:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,618
Активни 537
Страници 25,183
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТЛЕНИЕ

Никола Саркози: Такъв капитализъм не ни трябва

Откъси от речта на френския президент пред 40-ия световен икономически форум в Давос
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Никола Саркози в Давос.
___________________

Френският президент Никола Саркози разбуни духовете с речта си пред Световния икономически форум в Давос преди седмица и предизвика учудване, аплодисменти и язвителни нападки. Сп. "Форбс" цитира участник във форума, според когото "това е най-социалистическата реч, произнесена от човек, дошъл на власт като десноцентристки президент и обещал да инжектира във френската икономика предприемаческия дух на свободния пазар". Изданието пише, че той предлага "нещо сродно на класическия френски дирижизъм, на капиталистическа икономика със силно участие на държавата". "Уолстрийт джърнъл" определи речта като "ключова", а финансистът Емил Хърсев я нарече в колонката си в "Сега" "революционна". Публикуваме я, за да могат читателите сами да преценят стойността й.

________________



Нека сме наясно: не съм дошъл като политически ръководител да давам уроци, а да ви кажа, че трябва заедно да извлечем поуки от кризата, за която всички сме отговорни.

Знаем какво би станало без намесата на държавите за спасяване на доверието и за подкрепа на икономическата активност: всичко би се срутило. Би било просто безотговорно, ако не си дадем сметка, че трябва да се променим. Това не е просто глобална криза. Това не е криза в процеса на глобализацията. Това е



криза на глобализацията



Глобализацията дерайлира от момента, когато бе прието, че пазарът винаги има право. Да видим източника: неравновесията на световната икономика, които подхраниха развитието на глобалните финанси. Финансите бяха освободени от контрол, за да може по-лесно да покриват дефицитите на онези, които консумираха прекомерно чрез излишъците, от другите, които не консумираха достатъчно.

Натрупванията на неравновесията бяха двигател и последица на финансовата глобализация. В началото глобализацията обхвана спестяванията. Тя роди свят, в който всичко бе дадено на финансовия капитал и почти нищо на труда, в който предприемачът изостана от спекуланта, а рентиерът надви работника; в който капитализмът допусна за нормална играта с парите на другите, лесната и бърза печалба без създаване на каквито и да е богатства или работни места.

Една от най-шокиращите характеристики на тази икономика е, че настоящето бе всичко, а бъдещето не струваше нищо. В статистиките се виждаше нарастване на приходите. В живота се виждаха нарастващи неравенства. Според статистиките равнището на живота се покачваше, но не спираше да расте и броят на хората, които чувстваха затруднения.

Трябва да се измъкнем от цивилизацията на експертите, които дискутират само помежду си, всеки според своята специалност. Трябва да се научим да разсъждаваме всички заедно, да обсъждаме заедно проблемите си, които засягат всички отвъд своята техническа специфика. Като разхвърляхме прекомерно дяловете собственост и риска, разводнихме отговорността. Като поставихме свободата на търговията над всичко, отслабихме демокрацията, от която гражданите очакват закрила. Ние изтощихме невъзстановими ресурси, увредихме околната среда, предизвикахме затопляне на климата. Не може да има трайно развитие, когато единствен критерий е незабавната печалба.

Когато става дума за Международната организация на труда, МВФ, Световната банка, Световната организация за прехрана и земеделие (ФАО) или Г-20, се обсъждат едни и същи проблеми, но от различен ъгъл: Как да се постави икономиката в служба на човека? Как да стане така, че икономиката да бъде средство, а не крайна цел? Как да се върви към глобализация, при която развитието на всеки ще допринесе до развитие на другите? Как да се изгради по-солидарна и не толкова конфликтна глобализация?

Да се разберем:



не става дума да заместим капитализма,



а да установим какъв капитализъм желаем. Кризата, която преживяваме, не е криза на капитализма. Това е криза от израждането на капитализма. Криза поради загубата на ценности и на опорни точки, върху които винаги се е основавал капитализмът. Капитализмът винаги е бил неделим от определена ценностна система, от виждане за цивилизация, от идея за човечност. Чисто финансовият капитализъм е отклонение, чиито рискове се видяха в световната икономика. Но антикапитализмът е още по-лоша безизходица.

Ще спасим капитализма, като го основем наново, като го морализираме. Знам, че това може да предизвика много въпроси. От какво всъщност имаме нужда, ако не от правила и принципи, от управление, което изразява споделени ценности, общ морал? Има недостойно поведение, което не може да бъде търпяно повече от общественото мнение в никоя държава. Има прекомерни печалби, които няма да бъдат приемливи занапред, защото нямат нищо общо със способността да създават богатство и работни места. Има възнаграждения, които не могат да бъдат повече поносими, защото не отговарят на заслугите. Няма нищо шокиращо, ако онзи, който създава работни места и богатства, печели много. Но морално е непоносимо, когато също тъй много печели онзи, който допринася за ликвидиране на работни места и богатства.



Или ние ще се променим, или промяната ще ни бъде наложена



от икономически, социални и политически кризи. Г-20 е първообраз на планетарното управление през ХХI век. Групата символизира завръщането към политика, която се отричаше от нерегулираната глобализация. За една година се извърши истинска революция на мисленето. За първи път в историята държавни и правителствени ръководители на 20-те най-големи икономически сили в света решиха да вземат заедно мерки срещу световната криза. Без Г-20 щеше да доминира принципът "всеки за себе си".

Но как в света на конкуренцията да изискваме от европейските банки три пъти по-голям капитал за покриване на рисковете от тяхното пазарно поведение и да не изискваме същото от американските и азиатските банки? Трябва да се сложи край на системата без правила, която дърпа всички надолу. В Копенхаген всички големи държави поеха ангажименти в цифри за опазване на климата. Но как да ги накараме да спазват тези ангажименти без наличието на една Световна организация за околната среда? Въвеждането на въглеродна такса на границите като противодействие на екологичния дъмпинг би бил силен фактор за спазване на общите правила. Би било голям напредък да се изравни правото на чиста околна среда, на труд и на здраве с правото за свободна търговия. Тази революция в световната регулация означава специализирани институции да се намесват при международни спорове, особено в търговията, чрез преюдициални запитвания.

Но как да се приложат социалните и екологическите норми, без да бъдат подпомогнати бедните страни, за да могат и те да ги спазват? Как да се иска подобно усилие от тях, без да бъде споделено?

Централен е въпросът за



нова финансова система



Не можем да избягаме от дебата за данък върху спекулата. Ако искаме да обуздаем треската на финансовите пазари, да финансираме помощите за развитие или да привлечем бедните страни в борбата срещу глобалното затопляне, ще трябва да прибегнем до облагане с такса на финансовите транзакции. Напълно подкрепям британския премиер Гордън Браун, който бе от първите, издигнали тази идея.

Друг въпрос, от който не можем да избягаме, е за ролята на банките в икономиката. Работата на банкера не е да спекулира, а да анализира риска на кредита, да преценява способността на клиента да връща заема, да финансира развитието на икономиката. Финансовият капитализъм се изврати, защото много банки не си вършеха същинската работа. Защо да рискуваш да даваш кредити на предприемачи, след като е лесно да спечелиш пак толкова пари чрез спекулации на пазара? По-добре е да даваш кредити само на сигурни платци, след като е толкова лесно да изключиш риска от своя бизнес план. Съгласен съм с президента на САЩ Барак Обама, когато той смята за необходимо да се разубедят банките да спекулират заради самите себе си или да финансират спекулативни фондове.

Следвоенният просперитет се дължи много на Бретън Уудс *, на неговите правила и институции. Днес имаме нужда от нов Бретън Уудс. Не може да имаме едновременно многополюсен свят и една планетарна резервна валута. Не може да настояваме за свободна търговия и да търпим паричния дъмпинг. Франция, която ще председателства през 2011 г. Г-8 и Г-20, ще включи в дневния ред на техните форуми реформата на световната парична система.

След това ще ни се наложи да изнамерим нов модел на растеж, да изобретим ново взаимодействие между властите и частната инициатива, да инвестираме масирано в утрешните технологии, които ще извършат цифровата и екологичната революция. Ще трябва да изобретим държавата, бизнеса и града на XXI век.

Допреди няколко години се говореше за край на нациите, за възход на номадството. Но в кризата дори най-глобализираните фирми и банки преоткриха, че имат националност. Изглеждаше, че гражданството ще се разтвори в световния пазар. Но в утрешния свят ще трябва отново да се съобразяваме с гражданите, с моралните норми, с отговорността и достойнството на гражданите. На това трябва да се гледа не като на допълнителен проблем, а като на част от решението, не като на допълнителна тежест, а като на нещо здравословно и добродетелно, което може би ще ни направи по-щастливи. (със съкращения)

----------

* През Втората световна война в американския град Бретън Уудс 44 държави от антихитлеристката коалиция провеждат форум, наречен Валутна и финансова конференция на Обединените нации. Възникват Световната банка, МВФ и Световната търговска организация, които са част от нова финансова система, при която курсовете на националните валути са "вързани" за цената на златото.
139
7920
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
139
 Видими 
02 Февруари 2010 23:58
03 Февруари 2010 00:01
Саркози отново се показва като силен политик и визионер. Речта му отново го поставя в лидираща позиция в западноевропейската политика. Редица от тези идеи в разпръснат вид той изказва от години. Но повечето от тях присъстваха в комюникето след срещата му с Гордън Браун в началото на декември. Което означава, че са споделяни и от английските лейбъристи.
Странно е обаче, че редакторите са съкратили пасаж, който е ключов от гледна точка на това къде Саркози вижда най-големите недъзи на капитализма:


В моите очи една от най-стряскащите характеристики на този капитализъм, който ние позволихме да възникне, е това, че при него настоящето бе всичко, а бъдещето вече не значеше нищо. Всичко – за непосредственото настояще, нищо – за бъдещето. Впрочем това обезценяване на бъдещето се четеше – соча това като доказателство, проф. Шваб – в абсолютно неумерените изисквания за възвръщаемост. Тази възвръщаемост, стимулирана от спекулацията и лостовите ефекти, се измерваше с добавената стойност на бъдещите приходи: колкото повече те се увеличаваха, толкова по-малко бъдещето имаше значение. Всичко, всичко веднага.
Това обезценяване на бъдещето можеше да се прочете и в счетоводните книги. Фантастично! Стигнахме дотам, госпожи и господа, да оценяваме активите на дадено предприятие по пазарни цени, забравяйки, че пазарът непрекъснато се променя в зависимост например от борсовите екзалтации. Когато еуфорията овладяваше пазарите, балансите биваха преизчислявани и новопридобитият им ръст на свой ред стимулираше като допинг борсовите индекси.
Когато пък надделяваше недоверието, балансите биваха преоценявани и падането на стойността им на свой ред тласкаше борсовите индекси надолу.

Ние се сблъскахме с неблагоприятните последици от тази счетоводна отчетност по време на финансовата криза, когато сгромолясването на пазарите топеше капитала на банките, а от това кредитната криза се задълбочаваше още повече. Тогава ни казваха: „Ама вижте, банките вече не струват нищо, те повече не могат да дадат никакъв кредит”. Значи предприятията не можеха вече да поискат кредит, защото не им даваха. А не им даваха, защото стойността на банките бе изчезнала. Стойността на банките бе изчезнала, защото самата тя бе преизчислена спрямо курса на борсата за деня, какво говоря, не за деня, за следобеда, за сутринта, за часа, за минутата.

Всъщност цялата ни система на представи и ценности бе фалшива. Бих искал да заявя, поднасяйки пред вас своите извинения за толкова елементарната си идея, че икономическата стойност на дадено предприятие не се променя от секунда на секунда, от минута на минута, от час на час… За да изчислим до каква степен тази счетоводна отчетност може да бъде абсурдна, е достатъчно да знаем, че според пазарната система за остойностяване дадено предприятие, намиращо се в затруднение, може да отчете счетоводна печалба от самия факт, че обезценяването на валутите по кредитите намалява пазарната стойност на неговите задължения.

Цялата ни система от статистически измерители бе изкривена.
Статистиките показваха растящи приходи.
Но в живота хората виждаха как се прокарват браздите на нови неравества.
В живота се виждаше това, а в статистиките жизненото равнище се издигаше, но броят на тези, които изпитваха нарастващо усещане за все по-тежък живот, не преставаше да нараства.
03 Февруари 2010 00:43
Бахти шльокавицата е нацвърцал Сарко. Самият той надали вярва в туй дето се опитва да ви пробута.
А колкото до английските лейбъристи - ми те слизат от сцената бе. На кого му пука какво подкрепят ?
Мажду другото - изобщо не е сигурно че ако не се бяха намесили правителствата ВСИЧКо щяло да се срути. Сигурното беше че еврейскте банки щяха да се срутят. Именно тях ( виновниците за кашата ) и спасиха с парите на данъкоплатците. И имат наглостта да го представят за благодеяние към лековерната публика.
Но така си е било и така и ще бъде - докато има говеда ще има и касапи.
03 Февруари 2010 00:55
/:/"...Допреди няколко години се говореше за край на нациите, за възход на номадството. Но в кризата дори най-глобализираните фирми и банки преоткриха, че имат националност..."
......................................... .....................................
Брех!
Я виж ти- и Саркози се наАТАКАизирал!
03 Февруари 2010 01:03
Разбирачът VOCI отново е изяснил правилният прочит на ситуацията.
03 Февруари 2010 01:10
Тази реч на Саркози трабва да се разглежда като политическа реч, да се отчита пред кого е произнесена, това, че е публична и да се чете между редовете.
-
Умишлено или не, тя не навлиза в дълбочината на явленията и проблемите, но деликатно сондира общественото мнение за това, което е планирано да се случи през 21 век - новият по-завършен етап в глобалното управление, което ще е акцентирано върху политическите моменти за сметка на икономическите в този процес.
03 Февруари 2010 01:12
Не може да имаме едновременно многополюсен свят и една планетарна резервна валута. Не може да настояваме за свободна търговия и да търпим паричния дъмпинг. Франция, която ще председателства през 2011 г. Г-8 и Г-20, ще включи в дневния ред на техните форуми реформата на световната парична система.

*
Я виж къде го сърбяло Сарко? Я бягай твоята хубавица да те почеше, ама на едно друго място.
*
Абе какво да ги правим? Франсета?‌ Комплесари. Дето отидат се осират и после Хамериката трябва да ги оправя. То не бе Пнамски канал, то не бе войни.
*
А пък от друга страна трябва да сме малко снизходителни. Ако не бяха те, САЩ можеше и да ги няма. Ремембър Лафайет!

Редактирано от - A Bulgarian in the USA на 03/2/2010 г/ 01:13:57

03 Февруари 2010 01:31
Я Сарко станал комунист, почти като Карл Маркс хортува. Нищо ново за 200 год., юдеите критикуват собствена идеология за да ни пробутат пак тяхна, зер да не се сети някой за нещо друго и да загубят контрол.
03 Февруари 2010 01:32
Брайти , я кажи за термоядрената реакция че нещо ми се губят детайлите.
03 Февруари 2010 01:34
Умишлено или не в тази реч се прокрадва една лъжа - потреблението на кредит било потребление от бъдещето. Нищо подобно. То си е потребление от настоящето (непосредственото минало). Потребление от свръхизлишъците на тези, които са концентрирали свръхкапитал и свръхпроизводствени възможности, но не могат да ги потребят, към тези които не само могат, но и имат нужда да потребяват. Без това прехвърляне, тези със свръхвъзможностите трябва да ги унищожат защото няма да има смисъл да ги имат и няма и как да ги имат защото няма на кого да продават. Ще са си самодостатъчни.
-
Кризата, която се случи си е нещо напълно нормално. Няма как при запазваща се и нарастваща производствена диспропорция и формално неунищожаване, а натрупване по сметки на непотребна от гледна точка на потреблението на имащите я парична маса зад която отдавна не стоят реални стоки и услуги, а те са потребени от други (взелите кредити), балона да не гръмне. Няма как.
-
Големият въпрос пред развитите технологични икономики е как да възстановят връзката между производствени възможности и потребление. Размяната. Проблемът е и това да стане не чрез свиване, регрес и катастрофа, а чрез запазване и развитие на производствените възможности на обществото като цяло и стандарта му на живот. Дали чрез промяна на съдържанието на базови юридически постулати, като "собственост", дали чрез просто повишаване на преразпределението, дали чрез промяна на структурата на икономиката или всичко заедно е въпрос който вече е поставен.
03 Февруари 2010 01:34
Истината, май, е, че тъкмо Франция е истинският "виновник" за сегашната световна финансово-икономическа криза!?
Защото, да НЕ забравяме, че в средата на 70-те години на миналия век/май беше 1965 г?/ Франция първа го поиска- и май единствена го получи?!- да обърне доларовия си резерв в ЗЛАТО! След което, уплашени от Прецедента, САЩ се отказаха от ЗЛАТНОТО Покритие на долара и отрязаха бъдещи претенции и на други държави за "злато срещу щатски долари"! И се завъртя след това, на бързи обороти, печатницата на долари БЕЗ златно/ и БЕЗ стоково!/ покритие! И САЩ заживяха охолно и "проспериращо", за сметка на целия останал Свят-понеже след Бретан Уудс доларът стана "световна валута"! Ама на Светът му писна вече, май, САЩ да живеят ДЕСЕТИЛЕТИЯ охолно за негова сметка- и вече Светът /по/иска , май, САЩ да си платят сметката!?

Редактирано от - paragraph39 на 03/2/2010 г/ 02:10:46

03 Февруари 2010 01:36
VOCI,
аз за разлика от теб за неща дето не разбирам не давам компетентни мнения. Въпреки, че сигурно разбирам повече от ядрена физика, отколкото ти от икономика.
03 Февруари 2010 01:38
Всички знаем к'во разбираш. Търкаляй по надолнището.
03 Февруари 2010 01:42
Не се закачай за да не те закачат.
03 Февруари 2010 02:01
Ето какви ги говори човек, който не разбира Айн Ранд /не допускам, да не е чувал за нея/ и не е чел одите за капитализма на либертарианеца-радикалист капиталист Калин Манолов. Иска Саркози да бъде променен капитализмът, но някак си с връщане към назад /очевидно към описания от Балзак, Зола, Дикенс/. И го прави със странни формулировки: "...глобализация, при която развитието на всеки ще допринесе до развитието на другите." Та това си е едно към едно препис от "Комунистически манифест" на Маркс и Енгелс: "На мястото на старото буржоазно общество с неговите класи и класови противоположности идва една асоциация, в която свободното развитие на всеки е условие за свободното развитие на всички." При това М. и Е. го дават либертариански - говорят за СВОБОДНО, а не за каквото и да е развитие. Накъде отива светът? Колко навреме се появи българският Институт за радикален капитализъм "Атлас"! Но защо не изпрати Калин Манолов в Давос да внесе яснота в обърканите глави на капиталистическите лидери? Не разбирам, вече нищо не разбирам. Как сега Саркози ще разбере, че свободният пазар е върхът, под който са свободната личност и свободният ум? И не само Саркози! Няма да мога да заспя тази нощ. Не зная дали изобщо ще мога да мигна отсега нататък, ако радикалният капитализъм не победи бързо и окончателно.
03 Февруари 2010 02:07
BRIGHTMAN,
Основният Фактор за кризите при Капитализма е капиталистическият Факт, че "Многото пари са у малко хора, а Малкото пари са у много хора!"! При Пазарно стопанство този факт ДЕФОРМИРА, ИЗКРИВЯВА и ИЗОПАЧАВА Пазара! Това е така, защото Многото пари идват от Печалбата/капиталистическа!/ от производството и търговията/при това, повече Производство- повече Печалба, нали!/, но Търговията/купуването/ на произведеното ИЗОСТАВА- поради НЕадекватно/ ниска Платежоспособност на Многото хора с Малкото пари!/ пазарно участие на масовите Купувачи! И, оказва се, "Свръхпроизводство"- ама НЕ, че Мнозинството от хората нямат нужда от произведеното/мляко, месо, коли, нови дрехи, битова техника и т.н./, а НЯМАТ пари да го купят! А нямат пари, защото Работодателите-капиталисти искат да имат по-голяма Печалба за себе си/нормално, те затова са станали капиталисти!/- и плащат, като Заплати на наемните им работници, НЕдостатъчно пари, за да бъде купено от тях на Пазара произведеното! Но деформираният Пазар води след себе си Безработица- и, значи, още по-ниска Покупателна способност у Мнозинството на потенциалните Купувачи! Така, Безработицата, на свой ред, отново, допълнително деформира Пазара! И се получава "Омагьосан кръг"- и настъпва Кризата/циклично, според К. Маркс/!
Изходът ли?! Може би, "Многото пари да са у Многото хора, а Малкото пари у Малко хора!" Сиреч, пак Неравенство, но обърнато/социалистическо, може би?/!!!
03 Февруари 2010 02:14
Брайти , Я проследи от началото на постингите по таз тема кой се набута с г*зо напреде.
03 Февруари 2010 02:17
национал еврокапитал социализьм
защитаващ разнообразието на обществото
рьководено от политическа номенклатура
охранявано от военните и полицията
03 Февруари 2010 02:30
Браво на Саркози!
Това е вече промяната.
03 Февруари 2010 02:34
Параграфе,
така е според марксистката теория, само дето тя е правена през 19 век върху трудовата теория за стойността и не отчета главният проблем на 21 век - тук един човек с една машина (условно разбира се) може да задоволи целият пазар. Само дето повече от 2 пържоли не може да изяде с което обезмисля размяната - от мене ракията от тебе мезето.
-
Айде сега ги умножи по 1000 (пак условно) които могат и на практика дори задоволяват милиарди. Кво могат да му дадат тези милиарди в замяна, което той си няма или има стомах и време да потреби ? Ами нищо. Те са му купувачи, ама понеже размяната е срината из основи, за да му купят стоката той ги кредитира.
Създава балон. За да му купуват той трябва да ги кредитира. И условно не губи, щото по сметката му се трупат спестявания, а по сметките на клиентите му заеми. Че даже има и лихви.
-
Имаш връзка между парите и стоките през цените. Само че... Връзката на този дето е трупал спестяванията със стоките му я няма, щото междувремено е била създадена връзка между едни други пари от кредити и неговите стоки. Стоките му са опукани, но пък парите му си седат. Там някъде виртуално по банковата му сметка.
-
В естествени условия - паникьосва се и предизвиква хиперинфлация. Нещата се изчистват до следващият път. Щото принципът си работи.
-
Да, ама понеже това са хора с много пари, които спонсорират политиците, и понеже това съвсем не им харесва, то хващат политиците, пускат печатницата и наливат пари на тези със заемите за да може пирамидата да продължи да работи. Да ама всички знаят, че проблема си стои, но пък не искат да го решат с нулиране. И се чудят как и вълка да е сит и агнето да е цяло.
03 Февруари 2010 02:41
VOCI,
ако искаш да си говорим то посмали с псувните и епитетите (по темите) и говори по същество. С конкретика и аргументи. Ако ми харесваше стила, който се опитваш да наложиш, то щях да ходя по стадионите, а не да пиша във форума.
Не че не го владея до съвършенство де, ама не върви тука да го показвам.
03 Февруари 2010 03:06
...и прости нам дьлговете както ние прощаваме на дльжниците си...
ама никои не иска да опрощава и да занулява
03 Февруари 2010 03:07
Много плява за нищо. Саркозито се е изложил по начин на който бат' Бойко може само да завижда.
Проблемът е очевиден, решението също- сливанията във финасовия и застраховетелния сектор докараха нещата дотам че няколкото основни компании станаха "too big to fail". Като такива те си позволиха рискове чиито негативи бяха прехвърлени върху данъкоплатците.
След финансовата криза обаче положението не е по-добро, напротив- банките останаха по-малко и владеят по-големи части от пазара. Тоест, продължават да се "too big to fail" и като такива ще трупат негативи от един или друг тип на чужд гръб, независимо от дали са частни или държавни, дали се регулират по-строго или не.
03 Февруари 2010 03:10
...и прости нам дълговете, както ние прощаваме на дльжниците си...
ама никой не иска да опрощава и да занулява


еми никой
03 Февруари 2010 03:13
седем смъртни гряха
...........
алчност
.........
мамон
03 Февруари 2010 03:19
Изхода от днешната криза е това дето е направил другарят Зверев навремето - който има повечко да му се редуцира имането, който има по-малко да не губи нищо.
03 Февруари 2010 03:20
Тва некои български глави не увряха, че падането на Капитализмо се забави, заради падането на Социализмо малко преди него. Всичко си върви по план. Правилно ви го е казал уйчо ви Саркози, че таков Капитализъм не ни требе. Най-добра система имат за сега Норвегия и Швеция.
03 Февруари 2010 03:31
VOCI
03 Февруари 2010 04:48
ВRIGHTMAN,
Мисля, че говорим за едно и също, но от различни Гледни точки!
Нали произведената/заради Печалба!/ Стока някой трябва да я купи?! Ако Технологията дава възможност един човек, работещ с високопроизводителна високотехнологична машина и техника произвежда МНОГО от тази Стока, трлябва да има МНОГО хора с пари, които да купят многото стока! Ако няма такива хора, ще има "Свръхпроизводство" на тази стока- поради Безработица и , като следствие от нея, ниска Покупателна способност на потенциалните й купувачи/ а НЕ, че те нямат нужда от нея!/! Тогава защо се произвежда тази стока и се хабят материални Ресурси- а милиони и милиарди хора ходят гладни, боси, болни?! Значи има нещо СБЪРКАНО в "модерното"/както казваш ти!/ капиталистическо Производство?!
Но твоят "НЕмарксов" пример НЕ се различава от моята Теза: че проблемът на Капитализма е, че Многото пари са у малко хора/ включително са- би трябвало да са!- и у този, който работи с висикотехнологичната машина и получава висока Заплата!/! Логично би било, в твоя пример, да се намали работната седмица, например, за да работят повече хора- и повече хора да получават Заплати! А ие да бъдат "богати", имайки много "Свободно време"/по К. Маркс/! Да, ама виждаш к`во става- даже пенсионната възраст вдигат в България и по Света! Защо, нали, уж, чрез високите технологии се произвежда повече- и така могат да бъдат задоволени нуждите на повече хора?! Да, ама НЕ! Високите технологии осигуряват висока Печалба на Собствениците й, а безработните се увеличават постоянно- но НЕ заради високите технологии, а заради високите Печалби на капиталистите-Работодатели! Само че, Печалбата идва едва след като Стоката бъде купена! А безработните НЕ купуват много стоки. И к`во става- ами да, Криза! КАПИТАЛИСТИЧЕСКА! Щото, ако Собствеността върху високотехнологичните машини беше държавна/ДЪРЖАВЕН Капитализъм-Социализъм/, Печалбата щеше да влиза в бюджета на държавата- а оттам, чрез субсидии на Цени и др. "социални придобивки", щеше да отива у хората в държавата, като у едно голямо семейство: ток и вода за стотинки, евтини храни, евтино парно, безплатно Здравеопазване, безплатно Образование, безплатни почивки на море и планина и т.н. "социалистически капризи"- каквито, впрочем, бяха при Социализма, преди Демоклрацията! Да, ама НЕ- частните капиталисти са против държавния Капитализъм/ясно защо/! И, както би казал един сПАСИтел, капиталистите си казват, май,"Майната им на безработните, бедните, гладните, болните- да духат супата!"... До следващата Революция!

Редактирано от - paragraph39 на 03/2/2010 г/ 04:51:17

03 Февруари 2010 05:14

Аз пак да кажа: има едно много просто решение на проблема с концентрацията на пари и то е: задължителни инвестиции на акумулирани над определен размер средства. Това връща парите на пазара (на труда), създава работни места, заплати и т.н.

Също така, просто решение има и за проблема със спекулациите: забрана на кредитиране на крайното потребление. Или хайде да не е забрана, а ограничаване до едногодишен доход. Повечето неща в днешно време не струват повече от едногодишен доход.

Иначе, четейки Саркози, оптимизмът ми малко се завръща. Радостно е да се разбере, че проблемите са не само разбрани, но и казани в прав текст. Защото това досегашнот НЕ беше капитализъм. Това беше някакъв колективистичен, рентиерски, лихварски спекулативизъм. При това правен с чужди пари.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 04/2/2010 г/ 10:14:45

03 Февруари 2010 05:18

ПП
Браво на СЕГА за тази публикация!


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
03 Февруари 2010 05:18
Брайтмане, какво би си помислил за някой, който започне да отрича закона на Нютон за гравитацията, само зщото не е формулиран през 21 век и затова, видите ли, бил много остарял? Маркс не е изобретил закони за развитие на обществените отношения - той е формулирал съществуващите такива, които си действат и днес по абсолютно същия начин. Единствената разлика, може би е това, че времетраенето на процесите се е съкратило поради технологичния напредък на човечеството. В твоя пример от значение е не, колко пържоли може да изяде оня, де ги пържи, а чия е машината - ако тя е държавна собственост, всичко си идва на мястото като по калъп! Не мислиш ли?...
03 Февруари 2010 05:52
Парата и Брайти - за едно и също говорите, аз само чаках кой първи от двама ви ще се сети.


Пенке, нищо не си разбрала. Къде да се инвестират тия средства и как. Във или извън рамките на национални граници? И що е то национална граница, при условие унищожаването им в угода на световния финансов флуид?


Но и да се иде към национален протекционизъм. Пак не си права, Пенкe. Проблемът няма да се реши с повече произвадство, а с преразпределение на произведеното и активите. Проблемът не е защото се произвежда малко, а защото са се натрупали диспропорции в произведеното и в имането. Проблемат не е в количеството като абсолютна величина, а в разпределението му. проблемът не е абсолютен, а съотносителен.
03 Февруари 2010 05:53
Проблемът е системна криза. Богатите са прекалено алчни, в процеса на обмяна на пари срещу труд и стоки стрещу пари трупат излишъци от блага. Но консуматорите на тия блага в голямата им част са бедните. И за да се върти икономиката, богатите почват да дават пари на заем на бедните. С лихва. Алчност прим.


Богатите стават все по-богати, бедните все по-бедни, и по-трудно си изплащат дълга към богатите. Съответно започват да потребяват по-малко. И да не си връщат дълга на богатите. Те пък не искат да отпишат тия си вземания. Продължаваща алчност. Тъй колеловъртежа на финансооборота в мироикономиката се замедля и следва криза.
03 Февруари 2010 05:53
Всички реват, никой не се сеща кво да прави, никой не иска да отстъпи от себе си, всякой иска издаянването от ступора да е за сметка на другите. Временно богатите накараха държавата да напечати едни пари, да си стъкмят счетоводството, но това са палиативни мерки.
В крайна сметка, мъдростта повелява да отстъпят тия дето са причинили кризата, и у които са излишъците от вземания спиращи оборота.


Натрупаните дисбаланси са спирачката на икономиката. Натрупаните дисбаланси са причинени от алчност.
03 Февруари 2010 06:14
Ама на Светът му писна вече, май, САЩ да живеят ДЕСЕТИЛЕТИЯ охолно за негова сметка- и вече Светът /по/иска , май, САЩ да си платят сметката!?

Параграф, я кажи колко да ти платя за да спреш да ни юркаш тук и да ни искаш пари, за това че 13 години живея охолно на твоя сметка.
03 Февруари 2010 06:20
Нещо като отговор на вчерашните плесенясали излияния на руската еврейка.
Най-напред малко подхранване на шараните, сетне мятане на въдицата. Или дори мрежата.
А Саркози - такъв, онакъв - но не е цепил басмата никому. И май не ще да се движи по теории, а откровено практически анализира нещата. Че и не само ги казва, ами и върши.
-------------------------
Блогът на Генек

03 Февруари 2010 06:41
Приятели мои, да погледнем реалността през очите на един прост главен счетоводител.Една от фирмите, която водя, излиза на печалба, която фактически не съществува.На базата на тази печалба, сигурен съм, собствениците ще вземат кредит още през тази година.Всичко е в резултат на счетоводни врътки и движение на някакви виртуални пари.
Това наистина трябва да престане.Прав е Саркози
03 Февруари 2010 07:03
Perestroika № 2?
03 Февруари 2010 08:19
Маркс не е изобретил закони за развитие на обществените отношения - той е формулирал съществуващите такива, които си действат и днес по абсолютно същия начин. Единствената разлика, може би е това, че времетраенето на процесите се е съкратило поради технологичния напредък на човечеството.

Т. Живков,
Благодаря за добрата формулировка. Прочетох я и ми светна под капата. В крайна сметка работата излиза като при обикновените физически процеси. Например една машина може да се клатушка и нищо да не й стане, но ако скоростта на колебанията се увеличи прекомерно, става мазало.
Дали световните специалисти по икономика са взели това предвид?
03 Февруари 2010 08:19
Видимо Саркози не е чел Калин Манолов и Айн Ранд.
Тази реч трябваше да е във вчерашния брой до трите про-Рандовси.
За информация к размишлению.
03 Февруари 2010 08:26
Саркозито верно се е наатакизирал!

ПП че какво ли е попречило тази статия да е била напечатана заедно с калин- маноловщините от вчера?
03 Февруари 2010 08:34
От дълго време е назряла тази дискусия - за нов икономически ред, за капитализъм с човешко лице и държавна регулация в основните сфери на публичния интерес. Либералния подход води икономиката към "свободно падане" и стохастични процеси, което в съвременния свят на сложни взаимовръзки се изразява с ефекта на доминото. Това е полезно четиво за нашите саморасли "визионери"!
03 Февруари 2010 08:54
Дали ще запееш гордо France, France или USA, USA uber ales е едно и също и едните и другите отиват по дяволите, защото са най-алчните безбожници, които историята е раждала за времето след краха на Великата орда и Чингиз хан. Капитализма е изграден благодарение на християнската етика в едно време съществувалите протестански страни - Германия, Швейцария, Холандия, Великобритания, Шотландия, Швеция, Норвегия, Дания, САЩ. Сега тези държави са официално безбожни и единственото им обощо верую е Теорията на еволюцията на гражданина Дарвин. В тази теория морал и ценности няма, просто по-силния оцелява, а по слабия умира. А в нашия случай и по-силния ще умре, но от преяждане и препиване, каква ирония и какъв естествен край на едно безбожно общество.
03 Февруари 2010 08:57
Интересна и визионерска реч на Сарко...Знаменателно е не толкова съдържанието /банални факти/ - колкото времето и мястото на произнасянето. Франция /и Германия/ са моторите на ЕС. ЕС е най-голямата икономика в Света. Трябва внимателно да четем , тука в Б-я , какви са вижданията на водещите европолитици. Очевидно е , че Саркози , който загуби доста от популярността си вътре във Франция, прави резонни стъпки на ляво. Западноевропеецът има про-социална настройка за обществото и моралните правила в икономиката...А изказването , че Франция по време на председателството на Г-20 ще съдейства за премахването на монопола на Световната валута , буди само адмирации !
03 Февруари 2010 09:01
Брайта пак е по-умен от всички, даже и от Сарко...Що седиш зад ПеЦето да си губиш времето, я се фащай с политика, барем я разбираш.
03 Февруари 2010 09:03
"Спасяването" на одески банки с народни пари е престъпление!
Трябваше да бъде оставена системата да работи -
т.е. да погинат алчните и непредвидливите.
03 Февруари 2010 09:17
А, наште тука въведоха плоския данък, В държавни институции без никва работа се раздават баснословни суми, като бонуси...Банките се занимават само с дране на лихви и "такси" за услуги... и тези неща продължават в условия на криза...?!
03 Февруари 2010 09:22
Да не забравяме, че голямото престъпление извърши Уилям Джеферсън Клинтон под натиска на др.Моника Левински - Унищожи ограниченията за смесване на кредитори, застрахователи и борсови играчи от 1930 г.
Докато това не се възстанови - всичко е от лукавия.
И в Европа, разбира се.
03 Февруари 2010 09:49
Ако не бяха те, САЩ можеше и да ги няма. Ремембър Лафайет

Ако не бяха те, САЩ щеше да ги няма. И не е само Лафайет. Рошамбо тоже. И 30 линейни кораба и 6000 морски пехотинци. Абе с две думи: едно "мерси боку" винаги трябва да имат наум америкосите като говорят с франсетата.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД