Генералният директор на фондация "Европалия" Люк Стение пристигна неотдавна по тревога в София. Той бе приет от президента Георги Първанов, който е патрон заедно с белгийския крал Албер II на тазгодишното издание на престижния културен фестивал "Европалия", посветено на България. Причина за визитата е голямото безпокойство на белгийската страна от изоставането на подготовката ни, каза самият Стение пред "Сега". Въпреки че президентът не отговаря пряко за подготовката, гостът си отиде с уверение, че подготовката ще бъде ускорена.
Създаден в Брюксел през 1969 г., фестивалът с име, вдъхновено от Опалия, римския празник на богатата жътва, поставя в центъра на вниманието на цяла Белгия културното богатство на една страна от света в продължение на 4 месеца. От октомври т.г. до края на януари догодина тази страна ще е България.
Само една държава досега е била свалена от програмата,
защото не е успяла да се организира - Турция. "Ако се провалите като Турция, няма да се изтълкува добре от гледна точка на кандидатурата ви за ЕС", съветват представители на българското лоби в Белгия.
Напоследък белгийската фондация "Европалия" търсеше различни начини да сигнализира за безпокойството си от изоставането на подготовката от българска страна на двете най-големи събития от календара на "Европалия" - изложбите на тракийското злато и на християнското изкуство. Без тях се проваля цялото събитие, пропада и официалното откриване на 3 октомври 2002 г. с голям гала-концерт в Брюкселската опера Ла Моне, в присъствието на Първанов, на Албер Втори и на техните съпруги.
"Изоставане има. Но трябва да се има предвид, че активният процес по подготовката започна едва през февруари т.г.", каза източник от българския щаб.
Поканата ни да участваме в "Европалия" дойде в резултат на срещи на Антонина Стоянова, съпругата на бившия президент Петър Стоянов.
Нейната фондация "Ценности" обече не можеше да бъде контрагент
на фондация "Европалия Ентернасионал" - белгийците изискват участието на държавата ни. А държавата дълго време отсъстваше от подготовката за "Европалия", вероятно защото се смяташе, че фондацията на г-жа Стоянова е поела задачата. Така бе загубена цяла година, че и повече.
По повод на международните си контакти, новото правителство на Симеон Сакскобурггтоски разбра за значението на фестивала и отпусна 1,8 милиона лева от бюджета за финансирането на дейности в рамките на фестивала. Тези пари не са никак много, като се има предвид мащабът на "Европалия", но впоследствие стана ясно, че българското финансиране е до белгийската граница, след това разходите се поемат от домакините - фондацията "Европалия Ентернасионал". Постепенно мнозина разбраха, че "Европалия" е
глътка кислород за българското изкуство,
за което в периода на прехода никога не е имало пари. Официалната програма на фестивала предвижда 45 различни прояви, над сто представления с близо 800 артисти.
---------
От програмата
Изложбите ще покажат най-старото злато в света, най-скъпата колекция, най-големите златни и сребърни съкровища (от Тракия), създаването и разпространението на православната писменост, български семейни и календарни обреди и обичаи от ХIХ-ХХ в., български килими, съвременно българско пластично изкуство, както и 150 фотографии "София в обърнатото огледало на времето".
Тетатърът ще се представи с най-награждаваното представление в България през последните 10 години - "Три сестри" на Чехов/Камбарев и "Черното руно" на Маргарита Младенова и Иван Добчев. "Два свята" на Нешка Робева също ще се играе в Белгия. Фолклорните изяви включват спектакли на ансамблите "Филип Кутев", "Балканска младост" (Етрополе) и "Добруджа".
Българската музика ще представят "Софийски солисти", камерният оркестър при ДМА"Панчо Владигеров", Симфоничният оркестър и Смесен хор на БНР, Теодосий Спасов и Димитър Станчев (солисти на Белгийския военен оркестър), "Джаз фолк бенд" и Иво Папазов, ансамбъл "Карандила", пианистът Георги Черкин, дуо Генова и Димитров, "Йоан Кукузел - Ангелогласния", "Антони Дончев джаз квартет", "Бистришките баби и техните внучки".
Ще има Седмица на българското кино с филми, създадени преди и след 1989 г., майсторски клас на Рангел Вълчанов и прожекции на филмите "На малкия остров", "Лачените обувки на незнайния войн", "Вълчицата", ретроспекция на българската анимационна школа.
Преведените тази година на френски книги на Кирил Кадийски ("Един франкофонски поглед"), на Йордан Радичков ("Спомен за коне") и на Георги Господинов ("Естествен роман") същоще бъдат представени на "Европалия".
В научните конференции акцентът се колебае между политиката към културата. Темите са свързани с историята, българският етнически модел - култура, политика и европейска интеграция. ----------
Фестивалът предоставя възможност за промоции и рекламни кампании. Нашите вина например са много популярни в Белгия. Огромни са възможностите и за промоция на туризма в България. Други държави, представяни в "Европалия", са постигали увеличение на туристическия поток с над 10%.
Между българската и белгийската страна има известно противоречие по въпроса за характера на някои от събитията по програмата. Белгийците настояват ударението да се постави изключително върху културния характер на проявите, докато София се стреми да прокарва политическото послание, че страната ни е сериозен кандидат за НАТО и ЕС. Факт е, че
фестивалът съвпада с решаващи моменти за нашата страна,
като срещата в Прага или Европейския съвет в Копенхаген, когато Евросъюзът ще обяви "пътните карти" за България и Румъния. Неотдавна Съветът за духовно развитие при президента предложи корекции в българската програма за "Европалия" с цел засилване на политическите акценти.
Това усложнява отношенията с "Европалия Ентернасионал". Решение обаче може да бъде намерено в провеждането на паралелни прояви, извън договорената рамка, с по-прононсирано политическо послание. Тези прояви няма да ползват срадства от вече разпределения бюджет, а ще се финансират с дарения. За набиране на средства по инициатива на президента Първанов в софийския хотел "Хилтън" вече се проведе една благотворителна вечеря, на която бяха поканени около 80 бизнесмени - потенциални дарители. Дали защото дарителите не разбраха добре за какво става дума, но засега са събрани съвсем малко средства, казаха посветени.
Но освен проблема с парите, които никога не достигат, остава белгийците да свикнат с това, че българите правим всяко нещо в последния момент, когато ножът е допрял до кокъла. Ако не разберат тази наша особеност, "Европалия - България 2002" може да се окаже една красива мечта. Рискът да бъдем свалени от програмата продължава да е напълно реален.
|
|