Съдебният състав, който реши, че конфликт на интереси при Доган няма. Председателят му Марина Михайлова (в средата) подписа с особено мнение. |
Първата инстанция - тричленен състав от Върховния административен съд, прие, че конфликт на интереси няма. Решението обаче не бе единодушно. Точно съдията докладчик Марина Михайлова, която се предполага, че най-добре познава делото, не бе съгласна с тезата на колегите си Виолета Главинова и Илиана Славовска и се подписа с особено мнение. Антикорупционната комисия на парламента, която предаде Доган на ВАС, и Върховната административна прокуратура атакуваха решението.
Те настояват хонорарът да бъде конфискуван,
а Доган - глобен с до 3000 лв. ВАС отхвърли искането на Доган парламентът да му плати 48 хил. лв. за адвокатски разноски. Присъдени са му само 150 лв. Адвокатът на Доган Румен Еленски обжалва отказа.
Космическият хонорар е платен от "Институт по строителство и минно дело" АД. Дружеството е дъщерно на "Минстрой холдинг" (част от бившата "Мултигруп") и холдингът притежава 60% от акционерния му капитал. Договорите на Доган са четири и всички са от 7 януари 2008 г.
Тричленката на ВАС изиска доказателства за квалификацията на Доган в областта на минното дело, хидрологията и строителството, които лидерът на ДПС не представи. Комисията "Антимафия" и прокуратурата твърдят, че точно защото няма нужната подготовка и на практика не може да извърши поръчаните му проучвания (за тях самият Доган е платил на трети лица), става дума за политическа корупция. "Като се е съгласил да му бъдат възложени невъзможни за него задания, за да получи колосална за мащабите на държавата ни цена, г-н Доган се е поставил в икономическа зависимост, която е следвало да декларира както в декларацията си в 40-ото НС, така и в тази в 41-вото НС", пише в доклада на парламентарната комисия. Органът цитира и изявления на говорителя на централното ръководство на ДПС Камен Костадинов, че Доган е един от идеолозите за построяването на хидровъзела "Цанков камък". Припомнят, че по време на тройната коалиция решенията за важните проекти не се вземаха от кабинета, а от съвета на коалицията. В правителствената канцелария не са открити решения за периода 2005-2009 г. за хидроенергийните проекти на България.
Със сключването на четирите консултантски договора
Доган се е поставил в икономическа и политическа зависимост,
която поражда основателни съмнения в неговата безпристрастност и обективност при вземане на управленските решения, пледира и прокурорът. И обясни, че договорите са подписани преди законът за конфликт на интереси да влезе в сила, но хонорарът е платен след това.
По време на делото пред тричленния състав от комисията пледираха, че според закона лицата на публична длъжност трябва да декларират свързани лица - физически и юридически. А Доган не е подавал нито една декларация за наличие на частен интерес при приемане на актове на НС (например при гласуване на бюджетните кредити за "НЕК" ЕАД, основният източник за финансиране на "Цанков камък", и на други проекти, на които различни обеми работи изпълняват фирмите на "Минстрой Холдинг" АД).
Доган предпочете да не се яви в съда и изпрати адвоката си. Защитата оспори доклада и го нарече "политически".
Съдът обаче прави следните изводи: Законът за предотвратяване на конфликт на интереси е в сила от 1 януари 2009 г. Той дефинира понятието "конфликт на интереси" като въвежда и още две - "частен интерес" и "облага". Конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективното изпълнение на правомощията или задълженията му по служба. Частен интерес е всяка облага от материален или нематериален характер за лице, заемащо публична длъжност, или за свързани с него лица включително всяко поето задължение.
Безспорен е фактът, че Доган заема публична държавна длъжност и е задължен да декларира несъвместимост и частен интерес.
В двете му декларации не е посочено нищо
Това може да доведе до търсене на наказателна отговорност за документно престъпление, пише в съдебното решение. За "Цанков камък" СГП образува дело за пране на пари, но до обвинения така и не стигна.
Съдиите обаче пишат, че е необходимо частният интерес и облагата да са налице, а не да съществува възможност за бъдещето им проявление. В същото време за тях няма конфликт на интереси, тъй като договорите са сключени преди влизането на закона в сила. Освен това трябва да се установи частен интерес и съпътстващата го облага, а няма доказателства като депутат Доган да е участвал в гласуване на решение в полза на "Институт по строителство и минно дело" АД.
Необходимо е също така частният интерес да е повлиял върху обективното и безпристрастно изпълнение на задълженията на депутата. И това, че Доган е получил облага от частно търговско дружество, не е достатъчно, за да се приеме, че е има конфликт на интереси, твърдят съдиите Виолета Главинова и Илиана Славовска.
В особеното си мнение председателят на състава Марина Михайлова обаче е категорична, че конфликт на интереси има. Че поръчките са му възложени, тъй като е народен представител, председател на ДПС, която е мандатоносител на правителството към момента на сключването на договорите. И възложителят на договорите, и Доган са били наясно, че той не е компетентен да ги изпълнени сам. За съдия Михайлова има реална облага - полученото по договорите възнаграждение.
Договорите може и да са сключени преди влизането на закона в сила, но част от хонорара е платен след това и
Доган е бил длъжен да го декларира
Като косвено доказателство за намерението на Ахмед Доган да участва при разпределянето на държавни средства между фирмите съдия Михайлова припомня и прословутото му изказване от 18 юни 2009 г. в с. Кочан: "Аз съм инструмента на властта, който разпределя порциите на фирмите в държавата... И от гледна точка на проекти, и от гледна точка на тяхното изпълнение, на оперативни програми и т.н. Когато ние искаме по-мощно присъствие в парламента, това означава, че искаме по-широко позициониране в парламента и от там в централната власт, господа."
Цитира и част мотивите на решение №5/1993 г. на Конституционния съд по дело № 6/1993 г., в които се казва, че "с оглед целта, която се преследва с установяването на несъвместимост на депутатския мандат и друга служба или работа, историческият опит е показал, че независимостта на народното представителство се застрашава реално при съединяване в едно лице на публичната (държавната) власт и на икономическата власт. В такива случаи интересът на държавата обикновено страда. Възможно е развитие на корупция в държавния апарат, престижът на парламента се застрашава". Заради всичко това според Михайлова Доган трябва да бъде глобен с максимума от 3000 лв., а възнаграждението от 1 356 857 лв. - отнето в полза на държавата.
В момента адвокатите на комисията работят по казуса, каза пред "Сега" председателят й Валентин Николов ("Атака"). Яснота дали ще бъдат представени нови доказателства ще има тази седмица. Второ действие предстои.
ДОГОВОРИТЕ
- Проект "Тунджа" - обобщаване на предварителните проучвания. По него е предвидено да се очертаят техническите параметри по вариантите до 2006 г., актуални данни от замервания на институции в Одрин, предложение на актуални проектни решения за типа на язовирната стена и ВЕЦ. Договореното възнаграждение е 250 000 евро.
- Схеми за прехвърляне на свободните води от р. Места към каскада "Доспат-Въча" за 150 000 евро. По този проект Доган е трябвало да направи преценка за регулиращата способност на язовирите от каскадата и за новата работа на централите.
- Проучване за трансфер на води от "Баташки водносилов път" към каскада "Доспат-Въча" за 250 000 евро. По него партийният лидер е трябвало да събере, систематизира и сравни проектни и действителни средногодишни експлоатационни данни от водния баланс на Горния пояс на Баташкия водносилов път за период от 40 г.
- обобщителен доклад за хидроенергийна каскада "Горна Арда" за 350 000 евро. Доган е извършил колосален специализиран труд - направил е характеристика на региона - климат, инфраструктура, топографски, хидроложки, геоложки данни, управление на водите.