---------
Майкъл Лий е роден през 1948 г. във Великобритания. През 1970 г. завършва философия, политология и икономика в Оксфорд. След това защитава докторат в Масачузетския университет в САЩ. През периода 1998-2000 г. е главен преговарящ от страна на ЕС за Чехия. В момента е главен преговарящ за България.
-----------
- Миналата седмица на срещата в Барселона българският премиер поиска да бъде определена точна дата за присъединяването ни към ЕС. Има ли шанс това да се случи?
- Не. Досега ние водим преговорите за присъединяване на базата на датата, която бе определена от българските власти като целева - 2007 г. Що се отнася до точната дата на приемането, нашата позиция е, че това в много голяма степен зависи от скоростта, с която се провеждат реформите вътре в България. А за нас е трудно да предвидим това.
- На срещата в Лакен бе обещано, че ще бъдат изготвени нови "пътни карти" за България и Румъния. Как ще изглеждат те.
- Срещата в Лакен се проведе едва преди 3 месеца, а ние работим на базата на 12 месеца. Това, което казахме е, че ще дадем нашите схващания за по-нататъшното развитие на подготовката на България за членство през есента, както правим всяка година, когато излизат редовните доклади. Съдържанието на новата пътна карта ще зависи в огромна степен от напредъка ви през тази година. Сега сме едва март, а редовният доклад ще бъде публикуван през октомври.
- Беше обещана и специална помощ за България и Румъния като страни, които няма да влязат в ЕС заедно с първите 10 през 2004 г.
- Може би трябва да напомня, че България вече получава от ЕС 2,5% от БВП, отделно имате финансова подкрепа и от Европейската инвестиционна банка. Стои въпросът със способността на България да усвои тези средства. Миналата година, например, съществуваше рискът - успяхме да го преодолеем, да не бъдат използвани всички средства. През есента ще направим предложение какво да е по-нататъшното подпомагане. Това ще стане, първо, на база на преценката ни за нуждите на страната ви, и второ, въз основа на способността ви да усвоите парите.
- София желае ускоряване на преговорите с ЕС. Как изглеждат нещата от Брюксел?
- Струва ми се, че се справяме много добре, придържайки се към съществуващата "пътна карта". Този месец ще отворим всички останали важни глави по преговорите. Разбира се, отварянето на главите е едно, а затварянето им - съвсем друго нещо. Способността да се затвори една глава зависи най-вече от действията на българските власти във връзка с провеждането на реформите в страната. Така, че въпросът за ускоряване на преговорите всъщност е въпрос за ускоряване на реформите. Нещо, което признаха всички мои събеседници в София.
- Каква е вашата оценка за темпото на реформите?
- Мисля, че правителството има ясна представа какво трябва да постигне в области като борбата с престъпността, реформата в съдебната система, в митниците и като цяло в администрацията, и вече сериозно е започнало да прилага приетите стратегии. Това обаче е само началото. Например в борбата с корупцията - ако наистина има корупция, нормално е да се стигне до разследвания, съдебни процеси и присъди.
- Каква е позицията на Европейската комисия по сключения договор с британската фирма "Краун Ейджънтс". Възможно ли е заради него да бъдат блокирани преговорите по глава "Митнически съюз", каквито опасения изразяват от опозицията?
- Не, не може. Реформата в митническата система в България е приоритет. Митниците трябва да са ефективни, прозрачни, модерни и да функционират гладко. Фактът, че българските власти признават това и търсят помощ от различни места, е много позитивен. Нашето притеснение е в това, че различните източници на помощ трябва да се подкрепят взаимно. Договорът с "Краун Ейджънт" ни беше пратен, за да преценим дали той е съвместим с помощта, която ние ви оказваме по програма ФАР например. Това е нашето притеснение.
- И съвместим ли е договорът с проектите по ФАР?
- В момента преглеждаме договора.
- На българите им е трудно да разберат защо ЕС настоява 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъдат затворени през 2006 г., при положение че централата е модернизирана и според експертите отговаря на всички изисквания за безопасност. Как ще им обясните?
- България пое ангажимент по отношение на "Козлодуй" при започването на преговорите през 1999 г. Беше постигнато споразумение - реактори 1 и 2 да бъдат затворени тази година; пак тази година да бъде взето решение за закриването на 3-ти и 4-ти блок, като това при всички положения трябва да стане преди 2008 и 2010 г. Нашето разбиране беше, че те ще бъдат затворени през 2006 г. Това е цел, която се подкрепя от всички държави-членки на ЕС. Подобен въпрос съществува и с други страни-кандидатки като Литва и Словакия. Точно, както тук в България съществува обществено мнение, което трябва да бъде взимано предвид, така съществува и обществено мнение в ЕС, което обръща особено голямо внимание на въпроса с ядрената безопасност.
|
|