Българският данъкоплатец отново ще бъде ощетен със стотици милиони левове. Този път той ще трябва да плати прескъпо за предстоящите съкращения в армията. Според новите армейски документи, приети от парламента и правителството, до 2014 г. от структурите на Министерството на отбраната трябва да си тръгнат 7000 души - 5700 военни и 1300 цивилни служители.
В приетия план за развитие на Въоръжените сили бе изчислено, че цялата реформа на войската ще струва 368 944 586 лв. От тях за обезщетения на съкратени и напуснали ще бъдат дадени 115 258 745 млн. лв. Очаква се най-много уволнения да има през 2012 и 2013 г., тъй като за тези години са заделени съответно 50 и 43 млн. лв. за обезщетения. За 2011 г. са 15 млн. лв., а за 2014 - 7 млн. лв.
Тези пари обаче са само малка част от това, което ще бъде дадено за съкратените. 115-те млн. лева обезщетения са от полагащите се по закон до 20 заплати при напускане или съкращения от армията.
В края на миналата година Министерството на отбраната публикува нова наредба за условията и реда за адаптация на военнослужещите и цивилните лица от структурите на ведомството.
Тя регламентира харченето на още поне 80 млн. лева
Според нея военните при съкращаване ще имат право на един квалификационен курс с продължителност до 6 месеца. През това време те ще получават заплатата си в пълния размер. 70% от стойността на курса ще бъде покривана от бюджета на МО. Така само за заплати за шестте месеца на съкратените ще отидат близо 60 млн. лева. Квалификационните курсове ще глътнат поне още 20 млн. лева. В наредбата е регламентирано единствено, че тези курсове се провеждат от висши училища, професионални колежи, професионални училища и гимназии и центрове за професионално обучение и квалификация. Няма фиксиран таван на курса, а се казва, че максимумът се определя със заповед на министъра на отбраната. Военните сами избират какъв курс и къде да го карат, а след завършването му са длъжни да представят документ за успешно положени изпити и разписка от сметката.
От години хората, които завършват военните училища, получават освен военно и гражданско образование. Така офицерите от различните родове войски имат и инженерни специалности. Водачите на танк имат и шофьорски книжки за професионалисти. За тяхното обучение държавата също вече е плащала.
Новата наредба за адаптация на военните предвижда и разходи по наемане и поддържане на нови специалисти в МО.
Създава се и нова длъжност - консултант по адаптация
Не е казано колко души ще бъдат, но ще работят предимно във военните окръжия. Едно от техните задължения е да "подпомага военнослужещите да стартират собствен бизнес". Съкратените, които се намират извън населеното място, където има консултант, ще получават пътни за визита при консултанта.
Министерството на отбраната ще изгради и поддържа постоянна система за адаптация на военнослужещите. Ведомството се ангажира да осигурява психолози, които да работят с освободените военнослужещи, както и да дават професионална помощ на членовете на техните семейства.
Социалната адаптация на военнослужещите бе много актуална около 2003 г., когато според "План 2004" от структурите на отбраната бяха съкратени над 10 000 души. Именно тогава се появиха над 500 фирми, които предлагаха услугите си да преквалифицират военните. През този период се появиха какви ли не грандиозни идеи, които трябваше да бъдат подплатени от огромни средства. Десетки неправителствени организации се сдобиха с огромни приходи, за да организират програми и семинари за обучение на хора, които да работят с уволнени военни. Тогавашният шеф на Атлантическия клуб и сегашен зам.-министър на отбраната Августина Цветкова също организираше различни мероприятия във връзка със социалната адаптация на военнослужещите.
Иновативните идеи стигнаха дотам, че ръководството на армията раздаваше на приближени имоти на войската, за да развиват бизнес. Така например инициативни полковници от резерва можеше да вземат бивша казарма и да отглеждат в нея свине с помощта свои колеги.
Дълги години армията поддържаше и Център за преквалификация и социална адаптация на столичната улица "Шейново". Преди дни стана ясно, че ръководството на армията е дало по 100 лв. на квадрат за боядисването на оградата на тази сграда.
Преди години МО работеше с фондация "Ресурсен център". Те единствено имаха официален договор с военното министерство да работи в сферата на социалната адаптация на военнослужещите.
Стойността на този договор беше пазена в строга тайна
Във всеки един от четирите центъра на фондацията работеха психолог, юрист, бизнес консултант и гл. координатор.
Мотивационните курсове, които бяха общо 15 часа, се водеха от психолог. МО беше легализирало три организации да водят този тип курсове - фондация "Ресурсен център", Българската стопанска камара и Сдружението за гражданска адаптация. Участниците се обучаваха как се пише мотивационно писмо, как да открият положителните и отрицателните си страни. Да умеят да изкарват на преден план положителното от своята квалификация, както и да могат да се държат правилно на интервю за кандидатстване на работа.
След него следваше втората стъпка - преквалификационният курс. Той се заплащаше от МО, което тогава превеждаше до 400 лв. на човек.
От съкратените военни се възползва и депутатът от ДСБ Асен Агов. Преди три години американската корпорация за отбранителни доставки и услуги (DSS) обяви, че дава 6000 долара на месец за охрана на обекти в Ирак. Подизпълнител на тази фирма у нас беше "Хюмън Пауър", в която съдружник беше депутатът Асен Агов. Сега той е излязъл от нея, но в управата й е синът му Йордан Агов. Останалите 85% принадлежат на Васил Василев, собственик на компанията "Братя Василеви". Василев притежава също и "Българо-иракски консорциум" (БИК). Преди това "Хюман Пауър" подписа двегодишно споразумение с Министерството на отбраната за осигуряване на работа на съкратени от армията. Договорите за Ирак са за една година, но има опция за продължаването им.
Проблемът с реформата в Българската армия най-вероятно ще тежи на още две поколения след нас. След демократичните промени след 1989 г. нито едно правителство не успя бързо и по-безболезнено да извърши тази реформа. От 100 000 военни тогава сега има около 30 000. За 20 години повече от 80% от първоначалната цифра се е стопила, тъй като хората са се пенсионирали. Реално не са били съкратени повече от 6-7 000 души.
Отдавна военни експерти от НАТО препоръчаха, че армията ни не бива да е по-голяма от 24 000 души. И със сега започващата нова реформа това очевидно няма да стане.
Но ще продължим да наливаме пари в адаптационни курсове, които са свързани само с пиара на ръководството на МО. Да се демонстрира на публиката, че има грижа за човека. А всъщност данъкоплатците плащат прескъпо на няколко фирми и фондации, които обучават съкратените, че водата е мокра.
Редактирано от - sybil на 24/1/2011 г/ 22:03:48