:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,427
Активни 668
Страници 19,301
За един ден 1,302,066
Поглед отвън

Българският печат е обзет от лудостта на игрите

Тиражът на вестниците може и да се е увеличил, но главните им редактори сякаш не се гордеят с това.
Лудостта на игрите обхвана големите български всекидневници, които се надпреварват с фантастични награди, коли, апратаменти, мебели в опит да привлекат нови читатели.

Първи се отдаде на игрите вестник Монитор през ноември, предлагайки на читателите мобилни телефони, после автомобили и накрая златни кюлчета. Всяка събота с жребий се печели по една Шкода Фабия, а предстои да бъде разигран и Ягуар.

"Побързайте - съседът играе!", възкликва на първа страница всекидневникът Стандарт, който предлага в уикендите обзавеждане или Пежо 307.

Вестник "24 часа" избра да разпределя пари. 24-годишна жена спечели преди седмица голямата награда от 50 000 лева /25 000 евро/ чрез жребий с участието на 100 000 души.

Най-големият български всекидневник Труд не можеше да остане извън състезанието и вече обещава "порой от награди". От началото на седмицата той предлага всеки ден перални машини, прахосмукачки, фотоапарати, хай-фи техника и мобилни телефони.

"По принцип не вярвах, че томболите са честни. Промених мнението си, откакто спечелих магнетофон", казва пред Труд работникът Веселин Вълков. Той добавя, че ще продължи да играе, защото няколко последователни съботи ще се разиграва Пежо 206, а през август наградата ще бъде апартамент в София.

"Купувам само вестници, които предлагат награди. Имам нужда от нова кола, шансът е минимален, но по-добре е човек да опита", казва Павел Павлов, служител от София.

"Игрите" може да са увеличили тиража на вестниците, но главните им редактори сякаш не се гордеят с това.

"Не бъркам журналистиката с лотария. Но просто нямам друг начин да се боря с господството на големите вестници", обяснява главният редактор на "Монитор" Петьо Блъсков. Според него двата вестника с най-голям тираж - "Труд" и "24 часа", притежавани от германската група ВАЦ, заемат между 50 и 55 процента от разпространителския пазар и привличат между 70 и 75 на сто от рекламните приходи.

"Предлагаме награди, защото и другите го правят", казва главният редактор на "Стандарт" Юлий Москов. "Тези кампании не създават траен интерес, те няма да променят значително пазарните дялове на големите вестници и само могат да влошат финансовото състояние на слабите вестници", добавя той.

Тиражът на вестник "Труд" сега е 328 000 бройки срещу 180 000 преди началото на игрите. Главният редактор Тошо Тошев е доволен: "Ние последни предложихме игри. Целта беше не да се увеличава тиражът, а да изпълним желанията на читателите, които ни пишеха с искане за награди за тяхната вярност", обясни той. Според него стойността на подаръците се компенсира от увеличеното разпространение.

Димитрана Александрова, главен редактор на "Сега" - един от малкото софийски вестници, които не предлагат награди, не смята да се поддаде на модата. "Това е принципен въпрос - ние издаваме вестник, а не лотарийни билети", казва тя и изразява съмнение в икономическата полза от игрите. "Те не вдигат трайно тиража, а освен това нашите рекламодатели не проявяват интерес към новите читатели, които биха привлекли игрите, защото тяхната покупателна способност като цяло е ограничена", добавя Александрова. /БТА/
1140
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД