:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,069
Активни 556
Страници 18,912
За един ден 1,302,066
Мони по пекински

Паси се замая от Китай, Китай се смая от Паси

Външният ни министър заложи на фриволното поведение и домакините му бързо свалиха нивото на посещението
Снимка: Борислав Николов
Посещението на външния ни министър Соломон Паси в Китай сигурно ще се помни дълго от неговите домакини. Както се казваше навремето, то отвори нова страница в двустранните отношения. Ама не много светла, а някак фриволна, по-скоро комична.

В Деня на хумора 1 април Паси очерта на две-на три пред българо-китайския форум в Пекин сияйното бъдеще на търговията ни. Ако всеки китаец драсне по една българска клечка кибрит - 2 милиарда долара годишна печалба за нас, а ако вземе, че удари и по една наша бира всеки ден - хоп, цели 350 милиарда долара!

В рамките на майтапа - върви, нищо, че китайците много не обичат да ги будалкат с празни приказки, а и първоаприлските шеги хич не са им в традицията. Все пак Паси само творчески изплагиатства прочутия девиз, с който американският бизнес тръгна преди 30 години да щурмува необятния китайски пазар:



"Дезодоранти за два милиарда подмишници!"



Само че янките си имат потенциала да хигиенизират изпотения трудов китайски народ, а ние няма как да го удавим в бира - произвеждаме жалките 400 000 тона годишно. Горе-долу като за половин Шанхай. С други думи, на гол задник - халба бира.

Та първият ни дипломат подкара иначе важната си визита в една велика сила на майтап. Горният пример толкова му харесал, че според информациите на придружаващите го български журналисти го повторил същия ден и пред китайската дипломатическа академия. Какви изводи са си направили студентите не е ясно. Но на китайците никой отдавна не гледа като на аборигени, на които можеш да пробуташ каквото си поискаш. Впрочем това е установил, макар и със закъснение, и г-н Паси в шанхайската специална икономическа зона Пудун, където се замаял от видяното и заявил на придружаващия го бургаски кмет Йоан Костадинов, че и неговият град трябва да стане един Пудун. Ама мъничък, защото само тази китайска зона е привлякла цели 39 милиарда долара чуждестранни инвестиции, докато ние имаме едва 4,5 милиарда долара за последните 10 г.

Тъй че



евтините шегички с китайците не вървят



Да видим тогава сериозната част от визитата на Соломон Паси. Като приоритет в политическите взаимоотношения Паси посочи сътрудничеството в Съвета за сигурност на ООН, чийто непостоянен член за 2 г. е България. Сигурно то ще е изключително ползотворно, след като София априори се подложи за база на САЩ при евентуални удари срещу Ирак, а Пекин априори е против. На тази основа вероятно трябва да очакваме и усърдно лобиране на Китай пред Ирак да ни върне дълговете, както е помолил Паси китайския си колега Тан Цзясюан.

В края на визитата си външният ни министър изрази задоволство от "високото ниво" на срещите си в Китай, което свидетелствало за интереса на Пекин към новото ни правителство. Само че предварително обявените разговори с премиера Чжу Жунцзи и с председателя на парламента Ли Пън (съответно трети и втори в партийно-държавната йерархия) не се състояха и вместо тях бе предложено по-ниско ниво - вицепремиера Цян Цичън и шефа на Общокитайския политически консултативен съвет Ли Жуйхуан (четвърти). Вярно е, че някогашният зидар и кмет на третия китайски град Тянцзин Ли Жуйхуан е спряган за бъдещия заместник на Ли Пън начело на парламента и в този смисъл контактът на Паси дори е по-перспективен, но постът може и да му се размине до март догодина. А и бирата е от ресора на Шефа, както наричат китайския премиер.

От дирекция "Информация и връзки с обществеността" на нашето външно министерство така и



не дадоха адекватно обяснение на "Сега" за несъстоялите се срещи



На 3 април една от служителките не знаеше с кого се е срещнал предния ден шефът й, а друга нагло излъга, че така било в предварителната програма. На 29 март на брифинг на Външно бяха обявени срещи именно с Чжу Жунцзи и с Ли Пън, пише обаче в информацията на БТА, която няма как да си ги е измислила.

Голяма работа, ще каже някой. Ами голяма е. През юни 1999 г. Надежда Михайлова беше приета от премиера Чжу Жунцзи, че и 300 000 долара дарение получи от китайското правителство. А Паси сега бира ще им продава. Той на тях бира, те на него - мажоретки при пристигането му в Пудун.

Каквото повикало, такова се обадило.
978
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД