И сегашните управляващи започват да търсят начини да решат проблема с хилядите българи без здравни вноски. Предишната власт направи поредица толеранси към неосигурените, но все още над 1 млн. души се водят с нередовни вноски.
Коалиция за България ще се опита да реши проблема на хората без здравно осигуряване, похвали се депутатът д-р Руденко Йорданов. Днес членовете на парламентарните здравна и социална комисия от КБ започват да обсъждат нов законов механизъм за решаване проблемите хората, които сега са извън здравната система. Догодина ще изтече възможността на неколкостотин хиляди българи да внесат поне 2-3 осигуровки и те ще останат отново без право на безплатно лечение, смята Йорданов. Той предлага държавата да плаща здравното осигуряване на трайно безработните и малоимотни хора.
Тя обаче вече плаща осигуровките на над 50% от населението - деца, пенсионери, бедни. От началото на т. г. бюждетът пое и вноските на близо 190 000 българи с ниски доходи, които са извън социалното подпомагане. Наскоро здравният министър Радослав Гайдарски пък обяви, че е по-добре тепърва държавата да плаща не вноските, а лечението на тези близо 200 000 бедни.
Бедните обаче трябва да разплатят старите си дългове. За хората с ниски доходи НОИ направи и други облекчения - разреши на длъжниците към НЗОК с доходи под 200 лв. на семейство да платят разсрочено дълговете от юни 2005 г. до края на 2006 г. От тази възможност обаче са се възползвали не повече от 20 000 души. Неосигурени все още се водят над 1,1 млн. души.
ОБЕЩАНИЕ
В началото на месеца директорът на вестник "Парижки вести" Атанас Чобанов е изпратил писмо до социалния министър Емилия Масларова, в което я пита дали ще изпълни предизборните си обещания да отпаднат задълженията към здравната каса на "български граждани, които не са местни лица". Писмото е получено, потвърдиха от министерството, но още не е представено на министърката и затова отговор няма. С поправки в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) се даде възможност да се опростят дълговете на тези българи, но с условието да нямат избран личен лекар. Според писмото на Чобанов много от длъжниците са готови да защитават правата си по съдебен ред, защото законът е дискриминационен. Затова и той настоява за нова поправка в ЗЗО.
Ми да, не виждам причина да не си потърся правата в съда. При положение, че мога да докажа, че цяла година живея извън България. Мога също да докажа, че съм осигурен тук.
Какво, като някога си съм избрал GP в България?
Не би трябвало да е мой проблем, че Здравната каса няма система, чрез която да се следи кой е ползвал и кой не услугите й. Това си е всъщност техен пропуск. Малко ли пари хвърлиха за какво ли не? Да си бяха направили и система, къде точно отиват парите (според мен най-важното). Това тяхното е некомпетентност и безотговорност. Или може би така просто им е изгодно..