:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,191
Активни 537
Страници 19,034
За един ден 1,302,066

Частни охранители стрелят на месо

Четири от описаните в доклада на БХК убийства са извършени от частни охранители. На 30 юни двама роми - Радостин С., на 32 г., и Стелян Х., на 31 г., са застреляни от двама пазачи в кооперативен блок близо до Ямбол при опит за кражба. Същия ден пак при същите обстоятелства е убит с нож от частен охранител в градина край Лясковец 44-годишният Енчо Иванов. На 21 септември Благой Асенов, на 27 г., е прострелян смъртоносно от частен бодигард при опит да краде.

"Въпреки че частните охранители не са държавни служители като полицаите, държавата носи отговорност и за тях, защото им е издала лиценз. По този начин тя им дава право да носят и използват оръжие. В много случаи няма разлика между полицай и охранител, защото и единият, и другият могат да употребяват сила и законът им дава права." Така отговори председателят на БХК Красимир Кънев на въпроса на "Сега" защо в доклада инцидентите с частните охранители са прибавени към случаите на полицейско насилие.

Тезата, че няма разлика между полицай и охранител, тъй като и двамата имали право да употребяват сила и законът им дава равни права, е, най-меко казано, неиздържана, коментират юристи. Вярно е, че за да започнат да работят изобщо, охранителните фирми се лицензират от МВР. Истина е и че пак структури на вътрешното министерство издават разрешителните за оръжие. В същото време обаче е вярно, че охранителите не са част от държавата, а от частни търговски дружества. Те имат право на оръжие на общо основание и затова трябва да отговарят на определените от закона условия. Това в никакъв не прави държавата отговорна за техните действия. Противното мнение означава в доклада да бъде записан всеки смъртен случай следствие на употреба на законно притежавано оръжие. Различните статистики сочат, че това оръжие е между 200 и 300 хиляди броя.

Охранителите нямат по нито един закон каквито и да е полицейски правомощия - употреба на оръжие и помощни средства (белезници, палки), право на задържане и др. (за полицаите тези правомощия са изрично разписани в Закона за МВР). Така че охранителите са отговорни пред законите на страната по същия начин, както и всеки друг българин.
1078
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД