Ако човек реши да подреди всички модели мобилни апарати, продаващи се на нашия пазар, един до друг според цената им, ще забележи една закономерна зависимост - колкото по-скъп е апаратът, толкова повече памет притежава и толкова повече възможности за боравене с нея дава моделът.
-----
Времената, когато притежателите на GSM-и разчитаха само на двестата телефонни номера, които могат да вкарат в SIM-картата, отдавна са отминали. Днес някои хай-тек модели притежават на практика неизчерпаеми възможност в това отношение.
В Sony-Ericsson P910i например може да се вкара огромен телефонен указател, при това срещу всяко име могат да се запишат редица подробности за лицето като титла, месторабота, адрес и други подробности и до 10 телефонни номера. Тази част от паметта, заедно с календара и опцията за задачи, може да се синхронизира с Microsoft Office Outlook и така записите да се пренесат и в паметта на домашния компютър, което доста улеснява потребителя.
Ако тръгнем от най-евтините апарати, граничната цена, срещу която можем да купим GSM с
допълнителна памет за телефонен указател,
е 175 лв. Толкова струва Siemens AX75 - най-скъпият апарат, който няма възможност за други записи в телефонната книга освен тези на SIM-картата. Само 1 лев по-скъпо струва обаче Samsung SGH-x140, в който има място за 1000 позиции, като срещу всяка могат да се запишат мобилен, домашен и служебен телефон.
Моделите, които нямат място за собствен телефонен указател, се броят на пръстите на двете ръце: Motorola C115, Siemens A70, A51, A75, A62 и споменатия AX75. Техните цени на нашия пазар се движат от 87 лв. до 175 лв.
За отбелязване е обаче, че има и модели под 100 лева, които разполагат със собствен телефонен указател. Такъв е например Alcatel OT E157, който струва 92 лв., но пък има място за 255 имена с по един телефонен номер за всяко плюс 4 мегабайта вградена памет за съхраняване на мелодийки. Има, разбира се, и малко по-скъпи модели с място за по 50 или 100 имена. Siemens C62 например струва 132 лв. и разполага с място за 50 имена, но срещу всяко могат да се запишат по 4 номера. С 10 лв. по-скъпо излиза Sony-Ericsson T290i, в който могат да се запишат и имейлите на 250 човека плюс 3 техни номера.
Някои от тези модели от най-ниския клас притежават и вградена памет, която позволява на потребителите да съхраняват получените от външни устройства или през мрежата допълнителни лога, картинки, мелодии. Не може да става, разбира се, въпрос за снимки или видео - първо тези апарати нямат чак такива дисплеи, и второ - става въпрос за малка памет. Струващият 177 лв. Siemens C65 има вградена памет от 11 мегабайта, достатъчна за картинки и мелодийки. Другите модели имат по 8 мегабайта или дори по-малко.
Притежателите на апарати от средния ценови клас обаче имат съвсем други потребности. Тези модели вече имат масово фотокамери, а съхраняването на направените с тях снимки изисква доста място. Именно затова при апаратите с цени под 1000 лв. вече
масово се появява слотът за външна памет
Такъв е например моделът на Mototrola V635. На нашия пазар струва около 690 лв. Той разполага с 1,23 мегапикселова камера с възможност да снима и кратки видеоклипчета, а също така и с MP3-плеър. За всичко това вградената памет от 5 мегабайта е крайно недостатъчна и за да не тича притежателят му непрекъснато до компютъра да преточва файлове, на помощ идва слотът за карта. В случая се използват T-Flash/microSD карти, като тази в комплекта е за 32 мегабайта. Но на пазара има и по-големи - 64, 128 или 256 мегабайтови. Новост, появяваща се при този модел, е, че за да се извади или сложи картата, вече не е нужно апаратът да се изключва
- маха се само горният панел.
Доста по-евтино - за около 450-490 лв., на нашия пазар върви друг нов модел на Siemens - CX75. Освен 11-те си магабайта вградена памет той притежава разширителен слот за т. нар. RS-MMC карти. За съжаление обаче такава
карта трябва да се купува отделно,
а и вкарването й в апарата изисква той да се изключи. Иначе има за какво да се купува - апаратът е с 1,3 мегапикселова камера и с MP3-плеър, т. е. има необходимост от доста място за снимки и музика.
При приблизително същата цена телефонът на френската Sagem - My X-8 бие рекорда по вградена памет - цели 40 мегабайта. Допълнителната карта за памет на този тип апарати е един от най-разпространените на пазара - miniSD.
Типът карта, използван за Siemens CX75 - RS-MMC, е приложим и за още един нов модел апарат от същия клас - Nokia 3230. На практика това е смартфон, работещ под операционната система Symbian OS, което означава, че потребителят може напълно да му възложи задачата да помни вместо него дати, събития, годишнини, предстоящи задачи и т. н. Вградената памет от 6 мегабайта е напълно достатъчна за този вид приложения, но телефонът има все пак и радио, музикален плеър и 1,3 мегапикселова камера. В комплекта има и допълнителна памет от 32 мегабайта, но това стига само за десетина музикални файла и не е зле още в началото човек да си купи поне двойно по-голяма карта.
|
|