:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 293
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

МОН гони фиктивните студенти от общежитията

Останалите без място ще получават помощ за наем
Драстични мерки, които да извадят на светло корупцията в общежитията и да изхвърлят всички фиктивни студенти от тях, предприе МОН. Правителството одобри вчера нова наредба за ползване на студентските общежития и столове. Според нея чрез специална информационна система ще се прави засичане между личните данни на настанените обитатели и регистъра за студентите и аспирантите. Системата ще започне да действа от началото на 2009 г.

"По наши данни в над 5% от стаите са настанени хора, които не са студенти", каза министър Даниел Вълчев. Точни данни обаче МОН няма, защото досега всеки университет сам се е разпореждал и е контролирал реда в общежитията. "Никоя програма, никой софтуер не може да се справи с човешките пороци", каза още министърът, но допълни, че сега поне 10 пъти в годината ще се правят проверки.

Инспекциите ще бъдат поверени на председателя на домсъвета и отговорника на етажа. Тези длъжности също са нововъведение и ще ползват някои привилегии. Председателят на домсъвета ще плаща 30% от наема и ще има самостоятелна стая. Отговорниците на етажа ще плащат 1/2 от наема. Освен студенти в общежитията ще се настаняват преподаватели, аспиранти и асистенти, но само ако са до 35 г. и за не повече от 5 г.

Предвижда се възможността студенти да запазят една и съща стая през целия срок на следването си. Те трябва да декларират, че нямат жилище в населеното място, където учат, или не ползват такова, което им е дадено от държавата или общината. "При сигнали за драстични нарушения дори и инспекторатът на МОН ще може да се намесва", обясни главният секретар на министерството Димитър Танев. В големите градове, които имат повече висши училища, специално назначена от МОН комисия ще преразпределя свободните места.

Ако местата не достигат, студентите ще имат право на месечна парична помощ при ползване на свободна квартира. 55 000 са леглата в общежитията у нас.



ИНФЛАЦИЯ

"Наемите в студентските общежития ще вървят нагоре, ако се увеличават цените на енергоносителите", обясни министър Вълчев вчера. В размера на наема обаче не може да се калкулира печалба. В момента месечните наеми за студент варират между 30 и 60 лв., в УНСС например стая с тераса за трима е по 30 лв. на човек с консумативите, а за стая с двама по 50 лв. на човек. Размерът на наема ще определя ректорът, постепенно ще се въведат индивидуални електромери и топломери, обясни Даниел Вълчев.
1
1912
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
21 Септември 2008 07:47
А Няма ли най-после да ги ремонтират и да ги поддържат след това? И до кога студентите ще живеят по трима. И двама се сработват трудно в една стая. За трима е невъзможмо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД