-------ВИЗИТКА-------
Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски". Специализирал е защита на правата на човека в Нотингамския университет във Великобритания и в института "Рене Касен" в Страсбург, Франция. От 1997 г. работи в БХК.
--------------------
- Г-н Боев, обявихте, че българското законодателство не съответства на Европейската конвенция за правата на човека по отношение на правото на полицията да използва оръжие и сила. Къде точно са разминаванията?
- Законът за МВР, който регламентира употребата на оръжие, е доста "либерален", тъй като разрешава използването на оръжие дори когато полицейските служители могат да постигнат целите си с други средства. Например според българския закон е законосъобразна употребата на смъртоносно оръжие срещу лице, извършващо кражба на велосипед, което се опитва да избяга и не се подчини на органите на властта. Практиката на Европейския съд в Страсбург в това отношение е категорична - оръжие може да се използва само когато това е "абсолютно необходимо" за защита на живота на другите граждани или на представителите на полицията.
Другият основен проблем е незаконната употреба на сила. Законът за МВР допуска използването на сила, когато полицейските органи не могат по друг начин да осъществят функциите си. Така използването на физическа сила от полицай ще бъде законно, ако откажете да поместите колата си след разпореждане. Това противоречи на международните стандарти на ООН, които позволяват употребата на физическа сила само когато това е строго необходимо. От друга страна, незаконната употреба на сила се дължи на недоброто обучение на полицаите как да действат в различни ситуации. Те действат най-вече по интуиция, а това често води до произволна или прекомерна употреба на сила и оръжие.
- Например?
- Знаем за случаи, при които полицаите продължават да използват сила, след като вече са сложили белезници на правонарушителите. До голяма степен това се дължи на липсата на редовен контрол върху психологическото им състояние. Безспорно професията на полицаите е много рискова и когато те не са достатъчно спокойни и в адекватна форма, възможността да отреагират по неправомерен начин е по-голяма. Затова те трябва да бъдат подлагани на редовен психологически контрол, а не както е сега - само след сериозни инциденти, свързани с използването на сила и оръжие.
- Вие сте водили разговори с МВР за промяна на законодателството. Има ли воля от тяхна страна за това?
- По време на разговори с представители на МВР такава воля беше заявена. Но те изразиха позиция, че животът на полицаите трябва да бъде максимално гарантиран и това се постига чрез предоставянето на оръжие и даването на възможност за неговото използване по "либерален" начин. Това е грешен подход, тъй като не води до намаляване на опасността за живота им. Например във Великобритания полицейските служители в общия случай патрулират само с палки. Не мисля, че там полицаите са оставени с по-голям риск за живота.
- Искате да бъде така и в България?
- По-важно от даването на оръжие е провеждането на непрестанно обучение и контрол върху психологическото състояние на полицаите.
- Европейският съд в Страсбург вече се е занимавал със случаи на полицейско насилие у нас. Държавата загуби делата. Защо?
- Досега България е осъдена 2 пъти и те очертаха един и същ сериозен проблем - липсата на всестранно и ефективно разследване на действията на полицията. В случая "Асенов срещу България" държавата бе осъдена за използването на сила след арестуването на лицето. В другото - "Великова срещу България", не беше проведено ефективно разследване на обстоятелствата, при които задържано лице е починало в ареста. И в двата случая Европейският съд се придържаше към изградения стандарт - че когато едно лице е в ръцете на полицията, тя носи отговорност за него и е длъжна да даде правдоподобно обяснение за събитията, довели до нанасяне на телесна повреда или смърт. Но у нас по правило военното следствие, прокуратурата и съдът не се придържат към този стандарт. Всяко оправдаване на полицай без убедително обяснение ще доведе до осъждане на държавата.
Има снимка в bta foto на файл boyko
|
|