След години напразни обещания държавата отново е на път да въведе система за студентско кредитиране от следващата академична година. След като в четвъртък кабинетът обсъди основните параметри на нововъведението, вчера Даниел Вълчев ги представи пред студенти и преподаватели във Велико Търново. Очаква се стартът на студентското кредитиране да съвпадне с освобождаването на размера на таксите, които ще се определят от висшите училища в рамките до 30% от издръжката на 1 студент.
Заеми ще могат да теглят всички студенти - и в държавни, и в частни университети, включително и чужденци от ЕС. Основното изискване е да нямат друга диплома за висше. От кандидата няма да се иска обезпечение, то ще се покрива от държавата. Кредитът ще се дава само срещу лична карта и студентска книжка и ще може да се отпуска от всички търговски банки. Вузовете ще удостоверяват, че заемоискателят е студент.
По време на следването студентът няма да плаща нито лихвите, нито главницата. Погасяването на заема започва 12 месеца след завършването на висшето образование. Лихвата ще бъде около 5.4%. Нивото й е съобразено със средната годишна инфлация за последните 5 г., а държавата ще субсидира остатъка.
За целта правителството ще създаде гаранционен фонд, който ще поема между 70 и 90% от риска по заема. Останалото ще е за сметка на банката. Една от кредитните институции ще бъде определена за водеща и ще се занимава с финансовото управление на фонда. Сумата в него още не е ясна. Средствата ще дойдат от фискалния резерв или от фондовете на ЕС.
Все още остава спорен въпросът дали заемите да покриват само разходите за такси, или ще имат и потребителска част. При първия вариант банките ще превеждат безкасово сумата на университета. Ако бъде възприет вторият модел, студентите ще могат да оперират по своя преценка с разликата между таксата и стойността на кредита.
Събирането на "лошите" дългове ще става от самите банки и в по-редки случаи от Агенцията за държавни вземания. Ролята на МОН ще е да наблюдава и оценява процеса.
Засега в правителството защитават позицията, че студентските кредити не трябва да отменят стипендиите. За тях тази и следващата година са предвидени по 10 млн. евро по оперативна програма "Човешки ресурси". Очаква се законът за студентското кредитиране да бъде внесен за обсъждане в МС до 20 февруари 2008 г.
ОБЛЕКЧЕНИЯ
Предвидени са и възможности за опрощаване на кредита. В навечерието на Студентския празник просветният министър предложи например заемът да се опрощава, ако на студента му се роди дете по време на следването. Опрощаване е възможно и ако след дипломирането си висшистът започне работа при определени условия - например в армията.
|
|