Националното сдружение на общините се опитва да получи подкрепа от парламента за пари от излишъка, с които да бъдат финансирани дейностите по три закона. По тях кметовете имат задължения, но в бюджета не са предвидени средства.
Преди време правителството категорично отряза НСОРБ и обяви, че ще отпусне само 15 млн. лв., но само за закуски в училищата. От сдружението пък намекваха, че очакват около 30% от средствата от излишъка. Искат се суми за осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания. Макар че крайният срок за изпълнението на тази мярка изтече в края на м.г., проблемът остава нерешен и през тази година.
Другият закон, с изпълнението на който общините изпитват затруднения, е за енергийната ефективност. Разходите за поддържане уличното осветление вече втора година са в голяма тежест на бюджетите по места. Не малък е и ресурсът за задължителното енергийно обследване на сградите. Според наредбата на икономическото министерство крайният срок за обследване на обектите публична държавна и общинска собственост е до края на 2011 г., а частна държавна и общинска - до края на 2013 г. Оказва се, че общините не могат да подготвят нито един проект за кандидатстване по европрограми, ако не извършат такова обследване.
-----------ПРОЕКТИ
НСОРБ поставя въпроса и за пари за подготовката на техническите проекти по европрограмите. Сумите ще бъдат възстановени по-късно в държавния бюджет, но са нужни в момента, тъй като стартирането на фонда ФЛАГ се бави. Фондът трябва да подпомага общините с изгодни заеми. Цената за проектиране на един инфраструктурен проект е около 10% от стойността му, пресмятат в общините.
Финансова подкрепа се чака и за възстановяване на критична инфраструктура, която досега не е била финансирана от комисията по бедствия.
Просто реалност - за незаконния бюджет са нужни незаконни оътища. Какъвто е лобирането.
Отделен въпрос е, ч е лобирането е маскиращото име на корупцията.