:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,311,548
Активни 314
Страници 19,116
За един ден 1,302,066
Кулинария

Удоволствия със сладолед

Първата революция в неговото производство направили алхимиците през XVI век, след като установили, че селитрата може да охлажда течности
Познатият и обичан днес по цял свят сладолед се придвижва през вековете към трапезата много бавно. В пълния си блясък той се появява на пазара едва през по-миналия век, когато бил изобретен хладилникът и още няколко технически нововъведения направили производството относително евтино. Дотогава сладоледът бил само за избрани, произвеждал се в домашни условия от хора, които можели да си го позволят.

Усилията да се открият в древността някакви първообразци на сладоледа връщат изследователите на този забележителен десерт към времето и личността на Александър Македонски. Покорителят на света според някои сведения обичал в разгара на лятото да яде плодове и да пие сокове, охладени в сняг, който бързоходци донасяли от високите планински върхове. При властта, с която разполагал, той можел да си го позволи. По-късно към същите ледени десерти страст проявявал император Нерон, без да е сигурно дали това е било повече въпрос на вкус, или на власт. Някои историци са склонни да търсят първите сладоледени сладкиши още в древния Египет и Вавилон, но сигурни данни за това липсват. Сигурно е обаче, че транспортирането на сняг и лед от планините през пролетта и складирането му в подземни ями за лятото било позната практика в цяла Европа през Средновековието. Този метод за охлаждане бил използван в пивоварната промишленост.

В края на XIII век, когато Марко Поло се връща в Италия от своето знаменито пътешествие из Ориента, той донесъл и няколко рецепти за ледени десерти, каквито според него от векове се употребявали в Азия. Модата да се правят такива специалитети през следващите столетия се разпространила във Франция, Германия и Англия. Малка революция в европейското сладоледено дело предизвикали алхимиците към средата на XVI век, след като установили, че селитрата, смесена с вода, има свойството да охлажда и дори да замразява течности.

До XVIII век сладоледите се правели изключително от плодове. През втората половина на века, изглежда в синхрон с назряващите буржоазни процеси в Европа, в десерта започнали да проникват млякото и сметаната, за да се доближи той до своя класически вкус. Това дава известно основание модерният сладолед да се смята за буржоазно изобретение. За първи път сметанов сладолед е споменат в Париж през 1774 г., а 15 г. по-късно, в годината на Френската революция, г-жа Хамилтън, съпруга на американския финансов министър, поднесла това лакомство на официална вечеря, на която присъствал и Джордж Вашингтон. По това време в американската преса вече се срещали и реклами на сладолед.

Същинското начало на промишленото му производство било през 1851 г., когато американският предприемач и търговец на мляко Яков Фусел създал в Балтимор първата сладоледена фабрика. Резултатите явно били окуражаващи, защото няколко години по-късно той открил още две фабрики в Ню Йорк и Вашингтон.

През следващите десетилетия сладоледената индустрия в САЩ процъфтяла. Към края на века в държавния колеж в Пенсилвания била създадена специалност Ice cream making, а през 1900 г. е учредена Американската асоциация на производителите на сладолед, която по-късно става международна асоциация и от 1905 г. издава авторитетното и влиятелно списание "The Ice Cream Trade Journal".

В навечерието на Първата световна война в САЩ вече имало класификация на десет типа сладолед, от които се произвеждали стотици видове. През 1921 г. в Ню Йорк е патентован и знаменитият "ескимо", наречен от създателите си "The Eskimo Pie".

Едно от нещата, които сближават руснаците и американците, изглежда, е любовта към сладоледа. В царска Русия той е бил търсено и високо ценено лакомство. Това много ясно е показано в повестта "Скучна история" от А. П. Чехов. Разказвайки за дъщеричката си Лиза, старият професор Николай Степанович казва: "Сладоледът беше за нея мерило за всичко прекрасно." В пристъп на обич момичето казва на баща си: "Ти, тате, си сметанов."

След края на Гражданската война в Русия съветските ръководители успяват да избавят сладоледа от неговата класова същност, за да го направят достъпен за народа. Изключителни заслуги за това има дългогодишният министър на търговията в СССР Анастас Иванович Микоян, който в началото на 30-те години на някакъв важен държавен и партиен форум казал, че "мороженое является самым лучшим, наиболее полезным, наиболее приятным способом употребления молока и сахара", към което в заключение добавил: "Мороженое надо производить летом и зимой, на юге и на севере."

Тези забележителни мисли тласнали развитието на съветското сладоледено дело. Днес в контекста на демократичните преобразования можем да кажем, че в епохата на сталинските репресии сладоледът трябва да е бил схващан като гастрономически антоним на зловещата дума размразяване, свързана с управлението на Никита Хрушчов.





Сладолед с пъпеш и бишкоти

Продукти: 3 белтъка, 100 г пудра захар, 1 ч. ч. прясно мляко, 6 бишкоти, 500 г обелен и изчистен от семките пъпеш, 4 топки сметанов сладолед, няколко пресни малини за украса.

Белтъците се разбиват с пудрата захар и се разреждат с прясното мляко. Слагат се на огъня да се сгъстят на водна баня. След като изстине напълно, полученият крем се разпределя в големи чаши. Върху него се нареждат нарязаните на парчета бишкоти и кубчета пъпеш. Отгоре се слага по една топка сладолед и се украсява с оваляни в захар малини.



Малинов сладолед с кисело мляко

Продукти: 600 г малини, сок от 1 лимон, 6 жълтъка, 200 г захар, 500 г кисело мляко.

Измитите малини се смачкват на пюре с лимоновия сок и се претриват през цедка. Жълтъците се разбиват със захарта и се слагат на огъня на водна баня да се сгъстят като крем, след което се охлаждат. Смесват се с малиновото пюре и разбитото кисело мляко и се разбъркват добре. Сместа се изсипва в пластмасова кутия с капак и се замразява във фризер или камера на хладилник, като от време на време се разбърква. Сладоледът се сервира на топки, украсен с цели малини.



Сметанов сладолед с ванилия

Продукти: 500 мл прясно мляко, 400 г сметана, 200 г захар, 5 г желатин, 2 пакетчета ванилия.

Млякото, сметаната и захарта се смесват и се кипват за малко. Желатинът се накисва предварително в малко студена вода и след като набъбне, се прибавя към горещата смес и се разбърква, докато се разтопи. Сместа се прецежда, ароматизира се с ванилията и се оставя да изстине, след което се замразява.



Шоколадов сладолед

Продукти: 500 г сметана, 100 г шоколад, 1,5 ч. ч. пудра захар, 3 яйца, 2 пакетчета ванилия.

Сметаната се разбива с половината от захарта, а яйцата - с останалата половина. Двете смеси се разбъркват внимателно и се прибавя шоколадът, разтопен с няколко супени лъжици прясно мляко или сметана. Накрая се слага и ванилията. Сместа се изсипва в подходящ съд и се замразява във фризер или в камера на хладилник. Сладоледът се поднася украсен с плодове от сладко или полят с ликьор.



Пламтящ сладолед

Продукти: 8 топки сладолед по избор, 4 с. л. смлени орехи, 4 с. л. сладко от вишни, череши или ягоди, 4 кръгли бисквити, 4 с. л. захар, 2 с. л. ром, 2 с. л. чист спирт.

В охладени чаши за сервиране, за предпочитане метални, се разпределя сладоледът. Украсява се със сладкото и се поръсва със смлените орехи. Най-отгоре се закрепва по една плоска бисквита, върху която се сипва една лъжица захар, напоена със смес от ром и спирт. Чашите се нареждат на поднос, захарта се запалва и сладоледът се поднася при загасена светлина.



Сладоледена шарлота с праскови

Продукти: 7 праскови, 25 бишкоти, 500 г сметанов сладолед, 1 ч. ч. вода, 70 г захар, 100 мл вишновка.

От захарта, водата и вишновката се прави сироп, в който се потапят леко бишкотите и се нареждат изправени около вътрешната стена на дълбока стъклена купа за компот. Покрива се и дъното на съда. Прасковите се измиват, обелват се и се пускат за 2-3 минути във вряща вода. Четири от прасковите се нарязват на четвъртинки, нареждат се върху бишкотите на дъното на купата и се оставят в хладилника. Малко преди сервирането върху бишкотите и прасковите се разстила сладоледът, заглажда се и се украсява с половинки от останалите праскови.





Страницата подготви: Ясен Бориславов



Текстове към илюстрациите:

1. Георг Опиц, "Терасата на Cafe de la Rotonde" 1814 г. В навечерието на Реставрацията сладоледът си оставал едно от непоклатимите завоевания на Френската революция.
2093
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД