Реална е опасността Европейската комисия да започне разследване срещу България заради неразбираемите сметки за ток и парно. Това стана ясно от думите на еврокомисаря за защита на потребителите Меглена Кунева по време на кръгла маса за енергийните монополи.
Става въпрос за директивата за енергийна ефективност на ЕК от 2006 г., която изисква потребителите да получават сметки само за реално изразходеното количество енергия. Доскоро се считаше, че само тримесечното отчитане на електромерите е в разрез с нея и затова правителството гласува промени в Закона за енергийната ефективност, които предвиждат то да отпадне.
Според Кунева обаче директивата се отнася и за сметките за парно, които също трябва да са достатъчно ясни и разбираеми и да отразяват истинското потребление. В България парното се отчита само веднъж в годината, и то срещу допълнителна такса. През останалото време сметките се правят според големината на апартаментите.
Брюксел вече е започнал проверка доколко българското законодателство задължава топлофикационните дружества да пращат ясни, разбираеми и реални сметки на своите абонати. "Анализът на ЕК трябва да е готов до края на годината, а до октомври правителството трябва да предостави всички материали на комисията", съобщи Кунева. Отделно ще се проверява какво правят по въпроса ДКЕВР и енергийното министерство и как отговарят на многобройните жалби на гражданите. "Аз ще продължа да наблюдавам пазара, но не искам да налагам глоби на България", заяви Кунева.
Шефът на ДКЕВР Константин Шушулов пък лансира идеята да се създаде фонд за спасяване на топлофикациите. Според него това не противоречи на европейското законодателство. Шушулов се похвали и с глобите от 60 000 лв. и 80 000 лв., наложени на EON и ЧЕЗ, въпреки че компаниите ги обжалват. Шефът на КЗК Петко Николов пък прокара идеята максималните глоби за картелни споразумения на монополистите да станат 10% от оборота им, а не сегашните нищожни за тях 300 000 лв.
-------ПРОТЕСТИ
Представителите на две работодателски организации - БСК и Асоциацията за индустриален капитал, се разграничиха от идеята за протести срещу повишаването на цената на газа. Зам.-шефът на БСК Камен Колев обясни, че неговата организация е член на Европейската конфедерация на работодателите, чиито правила изключват такъв тип протест. Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев също не бе категоричен, че неговата организация също ще се включи в недоволството, обявено от КНСБ.
Самото решение на ДКЕВР за нови цени на газа от 1 октомври бе отложено за днес.
|
|