---------
30 мистериозни фигури предизвикаха скандал около конкурсите за учебниците на първолаците.
Просветното министерство като същински Властелин на оценителите си ги призова само. Но като на черните конници на Толкин, лицата им останаха кухи дори след отпадането на задължителната секретност на имената по време на конкурса. И никой не разбра на базата на какво точно е станал изборът. А делата им посяха съмнение...
-------
Обществото така и не успя да се увери, че оценителите на учебниците за първолаците - по 5 за всеки от 6-те предмета, наистина са от плът и кръв. Просветното министерство не положи никакво усилие да направи публична и прозрачна процедурата по избора на хората, които да кажат кой учебник е добър и кой не. И скандалът не закъсня.
Само преди година просветният министър Атанасов публично анатемосваше конспиративните мрежи, оплели конкурса за учебници. Сега в центъра на мрежата е собственият му екип.
Може наистина да не е задължително живи класици на българската литература като Валери Петров, Йордан Радичков, Леда Милева (участвали в отхъврлени проекти за буквари и читанки) да умеят да правят хубави учебници.
Но за да има дискусия, срещу тях трябва да стоят също безспорно признати специалисти по оценяване на учебници. А съгласието на обществото за това не е факт.
Единствената гаранция, че оценителите са добри специалисти, към момента са личните впечатления и препоръките, направени за тях в Министерство на образованието. Според наредбата за оценяване на учебниците едно или повече длъжностни лица, посочени от министъра на образованието, определят кои да са оценителите.
Имената се избират от базата данни на МОН,
пише в наредбата.
Тази база от данни обаче се попълва единствено на основата на направени препоръки от страна на училищата и регионалните инспекторати. Няма никакви разписани правила кой учител може да стане оценител, на какви условия трябва да отговаря, какъв стаж е необходимо да има.
От просветното министерство се кълнат, че изборът е направен изключително внимателно. "Проучихме всички предложения на регионалните инспекторати и много имена, подадени от самите директори. Засичали сме информацията от няколко места", обясни шефката на дирекция "Средно образование" и член на комисията по провеждане на конкурса София Димитрова. Според нея всеки един от избраните оценители е признат специалист. "Това са колеги, които учителите познават и ценят високо, част от тях са ходили по семинари, всеки има личен принос", обясни Димитрова.
Колкото и искрено да звучат думите на дългогодишната служителка на МОН, ползваща се с доверие сред журналистите, не е нормално в една правова държава механизъм, регламентиран с нормативен акт, да се крепи единствено на дадената дума. Вярно, че по наредба оценителите остават в тайна до обявяването на оценките, но нищо не пречи да има ясни правила кои са хората, които имат право да одобряват учебници.
Отделен е въпросът как конкретните инспекторати
трябва да взимат решението кой точно специалист да предложат. Защото, ако този избор се третира като представителен за целия регион, е редно в него да участват по определен механизъм и учителите.
Просветното министерство можеше поне да популяризира процеса на събиране на предложения, но и това не се случи. София Димитрова се гневи, че хората по презумпция вменяват лоши намерения на държавата. Истина е, че част от обществото реагира противоречиво, като хем е против многото варианти на учебници, хем симпатизира на отхвърлените.
Но за да се промени това, оценителите трябва да застанат с лицата си и авторитета си, който се твърди, че имат, и да обяснят решението си.
|
|