Най-малко шест от дивечовъдните стопанства, които ще се отдават за стопанисване на частници, попадат в защитени територии. За това предупреди Евдокия Манева от ДСБ по време на вчерашните разгорещени дебати по промените в закона за лова и опазване на дивеча. По закона за защитените територии в тях е забранено организирането на ловен туризъм. Такива са стопанствата "Граматиково" в Странджа, "Студена" в природен парк "Витоша", "Българка" край Габрово и др. Шефът на комисията по горите Васил Калинов от БСП й опонира, че в тях има и територии, които не попадат в защитените зони, и тъкмо там можело да се извършва стопанска дейност. В задочен спор Манева го опроверга, като посочи, че "Граматиково" например е изцяло върху защитена територия. "Никъде в закона не е записано, че в тези стопанства не може да се има частна инициатива", предупреди бившият екоминистър.
Измененията предвиждат 15 държавни ловни стопанства да могат да сключват договори с трети лица за съвместна дейност на не повече от 33% от територията. Договорите ще се сключват за 15 години. За изрядните стопани автоматично ще се удължават с още пет. Евдокия Манева е сред малцината противници на промените, които смятат, че така се подготвя почвата за безконтролна приватизация на ловните стопанства и безразборно изтребване на дивеча в българските гори. В парламента обаче има мощно мнозинство на ловджиите от 2/3, което подкрепя идеята за пускане на частници в стопанствата.
"Държавата няма да позволи да намалее дивечът заради частната дейност в ловните стопанства", закле се Васил Калинов. От думите му се разбра, че новите правила няма да важат за онези частници, които вече са сключили 10-годишни договори с ловните стопанства по Търговския закон.
|
|