Не е далеч моментът, когато "пещерен човек" ще загуби своята саркастично-негативна окраска и ще се нареди до по-добронамерени думи като "натурален" и "органичен". Не е цивилизовано, но е по-естествено да живееш в скалите, отколкото да ги разрушаваш за строителни материали, от които наново да си строиш жилище.
Историята на архитектурните съоръжения, изсечени в скалите, започва преди няколко хилядолетия. Такива съоръжения има почти навсякъде по света и хотелиерският бизнес се е насочил и към тях в стремежа си да задоволи и най-специфичното любопитство.
Градчето Гуадикс съществува още от времето на палеолита, а при Юлий Цезар се превръща в оживен римски град, тъй като императорът построил тук шахти за добив на сребро. Името му Guadix-Haix означава в превод "река на живота" и му е дадено от маврите.
Гуадикс е един от троглодитските градове в Южна Испания. При управлението на маврите той се превърнал в търговски и културен център подобно на Гранада. Но през XV век християните започнали кампания по освобождаване на териториите от маврите, които трябвало да се крият в пещерните шахти. Местните жители считат пещерите за идеален вариант за живот - през деня е прохладно, а вечер - топло. А когато се роди дете, не е нужно да се преместват в по-голямо жилище, просто трябва да изсекат в скалата допълнителна зала и така да увеличат своето пространство.
Хотелът Cuevas del Tio в града не прилича на примитивно убежище, той е снабден с всички удобства и има даже басейн, Wi-Fi, магазин и тераса. И е боядисан в ярки цветове, които те карат да забравиш, че всъщност си заобиколен от сиви скали. Цените на стаите са съвсем нормални - започват от ?72.
В Китай се намират няколко големи будистки комплекса, изсечени в скали, където идват туристи от цял свят. Затова има логика точно тук да е най-големият хотел в скала в света. Той е интересен не само с архитектурата си, но и от историческа гледна точка: тук известно време е живял Мао Дзедун, който оттук е ръководил Великата китайска революция. Тук се е провел седмият конгрес на Комунистическата партия на Китай. Тризвездният хотел има над 200 стаи, баскетболно игрище и няколко спортни зали. Интересното е, че това е един от малкото хотели в света, където цената, която започва от 100 долара, може да се свали чрез преговори.
Хотел Guhantara в Бангалор, Индия, продължава традициите на индийската древна архитектура - подобно на пещерите на Елефант, будистките храмови постройки в Аджант. Разположен е в центъра на пещера, за да могат обитателите му по-лесно да намират "златната среда" - точката на равновесието в самите тях. Твърди се, че тук е идеалното място да се разсъждава за непреходното, да се практикува йога, медитация и да се наслаждаваш на ястия от индийската кухня. Хотелът е проектиран така, че от всяка пещера да се вижда небето: индийските мъдреци считат, че дори в пещерата трябва да се криеш така, че слънцето и луната да следят за твоето благополучие и да те захранват с енергия.
Градчето Матера е в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство и е известно с древните жилища пещери, изсечени в скалите. Затова и то неведнъж е служило за декор на филми: именно тук Пиер Паоло Пазолини снима "Евангелието от Матея", а Мел Гибсън - "Страстите Христови". Местният хотел Le Grotte della Civita има интересна история. Неговата собственичка е германка, която трябвало да се посвети на дипломатическа кариера, но един ден избягала от дома и се заселила в южноиталианското градче Матера. Първо се присъединила към комуна на хипита, а после се прехвърлила да живее в пещера, като си изкарвала прехраната, работейки в хотели. Накрая решила да обедини двете неща - живота в пещера и хотелиерския бизнес. Така бил открит хотел Le Grotte della Civita. Съвременните удобства не са на почит в хотела - стаите се осветяват със свещи, няма телевизор, телефон или минибар. Но цените са между 200 и 400 евро на нощ.
Излизайки в пенсия, бившият геолог Брус Блейк тъгувал по мините - нищо не можело да замени суровия въздух и слабо осветените подземия, в които той прекарал голяма част от живота си. Затова Блейк изсякъл за себе си просторна и удобна пещера, прокарал електричество и газ. С времето постепенно разширявал и модернизирал жилището си, превръщайки го в петзвезден хотел с всички удобства. Хотел Kokopelli Cave Bed & Breakfast във Фармингтън, САЩ, е разположен недалеч от мексиканската граница, което обяснява и пъстрите цветове в интериора. Нощувката започва от $260.
Някога проходът Сен Готар бил стратегическо укрепление на швейцарската армия. През 1999 г. предприемчивият художник Жан Одермат решил да преустрои пустеещите пещери в туристически център и да им вдъхне нов живот. За казарменото минало на четиризвездния хотел La Claustra днес напомня само неговото име, което в превод означава "ограждение". Днес La Claustra е прекрасно място за отдих с изискана кухня. Цени - от $250.
В турския регион Кападокия има подземни градове, създадени още през първото хилядолетие преди нашата ера, и пещерни манастири, построени от ранните християни. Затова и в този регион са концентрирани най-много пещерни хотели. Един от най-необикновените е хотел Gamirasu, който е разположен на мястото на византийски манастир. Вулканичният туф, от който са направени стаите пещери, има отлични изолиращи свойства, така че в горещината тук е прохладно, а през зимата - топло.
Миньорското градче Кубер-Педи е разположено в Южна Австралия край жп линия, по която и до днес се движат парни локомотиви. Той е известен като световна столица за добив на опал. Именно тук се намира катакомбният хотел Desert Cave, в който можеш да се почувстваш като един от първите заселници от Стария свят, пратени на заточение, или пристигналите по-късно търсачи на по-добър живот. Хотелът има 19 зали и 31 апартамента, а също барове, ресторанти, магазини, басейн и фитнес. В хотела работи музей, където може да се научи за историята на добива на опал и как да се отличи истинският камък от фалшивия. Недалеч от хотела е разположена действаща пещерна църква.
Браво!
В едната зала минерален басейн, в другата изба. Не е зле.