Една от най-честите грешки, които правят начинаещите в градинарството, е при поливането и торенето на растенията. Ето какво задължително трябва да знаете, ако сте решили да запълвате време с такова хоби, но все още сте твърде неопитни в новата област. Когато ви се наложи да торите растението, не бързайте да купувате първото, което ви попадне пред погледа. И торенето си има строги правила, които не е зле да познавате.
Първо правило - почти няма растение, което да не изисква подхранване. По принцип е добре, преди да купувате тор, да се запознаете с вида на цветето и с това какви подхранващи субстанции му се препоръчват. Ако нямате подръка подходяща книга, спокойно може да питате в цветарските магазини.
Торовете биват няколко вида - такива, които съдържат основните хранителни съставки; други, които имат по-продължително действие, и трети, които се считат за най-пълноценни поради богатото си съдържание. Всички подхранващи вещества в повечето случаи са на основата на соли. Първият вид тор се предлага в течна разфасовка и на гранули. Течната е много удобна, но имайте предвид, че тя винаги се добавя към водата за поливане, а не се използва сама, тъй като е силен концентрат. Този вид минерална тор е най-подходяща за стайните растения. Обикновено се използва през целия пролетно-летен сезон.
Вторият вид - за по-продължително действие, представлява комбинация от соли. Предлага се най-често в течна форма и отново задължително се разтваря във водата за поливане. Особеното в този случай е, че тази тор се използва за определен период от време - 1-2 седмици в зависимост от вида на цветето, след което се преустановява торенето.
Третата тор е обогатена и с органични съставки, което я прави всъщност по-специална. Опитните градинари я препоръчват за цъфтящи растения.
|
|