Чиновниците са в стрес заради ниски заплати и напрежение в службата - това показва изследване на министерството на администрацията. 75 на сто от държавните служители напускат заради недостатъчното пари, а незадоволителните възнаграждения им влияят зле върху самочувствието. Допълнително негативно влияние оказва монотонността на работата и неясните длъжностни характеристики, както и лошите взаимоотношения между колегите.
Ведомството на Николай Василев направи вчера представяне на резултатите от две проучвания за управлението на човешките ресурси в администрацията. Те са реализирани по проект на министерството по Оперативна програма "Административен капацитет" на стойност 2 млн. лв. Сондажите са в две области: първото - за текучеството, условията на работа и мотивацията на служителите, а второто - за потребностите от обучение на служителите в звената по управление на човешките ресурси и на ръководителите на държавната администрация. Анкетирани са 500 експерти, напуснали и напускащи системата на държавната администрация, и 4000 работещи в нея.
В огромната си част - 90%, анкетираните отговарят, че натоварването в службата им е прекомерно голямо. За сметка на това задълженията им са прекалено много, а времето, за което трябва да ги свършат - ограничено. Недооценени се чувстват повече от 1/4 от чиновниците. Текучеството на служителите е сравнително малко в по-малките населени места, затова пък в големите процесът е по-динамичен.
Въпреки проблемите, които водят до пренатоварване и напрежение, 95 на сто от запитаните смятат, че организацията на работния процес е добра. Стимулиращо им се отразяват и материалните награди за добре свършена работа и допълнителните заплати. Мотивираща роля има и квалификацията и професионалната подкрепа за развитие.
А сега да имаше числа - толкова получава чиновник, толкова му се искат. И подробности - по места и постове.
А това:
500 експерти, напуснали и напускащи системата на държавната администрация, и 4000 работещи в нея.
ми е доста странно. Какви са тия "експерти"? Повечето се водят такива, защото така пише на вратите на кабинетите. И защо се изпуска "дребната" подробност, че огромната част от напускащите отиват в частна фирма, която е или тяхна /с подобен на работата им предмет на дейност/, или е обслужвана от тях. Като запазват връзките и незаконните отношения с държавните институции.
Ето оная бивша следователка Нинова - със змийския поглед, дето уж напусна поради подозрения в корупция. И е шеф на някакъв директорски борд? Бая работа е свършила и върши за частниците, щом е настанена така.
Изобщо - къде е икономическият спец Манрико - да проплаче за пазар и правила? Или И той е силен само, когато се плюе срещу учителите?
Чиновници знаещи, можещи трябват. И са изключително важни за държавата. Засега имаме само лежачи на държавна сметка. Но пък нафукани и с високо самочувствие. Може би, защото никой от нас не вижда работата им /"работата" им/, а и успяваме дасе сблъскаме с безхаберието.