:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,952
Активни 714
Страници 29,419
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Университетите са имитация, но на кого му пука - тя е навсякъде

Летящите професори са поредното доказателство за порочните практики, които процъфтяват във всяка област у нас
Снимка: Велислав Николов
Студенти по право от Софийския университет наблюдават работата на 40-ото Народно събрание. То реши, че един преподавател може да участва в акредитацията на максимум два университета. Ограничението, което води до законова търпимост към раздутата система от университети, бе представено като добра новина.
Всеки втори професор по право е летящ преподавател. Вкупом тези академични ята крепят акредитацията на 9 факултета по право. В тях са записани 9050 студенти на хартия и повече в реалност, които някой ден ще заемат бюрата на правни дирекции, съдебните скамейки, парламентарните банки. Така е от години в регулираната професия право, така е и в други факултети - поредното безкрайно дежа вю, на което сме свикнали.

В тази приказка виновните са много и всеки от тях може да пледира за смекчаващи вината обстоятелства. Нима можем да виним човека на прехода, че е решил да се спасява поединично на няколко договора, вместо да се бори със системата? Нима можем да виним академичните предприемачи, че са запълнили както могат зеещи ниши в академичния Клондайк? И какво да очакваме от законодателя в едно общество, което не дава признаци нещо от това да му пречи?

С най-голяма присъда в този несъществуващ процес биха се оказали законодателите и чиновниците, от които по инерция очакваме да свършат сами цялата работа и ако има начин,



да свръхрегламентират целия ни живот



Това е добре дошло за администрацията, чиято най-първа цел е да расте, създавайки неработещи процедури. Така години наред у нас се хвърлят безумни пари за нещо, наречено акредитация, извършвано от агенция, която със 100% законови аргументи е твърдо убедена, че едничката й цел е да поддържа академичния бонтон, разбирай лицемерие. Години наред в министерството на образованието се поддържа база данни за университетските преподаватели, създадена буквално за едното нищо. Години наред се счита за напълно нормално системата на висшето образование да е двойно раздута при два пъти по-малко преподаватели от необходимото, защото така пишело в закона (чл. 77, ал. 3 от Закона за висшето образование).

Зад тази законодателна и политическа немощ , разбира се, не седи паранормалната неспособност на законодатели и експерти да създадат нещо работещо, било то на фона на неучастващо общество.



Зад всичко това седят добре организирани частни интереси



на университетски ръководства, областни и общински фактори, бизнесмени, търгуващи с дипломи. Последната законодателна поправка, с която парламентът се отметна от решението си да забрани летящото нашествие, е прекрасен пример за стройната организация на тези групи. Тук в пълен противовес на Конституцията Конституционният съд си присвои правото да обявява законови текстове за противоконституционни без никакви аргументи. Направи го в условията на конфликт на интереси, с гласовете на двама летящи преподаватели, които запазиха правото си и занапред за участват в акредитацията на два университета. 41-вото Народно събрание довърши работата, като се постара да премахне "противоконституционните текстове" и от втори закон, неатакуван пред съда. Цецка Цачева определи това престараване като въпрос на юридическа чистоплътност.

И без тези внасяни и отменяни забрани, довели до незнаен брой тайни разговори, сверяване на часовници, обещания за размени,



университетите биха могли да спрат всичко това



Биха могли да го спрат не от завист за двойните, тройните, четворните заплати (останали дълго време откровена подигравка), не от грижа за системата, а чисто и просто в изпълнение на собствените си задължения. Преподавател на 4 основни договора в четири различни точки на България е равносилно на 4-ма декани, които мижат, и 4-ма ректори, които са слепи. Академичните хорариуми на тези хора са физически невъзможни. Това означава невзети и прехвърлени часове с незнайно какви финансови уговорки на по-ниските преподавателски нива, забатачени научни проекти, остарели лекции, формални изпити. Никакъв законодател и никакво министерство не може да промени това, ако самите университети не пожелаят да премахнат порочните практики.

Преди време една приятелка ми разказа за момичета от Холандия, които идват у нас да си пазаруват фалшификати на маркови дрехи и джунджурийки. При тях фалшификати нямало и на никого не му хрумвало, че може да има. У нас е обратното - нямаме оригинали. И в университетите, и в дрехите, и в храните, и къде ли не. И в двата случая нужда да търсиш разлика няма. Разлика обаче има. Тя доведе дотам най-добрите деца на България изобщо да не се замислят кое да предпочетат - те пренебрегват родните университети за сметка на чуждестранните.
17
4390
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
24 Януари 2011 21:12
Поне половината преподаватели в бе-ге университетите са пълни идиоти. И как иначе! Нормален човек стои ли в тази страна?
24 Януари 2011 23:36
не е само това.
унивеситетите и бройката студенти са поне 2 пъти над нормалното и необходимото.
няма обяснение защо трябва да се бълват армии псевдо вишисти, освен някакъв прикрит способ за борба с безработицата или идиотски почин "от всяко дърво - вишист".
обезличава се квалификация, нивото масово се снижава, праг за достъп до "вишу" практически не съществува.
въобще положението е майка плаче, в момента предполагам дори хора с умствения багаж на цветанов или бойко биха могли без проблем да изкарат кетап за магистър каквато си поискат специалност - от право до "инджинелин" , само за доктор може би ще им е малко по трудно
25 Януари 2011 07:48
университетите биха могли да спрат всичко това

Нищо у нас не може да се промени отвътре. Нищо!
25 Януари 2011 07:59
А отвън - само се влошава.
------------------------------- --
Блогът на Генек
25 Януари 2011 08:55
Добър анализ, ама защо трябваше да се намесват холандските момичета, които идвали у нас да си напазаруват фалшификати, защото у тях нямало? Хайде, хайде, и ние сме били в Холандия, пък и не само там - фалшификати има навсякъде, стига човек да знае къде да ги търси. Когато има потребност от даднеа стока, тя се появява (китайците не спят!). Изобщо, по-добре да избягваме трикове от типа "В чужбина (еди къде си) е така и така", разчитайки на неосведомеността на читателя.
25 Януари 2011 09:13
Каквито ни юристите, такова ни правосъдието.
25 Януари 2011 09:37
Поне половината преподаватели в бе-ге университетите са пълни идиоти. И как иначе! Нормален човек стои ли в тази страна?
Преподавателите не са идиоти, а системата е идиотска. Преподавателите играят според системата. Юристи и икономисти, ако напуснат и отидат в чужбина трябва да мият улиците, там никой няма да ги приеме да преподават в техните университети.
Също ти не можеш да започнеш научна кариера на Запад на 50г.
Основната причина са ниските заплати, които се определиха от Костов и компания и които не се осъвременяват. Не може нашият научен елит в БАН професор да получава 450 лв. + 100лв. за голяма докторска. В университетите заплатите са по-големи, но пак ниски. Това принуждава преподавателите да работят на няколко места, а от друга страна млади хора въобще не идват в системата.
На всичко отгоре начело на министерството стои едно недоразумени, което вчера академиците напуснали, защото Игнатов не искал да допусне медиите при техните разговори.
25 Януари 2011 10:00
Университетите произвеждат кадри за бутиците по главните улици на градовете.
Продавач-консултант.
Ташак.
Хубавите работни места за висшисти отдавна са заети от децата на силните на деня. Обикновените деца защо въобще се пънат да учат. Така или иначе пак ще са обслужващ персонал !

25 Януари 2011 11:30
Който си мисли, че с разходи, съответстващи на тези за производството на Tata Nano може да се получи автомобил Mercedes CL 65 AMG, значи живее с илюзията, че в България има висше образование.
25 Януари 2011 11:54
Касае се за подривна дейност срещу България и българщината, затова няма "отвътре", всичко е "отвън". Карлович е отвън, Костов е отвън, гейчо 1 и гейчо 2 са отвън, Мухобойко е отвън и вся остальная сволота. Отвън ги поставят на власт, отвън ги индоктринират, крепят и подсилват. За да вредят. Вземаме Игнатов - кое му е отвътре?! Целите ли, мислите за образованието и науката ли, програмата му ли, изпълнението й ли? Ни-що! Всичките ни управници са наложени отвън, няма демокрация, няма избор за гражданите, следователно няма и никаква свобода, значи и добро бъдеще.
25 Януари 2011 12:02
Казано е, не съм толкова богат, че да купувам евтино.
Казано е, ама кой да слуша. Евтино пиене, евтино чукане, евтино друсане. За евтино образовани от евтини професори евтини специалисти по евтинията на евтината демокрация.
Ибо сме толкова богати, Господи!
25 Януари 2011 12:07
всички изброени по горе са избрани и посочени от т.нар народ чрез уж честни преки избори.
започвам много да се дразня от тоталния отказ на електората да приеме своята отговорност за грешките които са допуснати.
аман от конспиративни теории.
най големия противник на българина е .... самият българин.
докато няма гласуване с акъл или айде не с акъл, но докато хората не се научат да гласуват с джоба си, подобрение няма да има.
последните двайсет години всички избори са били на принципа левски цска, да свалим комунистите, да изритаме седесарите, да повярваме на царя, да качим на власт, тотално некомпетентните, но от нашта черга пожарникари.
ерго и резултат.
но резултат за които абсолютно всички са отговорни вкл и електората.
не може 20 години да си всеи излъган, при такъв сценарии е крайно време да се замислиш дали проблемът не е поне от части при теб.
25 Януари 2011 12:50
Основната причина са ниските заплати, които се определиха от Костов и компания и които не се осъвременяват.
Аха, ето защо марксистите мразят Костов.
25 Януари 2011 12:56
започвам много да се дразня от тоталния отказ на електората да приеме своята отговорност за грешките които са допуснати.
И да се дразниш, и да не се дразниш - все тая. Убедил съм се, че конспиративна теория не може да бъде оборена - всеки аргумент срещу нея се оказва, че е създаден от самите конспиратори

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
25 Януари 2011 13:04
ЗАКОН ЗА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ - Натиснете тук.
Обърнете внимание на два факта - година на обнародване в ДВ, и дата на последната му поправка.
15 години обаче, никой не направи опит да съкрати популацията на университетите(sic!), под предлог че се нарушава автономията им!
Е, резултатите са налице.
(а новия Закон и тази година няма да бъде приет..що ли?)
25 Януари 2011 13:16
Това, дали някой преподавател има повече от един основен трудов договор, може да го контролира само НОИ. Имаше времена, когато допълнителните трудови договори задължително се декларираха пред основния работодател. Но после и това беше отменено. "Юридическото лоби" знае как да си пази интересите...

25 Януари 2011 18:09
освен традиционната омраза на българина към интелектуалците, за ниските заплати има още причина. просто тези преподаватели и доктори са твърде много за малка страна като българия. 2-3 университета стигат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД