:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,930
Активни 726
Страници 29,397
За един ден 1,302,066
Екзотика

И днес може да се заселиш в пещера

Хотели, изсечени в скали, задоволяват любопитството на съвременните туристи
В хотелските стаи в пещерите има специфичен уют.
Не е далеч моментът, когато "пещерен човек" ще загуби своята саркастично-негативна окраска и ще се нареди до по-добронамерени думи като "натурален" и "органичен". Не е цивилизовано, но е по-естествено да живееш в скалите, отколкото да ги разрушаваш за строителни материали, от които наново да си строиш жилище.

Историята на архитектурните съоръжения, изсечени в скалите, започва преди няколко хилядолетия. Такива съоръжения има почти навсякъде по света и хотелиерският бизнес се е насочил и към тях в стремежа си да задоволи и най-специфичното любопитство.

Градчето Гуадикс съществува още от времето на палеолита, а при Юлий Цезар се превръща в оживен римски град, тъй като императорът построил тук шахти за добив на сребро. Името му Guadix-Haix означава в превод "река на живота" и му е дадено от маврите.

Гуадикс е един от троглодитските градове в Южна Испания. При управлението на маврите той се превърнал в търговски и културен център подобно на Гранада. Но през XV век християните започнали кампания по освобождаване на териториите от маврите, които трябвало да се крият в пещерните шахти. Местните жители считат пещерите за идеален вариант за живот - през деня е прохладно, а вечер - топло. А когато се роди дете, не е нужно да се преместват в по-голямо жилище, просто трябва да изсекат в скалата допълнителна зала и така да увеличат своето пространство.

Хотелът Cuevas del Tio в града не прилича на примитивно убежище, той е снабден с всички удобства и има даже басейн, Wi-Fi, магазин и тераса. И е боядисан в ярки цветове, които те карат да забравиш, че всъщност си заобиколен от сиви скали. Цените на стаите са съвсем нормални - започват от ?72.

В Китай се намират няколко големи будистки комплекса, изсечени в скали, където идват туристи от цял свят. Затова има логика точно тук да е най-големият хотел в скала в света. Той е интересен не само с архитектурата си, но и от историческа гледна точка: тук известно време е живял Мао Дзедун, който оттук е ръководил Великата китайска революция. Тук се е провел седмият конгрес на Комунистическата партия на Китай. Тризвездният хотел има над 200 стаи, баскетболно игрище и няколко спортни зали. Интересното е, че това е един от малкото хотели в света, където цената, която започва от 100 долара, може да се свали чрез преговори.

Хотел Guhantara в Бангалор, Индия, продължава традициите на индийската древна архитектура - подобно на пещерите на Елефант, будистките храмови постройки в Аджант. Разположен е в центъра на пещера, за да могат обитателите му по-лесно да намират "златната среда" - точката на равновесието в самите тях. Твърди се, че тук е идеалното място да се разсъждава за непреходното, да се практикува йога, медитация и да се наслаждаваш на ястия от индийската кухня. Хотелът е проектиран така, че от всяка пещера да се вижда небето: индийските мъдреци считат, че дори в пещерата трябва да се криеш така, че слънцето и луната да следят за твоето благополучие и да те захранват с енергия.

Градчето Матера е в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство и е известно с древните жилища пещери, изсечени в скалите. Затова и то неведнъж е служило за декор на филми: именно тук Пиер Паоло Пазолини снима "Евангелието от Матея", а Мел Гибсън - "Страстите Христови". Местният хотел Le Grotte della Civita има интересна история. Неговата собственичка е германка, която трябвало да се посвети на дипломатическа кариера, но един ден избягала от дома и се заселила в южноиталианското градче Матера. Първо се присъединила към комуна на хипита, а после се прехвърлила да живее в пещера, като си изкарвала прехраната, работейки в хотели. Накрая решила да обедини двете неща - живота в пещера и хотелиерския бизнес. Така бил открит хотел Le Grotte della Civita. Съвременните удобства не са на почит в хотела - стаите се осветяват със свещи, няма телевизор, телефон или минибар. Но цените са между 200 и 400 евро на нощ.

Излизайки в пенсия, бившият геолог Брус Блейк тъгувал по мините - нищо не можело да замени суровия въздух и слабо осветените подземия, в които той прекарал голяма част от живота си. Затова Блейк изсякъл за себе си просторна и удобна пещера, прокарал електричество и газ. С времето постепенно разширявал и модернизирал жилището си, превръщайки го в петзвезден хотел с всички удобства. Хотел Kokopelli Cave Bed & Breakfast във Фармингтън, САЩ, е разположен недалеч от мексиканската граница, което обяснява и пъстрите цветове в интериора. Нощувката започва от $260.

Някога проходът Сен Готар бил стратегическо укрепление на швейцарската армия. През 1999 г. предприемчивият художник Жан Одермат решил да преустрои пустеещите пещери в туристически център и да им вдъхне нов живот. За казарменото минало на четиризвездния хотел La Claustra днес напомня само неговото име, което в превод означава "ограждение". Днес La Claustra е прекрасно място за отдих с изискана кухня. Цени - от $250.

В турския регион Кападокия има подземни градове, създадени още през първото хилядолетие преди нашата ера, и пещерни манастири, построени от ранните християни. Затова и в този регион са концентрирани най-много пещерни хотели. Един от най-необикновените е хотел Gamirasu, който е разположен на мястото на византийски манастир. Вулканичният туф, от който са направени стаите пещери, има отлични изолиращи свойства, така че в горещината тук е прохладно, а през зимата - топло.

Миньорското градче Кубер-Педи е разположено в Южна Австралия край жп линия, по която и до днес се движат парни локомотиви. Той е известен като световна столица за добив на опал. Именно тук се намира катакомбният хотел Desert Cave, в който можеш да се почувстваш като един от първите заселници от Стария свят, пратени на заточение, или пристигналите по-късно търсачи на по-добър живот. Хотелът има 19 зали и 31 апартамента, а също барове, ресторанти, магазини, басейн и фитнес. В хотела работи музей, където може да се научи за историята на добива на опал и как да се отличи истинският камък от фалшивия. Недалеч от хотела е разположена действаща пещерна църква.
 Все по-често хотелите се изсичат директно в скалите.
 От терасите се откриват прекрасни гледки.
 В много от хотелите има СПА.
 Някои от пещерните хотели са снабдени с абсолютно всички удобства, а други нарочно поддържат примитивни условия за живот.
8
2643
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
24 Януари 2011 20:56
Браво!
В едната зала минерален басейн, в другата изба. Не е зле.
24 Януари 2011 22:19
действителността не е толкова прекрасна, както се описва. в кападокия е пълно с такива хотелчета, изсечение в скалите - поне аз страдах от клаустрофобия, като спах там. 2 нощи ми стигат за дълго. струва си да се опита де.
24 Януари 2011 23:34
Деньги есть, ума - не надо!
25 Януари 2011 05:03
Уау изглежда много яко. mehudi, исками се и аз да пробвам клаустрофобията от която се оплакваш
25 Януари 2011 05:21
У нас това ние ноо добре го знаеме още - от 4 в. н.е.
снимка
25 Януари 2011 07:58
Не разбрах защо е компилирано. Подобни материали имаше в страниците за туризъм на вестника.
--------------------------
Блогът на Генек
25 Януари 2011 08:26
Неандерталците като нищо ще бетонират и Аладжа манастир
25 Януари 2011 12:59
mehudi
Струва ми се, че всички снимки са от Кападокия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД