София изпитва дълбоки проблеми в събирането на местните данъци и такси. Очевидната от години ситуация беше потвърдена и от одит на Сметната палата за 2006 г., когато за пръв път тези налози започнаха да се събират от общините.
Отговорната общинска служба няма ревизори, по-голямата част от старите дългове си остават несъбрани. Няма централизирана информационна система, за интернет не може и да се мечтае. Сметната палата пряко и сериозно критикува предишния и настоящия шеф на звеното Иван Генчев, че "не са запознати с целите на общината във връзка с администрирането на местните данъци и такси".
Колкото и да е странно, общинските данъчни в София нямат ревизори и изобщо не са правили ревизии и до момента. До август 2006 г. в отговорната дирекция "Приходи и администриране на местни данъци и такси" не е имало дори юрисконсулт. Персоналът не достига, като над 70% от него е със средно образование, пише в доклада на Сметната палата. Според него именно липсата на юристи и на отдел "Ревизии" е главната причина за немалкия процент несъбрани данъци.
Информационната система на приходната служба е под всякаква критика. "Няма връзка между 22-те общински данъчни служби в София. В "Надежда" няма как да знаят какъв налог за недвижим имот дължите в "Младост". А за интернет не можем и да мечтаем", призна неотдавна в интервю за "Сега" шефът на службата Иван Генчев. София продължава да чака Министерството на финансите да направи нов софтуер, който да свърже всички общини в страната.
При прехвърлянето на събирането на местните данъци на общините в началото на 2006 г. републиканските данъчни (сега Национална агенция за приходите) не са предали на София детайлни данни за несъбраните приходи по години. Това създава риск тези суми да се погасят по давност, която е 5-годишна, и изобщо да не влязат в хазната, става ясно от доклада на Сметната палата. По отношение на несъбраните приходи от стари периоди постиженията на общинските данъчни почти не се различават от резултатите на републиканската данъчна администрация преди 2006 г.
"Столична община не е създала необходимите условия за ефективно събиране на местните данъци и такси през 2006 г.", е категоричният извод на одиторите. Това, че има увеличение на събраните суми, се дължи не на добра работа на общинските данъчни, а на обективни фактори като покачване на данъчните оценки на имотите, по-голям брой на извършените сделки с жилища и автомобили, а също и на вдигането на такса смет. Палатата е написала 9 препоръки по въпроса към кмета Бойко Борисов и му е дала срок да ги изпълни до Нова година.
|
|