Тачева няма законова рамка за хонорари за членовете на съвета, който вече е постоянно действащ орган. "Тяхната работа е да участват в комисии, да участват в заседания и да взимат решение", обясни тя пред БНР. Тачева допусна и че може да оспори пред съда самото свикване на заседанието на ВСС в сряда. Това би довело до нищожност на всички решения, взети тогава, включително и на правилата за заплатите, обясниха юристи.
Министърът твърди, че хонорар могат да вземат единствено главният прокурор и двамата шефове на върховни съдилища, които са членове на ВСС по право. Според приетите правила за заседание тримата ще получават по 10% от основното месечно възнаграждение на изборен член. Това прави 229 лв. на седмица, или 916 лв. месечно. По 10% за заседание ще получава и министърът на правосъдието.
Това е втори скандал със заплати, в който членовете на съвета се забъркват в рамките на няколко дни. В началото на седмицата "Сега" разкри, че доста спорно от законова гледна точка 16 от членовете на ВСС са се обезщетили с по 20 заплати за това, че са напуснали съдебната система. Управляващите твърдят, че мислят върху поправка в Закона за съдебната власт, с която това да стане невъзможно. При това се заканват поправката да влезе в сила със задна дата и обезщетенията от около 60 000 лв., да бъдат върнати.
|
|