Тези дни външно министерство излезе с проект за "план за действие" по комуникационна стратегия, която да подпомогне пътя на България към ЕС. Самата "комуникационна стратегия" бе приета без особени обсъждания от Народното събрание на 8 март като част от стратегията за ускоряването на преговорите.
Дотук звучи бюрократично, затова веднага нека кажем, че става дума за безпрецедентна досега кампания за рекламиране на европейската идея у нас, а и на България в чужбина. Комуникационната стратегия беше приета набързо и без обществена дискусия. Положително е, че текстът на "плана за действие", или как ще се изпълнява тази стратегия, бе предоставен от Външно за мнение на поне няколко организации от неправителствения сектор. Те до голяма степен са призвани да съдействат за нейното изпълнение. Проевропейските още "в заглавието си" неправителствени организации у нас са поне десет, така че списъкът сигурно можеше да се разшири... Все още съществуват опасения, че кабинетът ще "подари" изпълнението на комуникационната си стратегия на избрани от него неправителствени организации и PR-къщи. У нас
така наречените "гонго"
(от английското "Governmental NGOs", или "правителствени неправителствени организации") живеят в разкош благодарение на топлите си връзки с властта. А в случая става въпрос за наистина много дейности, много проекти и страшно много пари.
Какво по-хубаво, ако повече заинтересовани страни научат за какво става дума. Казано накратко, става въпрос за
14,4 милиона лева,
които трябва да се "усвоят" през тази и следващата година, за да може българското общество да бъде спечелено за каузата на ЕС, а в чужбина да ни подкрепят и да се отнасят към нас със симпатия... За какво ще бъдат похарчени парите? Параметрите са зададени от вече приетата Комуникационна стратегия.
каре ------------
Във вътрешен план
За по-доброто представяне пред обществеността на темата за ЕС, за ползата от членството, за това, което се очаква от нас по този път, и т. н. Тук са определени "целеви групи", към които ще се насочват определени послания. Целеви групи са "лица с голям авторитет", или "Opinion leaders" - учители, служители в държавната администрация, журналисти, представители на различните религии и т. н., както и "големите социални общности" - професионални, възрастови, политически, религиозни, социални.
На международно ниво
"целевите групи" са участниците в процеса на преговори, кръговете, формиращи общественото мнение, като журналисти, преподаватели и пр., широките кръгове на общественото мнение.
Като партньори за изпълнение на комуникационната стратегия са определени неправителствените организации и социалните партньори в страната, делегацията на Европейската комисия в България и посолствата у нас на страните-членки и на кандидатките за членство.
Организационната структура
по стратегията се оглавява от "Съвет по европейска комуникация" под ръководството на главния преговарящ, натоварен със "стратегическото планиране" и постоянното наблюдение на изпълнението на задачите. В рамките на тази структура се създават две подгрупи: една на национално ниво, с представители на всички основни институции и организации, заседаваща ежемесечно, и друга на международно ниво, чиято форма на работа е доста неясна - посочва се, че ще се "осъществява на място в съответните държави-членки чрез българските мисии и посолства".
-------------
В Плана за действие Външно доразвива в съществена степен приетите от парламента параметри на стратегията. Оказва се, че "Съветът по европейска комуникация" ще има 10 представители на неправителствения сектор, социалните партньори, университетските среди, ОДОБРЕНИ от главния преговарящ. Нима правителството има амбицията да организира неправителствения сектор? Не дай си боже. Всякаква субективна преценка задължително ще предизвика много емоции и недоволства. Говори се, че вече било решено кои са своите, кои са "вътре"...
Ако все още е възможно някой да се вслуша и да коригира документа, нека за представителите на неправителствения сектор в тази "шапка" входът бъде свободен. Вярно, ще се съберат в началото повече хора. Но с течение на времето ще останат само тези, които работят, които знаят какво правят - обикновено така става.
В звената по-надолу в йерархията наред с ресорните зам.-министри от всички ведомства, вече споменатия неправителствен сектор, социалните партньори, академичните среди е предвидено и участие на
представители на средствата за масова информация
Прекрасно. Обаче общата бройка е фиксирана на общо 35 души. Само различните медии, които с основание могат да претендират да бъдат включени в тази структура, със сигурност са повече от този общ брой членове. Как ще става селекцията е тайна. Затова и тук нека Външно си вземе бележка и допусне всички желаещи представители на медиите до първата сбирка, а после - нека навалицата да намалее по естествен път.
Не става ясно как като изпълнители на отделни проекти ще се селекционират отделни неправителствени организации. "Търг" за подбор на НПО звучи като гротеска, значи трябва някаква форма на конкурс с някакви ясни правила и максимална прозрачност. Как ще стане и дали ще стане изобщо, не е ясно.
По "горещите теми" като "Козлодуй" или разни непопулярни мерки, които правителството ще бъде принудено да приема във връзка с евроинтеграцията, като например повишаване на акцизите на определени видове стоки, задачите ще се възлагат чрез "търг", този път на PR-къщи. И в тази област има голяма конкуренция, съответно има "свои". А за "кризисния PR" ще се работи без търгове, направо с когото реши началството...
В желанието си да осигури повече подкрепа за начинанието, Външно е предвидило привличането на политическите партии като партньори в изпълнението на стратегията и плана за действие.
От пръв поглед това не изглежда разумно
Политическите сили си имат друга работа и задачи, не дай си боже, да си намерят още една арена за политически битки.
Не става ясно също кой ще върши основната работа. Разбира се, предвидено е главният преговарящ да стои на върха на цялата пирамида. Но в действителност главният преговарящ има достатъчно друга работа, много пътувания в чужбина и т. н. Абсурд е да се разчита на успех, без да има ясно определено лице, винаги достъпно, което да е в течение на всичко и да може да играе ролята на помирител.
А иначе, четейки многото идеи за проекти, няма как да не си кажем: жалко, че я няма някогашната София прес. Защото са предвидени изготвянето на всевъзможни печатни рекламни материали, изложби с фотографии и плакати, организиране на посещения на чужди журналисти, редовно захранване с информационни пакети на журналисти в чужбина, издаване на специализирани притурки към западни издания, посветени на България, откриване на културно-информационни центрове в страните-членки и страните-кандидатки и всякакви дейности. Всичко това в миналото се извършваше от тази структура - и тя успешно съсипана.
Казано накратко, Външно е изготвило с
чиновническа педантичност
една рамка, която кабинетът съвсем скоро ще приеме вероятно без съществени изменения и която ще даде хляб на подизпълнители. Само че това бързане напоследък, уж за ускоряване на преговорите, не е на хубаво. Как ще бъдат селекционирани подизпълнителите - един Господ знае. Злите езици твърдят, че всичко вече е предварително раздадено, остава да се създаде впечатление за законност, и че на Европейския институт на Владимир Кисьов от самото начало се гледа като на основен подизпълнител... Ако е така, малко е странно, че критик на Симеон, станал междувременно син лидер, ще прави PR на кабинета на НДСВ в чужбина...
Все пак дано процедурите за търг и конкурс бъдат широко обявени, а резултатите - прозрачни. Ще видим. Защото при кого ще отидат парите е единият въпрос, а другият е какъв продукт ще се произведе. Дали случайно или нарочно, никъде няма и намек за това как ще се оценява изпълнението на стратегията като цяло, както и на всеки отделен проект. Дали дадена дейност ще бъде полезна, безполезна или дори вредна. Да, хляб и вода има за всички. Въпросът е отново да не бъдат нахранени жадните и напоени гладните.
|
|