------
1.СНИМКА ТЕКСТ - Яне с приятели в ресторант "Под липите" в София. 1997 г. На масата в дъното с вилица в ръка е сегашният шеф на бюджетната комисия в НС Иван Искров, който по онова време чака да бъде назначен за зам.-шеф на ДСК с протекциите на БЗНС.
2. СНИМКА ТЕКСТ - Младият Янев като абитуриент в Сандански - (на първия ред с бял костюм).
3. СНИМКА ТЕКСТ - Бъдещият политик в I "г" клас - на празника на буквите.
------
Ако има класация за политик на месеца, то първото място в нея през юли със сигурност се полага на Яне Янев. Само за десетина дни с поредица от пресконференции, посветени на корупцията и със серия срещи с главния прокурор, президента и премиера, Янев успя да ангажира трайно общественото внимание.
За кратко време Янев се очерта като яростен борец срещу корупцията, като човек, който вади скандални папки на бял свят.
Всъщност Яне е известен с доста други неща
31-годишният земеделец е най-младият политически лидер в страната. Той е в активната политика поне от 6-7 години.
Яне е от стар земеделски род. Прадядо му Божин Димов лежи едва 18-годишен във Видинския затвор заедно с Александър Стамболийски. След това става околийски управител. През 1923 г., на 24-години, Божин Димов е заклан край петричкото село Препечене.
Дядото на Яне, на когото той е кръстен, е бил известен селски богаташ. Притежавал е 200 овце, 300 кози, 4 чифта волове, веялка, вършачка, воденица и т. н. Имал е 50 ратаи и е бил 10 години кмет на родното си село Малък Цибър - от 1952 г. до колективизацията през 1962 г. След като хамбарите му стават текезесарски, дядото напуснал селото и се преселил в Сандански. Живял в града, работил като общ работник в горското, поболял се. През 1990 г. старият Яне се върнал в село Малък Цибър, купил стопанския двор, за няколко години събрал 150 овце и 200 кози, но работата не потръгнала и продал всичко през 1998 г.
Бащата на Яне - Георги Янев, е завършил Лесотехническия в София. Работил човека по специалността до 1987 г., когато казал на местния партиен секретар, че е рабфаковец и че ще го изхвърли през прозореца. На другия ден полицаите го прибрали, а след това бил уволнен дисциплинарно. Сега е старши-лесничей. Майката на Яне - Любка, пък дълги години работела по специалността си - техник-химик в лаборатория към местна опитна база по залесяване и борба с ерозията. Сега работи в детска ясла.
Като всеки македонец Яне си има в рода и войвода. Един от прадядовците му - Нико, е бил съратник на Яне Сандански. Турците го накарали да си изкопае гроба край селото и го заклали.
Въпреки че е от Пиринска Македония, въпреки че в рода си има войвода, Яне Янев е чист земеделец. Не само защото е лидер на земеделски партия.
Яне е пораснал сред нивите
Като малък често се е озовавал в 5 часа "на тютюна". Стриже овце, балира сено, занимава се с фъстъци. Последният път, когато помагал на родителите си, било при косеното на ливадите. Тъй като нивите им са в планината, всичко става на ръка. Но може да кара и комбайн "Клас Доминатор".
Дядо му го посъветвал да стане агроном. И може би заради това през 1989 г. се озовава в Аграрния университет в Пловдив. Яне има и второ висше образование - икономика и мениджмънт.
През зимата на 1990 г. Яне вече е в авангарда на студентските протести, а ректорът - племенник на Начо Папазов, иска да го лиши от студентски права. Янев се преборва с ректора и заедно с още 10-15 колеги (повечето от тях сега са в чужбина) развива бурна студентска дейност. През цялото следване е член на Общото събрание на ВУЗ-а.
По онова време в Пловдив, започва и политическата кариера на Яне. Докато следва, става партиен член - записва се в БЗНС "Никола Петков". По онова време тази партия е член на коалицията СДС. Затова през ден той е в Координационния съвет на СДС-Пловдив. Покрай Яне около стотина студенти стават партийци.
През март 1993 г. той влиза за пръв път в Съюзния дом на "Врабча" 1 - проф. Янко Енчев го води на среща с Анастасия Мозер, която половин година по-рано е станала лидер на обединилите се земеделци. До тогава Яне си представя Съюзния дом като храм, обитаван от светци. Бързо разбира, че това не е точно така. Разбира, че там има място и за обикновени хора. През 1993 г. Яне вече е шеф на експертния съвет на ЗМС - младежката организация на земеделците. След това го избират с конкурс за председател на експертния съвет на цялата партия. Избран е за член на ПП на БЗНС на 29-ия и 30-ия конгрес.
През 1996 г. Яне бе деен участник в кървавите земеделски борби за лидерството на партията. Борбите бяха кървави в прекия смисъл на думата - през 1996 г. самият
Яне лежа три дни в "Пирогов",
след като четирима съпартийци го смлатиха насред Съюзния дом на "Врабча" 1. Спряха тока и между първия и втория етаж го подхвърляха като топка. Но това вече е история. По онова време Яне подкрепяше Анастасия Мозер, срещу която бе организиран преврат от Петко Илиев и Георги Пинчев. На 9 юли 1996 г. противниците на Мозер свикаха извънреден Управителен съвет, на който свалиха "хората на Мозер" - Руси Карапетков и Яне Янев. Мозер не го защити и през следващите години Яне и дъщерята на Г.М.Димитров спряха да контактуват. Мозер смяташе, че с махането на нейните хора атаката е свършила, но две седмици по-късно Пинчев я свали от председателския пост и пое властта. И БЗНС се разцепи отново.
Тогава Яне започна да прави сам политика. Беше член на Националния инициативен комитет за единение и възраждане на БЗНС. Беше лидер на Българското земеделско народно сдружение (БЗНС), което се опита да обедини 7 от земеделските партии у нас. Преди няколко години направи Б.З.Н.С. с млади земеделци и със стари "пушки" от калибъра на Ангел Димитров и Виктор Вълков. Покрай местните избори през 1999 г., Янев приласка и бившия лидер на БЗНС "Никола Петков" в СДС Георги Петров, който впоследствие зави към царя. През последните години зам.председател на партията на Яне - Национално сдружение БЗНС е бившият зам.-председател на НС Атанас Железчев.
Сега БЗНС-то на Яне е в тежки преговори за обединение с БЗНС Народен съюз на Мозер и БЗНС на Пинчев. По план график трите основни земеделски съюза трябва да се обединят наесен, около Архангеловден.
Каквото и да говори, Яне е от хората, които нямат живот извън политиката. Още не се е оженил и причината за това е само една - политиката. Смята, че му е рано за брак. Но докато стане на 35 ще свърши и тази работа. На 35 се оженил приятелят му и учителят му Атанас Железчев.
Яне е планинар. Освен родния Пирин, обича Родопите и ужасно съжалява, че нито една власт не се е заела сериозно да развива селския туризъм по тези места. Слуша всякаква музика - без сръбско, гръцко, поп-фолк и откровена чалга. Чете от Майн Рид през Йовков, Умберто Еко, до Уйнстън Чърчил. Последният филм, който гледал е "Властелинът на пръстените".
Има си любими спортове - тенис на маса, конен спорт и волейбол.
Покрай политиката Янев е обиколил 3000 населени места във всичките 262 общини и има приятели в цялата страна. Хората, които най-много уважава са трима - Желю Желев, Йосиф Петров и Атанас Железчев. Десетки пъти е бил в резиденция "Калина", докато Желев бе президент. Познава добре поне 20 депутати от НДСВ още от времето, преди те въобще да са мислили, че ще стъпят на жълтите павета в София.
Спорно е откъде Яне черпи информация за скандалните си разкрития, но е факт, че той познава много добре доста хора, които са работели в спецслужбите. Приятел е на Радион Попов от военното разузнаване, на бившия шеф на контраразузнаването полк. Юлий Георгиев, на капитан II ранг Николай Цанев. Познава бившият заместник на Димо Гяуров от разузнаването - полк. Георги Димитров.
Сред приятелите му са режисьорът Стилиян Иванов, артистът Бочо Василев, бившият шеф на архивите проф. Дойно Дойнов, проф. Марко Семов, Максим Бехар, доц.Донка Стефанова от клиниката по белодробни заболявания и т.н.
Яне е твърде млад и твърде амбициозен - това е достатъчна гаранция, че за него ще се говори и в бъдеще. Има желание да обединява земеделците, има желание да се бори с корупцията - все неща, за които трябва смелост. А той я има.
|
|