Най-малко 10 души са загинали през 2001 г. при обстоятелства, които пораждат сериозни съмнения за свръхупотреба на физическа сила и огнестрелно оръжие от полицейски служители и частни охранители. Това се твърди в годишния доклад на Българския хелзинкски комитет (БХК) "Правата на човека в България през 2001 г.". Проверка на "Сега" установи, че случаите, в които са участвали полицаи, са 3. Два сме описали подробно по-горе, в третия става въпрос за самоубийството на Златин Златинов - един от издирваните за стрелбата по трима варненски полицаи през януари 2001 г., след която единият почина.
Златинов беше намерен прострелян на 1 февруари в дядовата си къща в Долни чифлик. Според МВР се е самоубил. Това потвърждава и военноокръжният прокурор на Варна подп. Илия Николов, който прекратява започнатото наказателно производство дали и кое длъжностно лице от РДВР-Варна е подпомогнало или склонило Златинов към самоубийство. Роднините не обжалват. Според доклада на БХК обаче те твърдели, че Златинов е бил убит от служителите на МВР.
Същото според твърденията на БХК смятали и близките на 23-годишния Емил Велинов-Ръждата от Кюстендил. На 5 април 2001 г. младежът от ромски произход е намерен мъртъв в следствения арест в Дупница. Според официалната версия той се е самообесил, а охраната го е намерила мъртъв. Но семейството не вярвало. В този случай МВР няма отношение, тъй като униформените, които пазят ареста, са служители на следствието. Председателят на БХК Красимир Кънев признава, че не знаел това. Признава и че в хелзинкския комитет нямат представа дали твърденията на роднините за убийство се базират на конкретни данни, или са плод на мъката на хората. "За повечето от случаите ние нямаме подробни данни, черпим информация главно от вестниците или от проект "Права на човека", казва Кънев.
В два от описаните в доклада на БХК случая пък става въпрос не за полицаи, а за военни. На 23 юли служител на Военна полиция-Варна застрелва при преследване избягалия от казармата Севгин Асенов, на 21 г. Следственото дело не приключва до края на 2001 г. В доклада се споменава и случай от 5 юни, когато редник Йордан Андреев скача от прозореца на 4 етаж на Първи армейски корпус в София, където е бил разследван за кражба. От Хелзинкския комитет обаче не обясняват какви са съмненията за насилие този път.
На запитване на "Сега" от Министерство на отбраната отговориха, че Севгин е бил прострелян при преследване след няколко въоръжени грабежа, при което е гърмял срещу служителите на МО. В такива случаи по закон те имали право да го обезвредят с оръжие и военната прокуратура не е повдигнала обвинение срещу тях. Редник Андреев пък бил оставен сам в стая без белезници, при което се хвърлил от прозореца. Родителите му не са подавали жалба, в която да твърдят, че смъртта му е била насилствена.
|
|