Интересна историко-пропагандна интрига се оформи около нов японски автомобил. Един от прототипите, които "Нисан" е подготвил за автосалона в Токио, предизвика повишен интерес независимо от оскъдната техническа информация.
---
Спортното купе "Фория", за което не се знае дори какъв двигател ще използва, попадна във фокуса на специализираните издания най-вече със своя приятен ретростил. Разбира се, и с това, че става дума не толкова за самоцелна концепция, колкото за машина, която вероятно ще влезе в производство и ще замени сегашния фирмен болид "Нисан 350 Z". Японските коли рядко привличат внимание с дизайна си. Често авторите им не се и опитват да търсят нещо оригинално. Авторитетът им се крепи най-вече на надеждността, а естетиката остава на втори план. Дори и когато се впускат в някакви по-авангардни опити, към тях се гледа със скептицизъм и
предубедено се търси подражателство
Става дума за исторически наложен стереотип, който трудно се преодолява - и у наблюдателите, а донякъде и в самите фирми, които сякаш се опасяват от по-разчупените решения. След Втората световна война японците започнаха с лицензни конструкции, а невероятната производствена ефективност на самурайските фирми им помогна за няколко десетилетия да извървят пътя от пренебрежими новобранци в бизнеса до световен феномен. Стана така, че в областта на дизайна те винаги са предпочитали просто да се придържат към модните тенденции, да търсят приемлив и приличен облик. Всъщност това е и стратегия за пригаждане към вкусовете на различните пазари, но рядко пробват да диктуват тенденциите или да се отличават. А като пуснат нещо впечатляващо, към това се гледа със предубеждение.
Може би за това "Фория" предизвика активни коментари в европейските и щатските издания. Конюнктурно тя идва във време на засилена японска експанзия, когато отново Далечният изток предизвиква опасения. "Тойота" се цели към титлата производител щ1 в света, а касите на "Нисан" пращят и фирмата активно търси пробиви по всички пазари. Прототипът е ярко, красиво спортно купе с подчертан ретростил. Точно тук се оформи интригата. Използването на ретроелементи изисква родословие, с каквото японските фирми не парадират. Едни коментатори виждат във "Фория" наследник на славните италиански спортни купета на 60-те години, а други търсят предшественици в американската класика.
Италианската връзка изглежда някак по-обоснована
Най-малко заради размерите. "Фория" е дълга "само" 4,35 м и има място за 4-ма пътници. Използва класическата компоновка на преден двигател и задно предаване. Дългото торпедо и елегантните пропорции връщат към атмосферата на 60-те в Европа. Тогава икономическото чудо вече бе напълнило гаражите с достъпни малки и средни коли, средната класа откриваше моторизираното разточителство, бензинът бе евтин, а италианските дизайнери се развихриха в ред изящни и бързи машини, които станаха легенди. "Мазерати", "Ферари" и "Ламборгини" бяха звездите на времето, а "Ланча", "Алфа Ромео", дори "Фиат" блясваха с по-малки, но вълнуващи купета. Сега сред тях се търси предшественик на "Фория". При желание могат да се открият няколко. Един коментатор дори свърза японския прототип конкретно с купето "Ланча Фулвия" от 1965-а. Всъщност връзката с оригинала е доста спорна, но "Ланча" показа прототип на подобно ретрокупе преди две години. Явно финансовите проблеми й пречат да го качи на конвейер, а коментарът подхвърля тезата, че японците се възползват от трудностите на "Фиат", за да вкарат в оборот италианското наследство.
Всъщност може да се спори доколко "Фория" заимства пряко нещо от красивите италиански легенди. По същото време имаше бум и на британски спортни коли, но те страдаха от лошото качество на изработка. Пак тогава и японските фирми направиха серия от удачни спортни машини. Но около не остана подобен романтичен ореол. А "Фория" всъщност напомня най-силно на актуалния "Нисан 350 Z". Той пък е наследник на "Датсун 240 Z" - спортна машина от същата епоха, направила пазарен пробив в САЩ.
|
|