:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,376
Активни 830
Страници 306
За един ден 1,302,066
Консулт

Договорът за дарение често се оформя пред нотариус

Красимир Добрев
Искам да направя дарение. Как трябва да го оформя? Има ли някакви особени правила, трябва ли да ходя при нотариус?



В.Х., Варна



Дарението е вид договор, затова и неговата уредба основно е в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). В чл. 225 е посочено, че "с договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема". На практика тук става дума за едностранен договор, при който една от страните придобива права, а другата - задължения. Дарението е едностранен договор, тъй като например дарителят дължи прехвърляне на собствеността на дарената вещ. Надареният не поема никакви задължения. За него има само права - в случая той придобива право на собственост върху вещта, с която е надарен. Едностранният договор се различава от едностранната сделка. Дарението е едностранен договор, но двустранна сделка, тъй като и при него участват две насрещни волеизявления - на дарителя и на този, който приема дарението. Докато при едностранната сделка се съдържа само едно волеизявление.

Предмет на дарение може да бъде всякакъв вид собственост - движима или недвижима, пари или кола. Може да се даряват и ценни книги, дори вземания. Така например, ако някой има да взема от някоя фирма за извършен от него труд възнаграждение, той може да го дари на друг човек.

Задължително е обаче собствеността, която ще се дарява, да съществува реално. Обещанието за дарение не произвежда никакво действие. Дарението, доколкото се отнася до бъдещо имущество, е нищожно. Нищожно е и дарението, когато то или мотивът, с който е направен, са противни на закона или на добрите нрави, а така също и когато условията или тежестта са невъзможни. Ако например дарява, за да спи с жена. Или пък като условие е записано надареният да евтанизира дарителя.

Важно е да се знае, че дарението може да бъде отменено. Според ЗЗД това може да стане, когато дареният:

- умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;

- набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и

- отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.

Тези разпоредби обаче не се отнасят до обичайните и възнаградителните дарове. Това означава, че не могат да се искат подаръци, дадени примерно за рожден ден.

Искът за отмяната може да се предяви в едногодишен срок. Той тече от момента, в който на дарителя са станали известни основанията за отмяна на дарението. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това. Предварителният отказ от този иск е нищожен. Отмяната на дарението обаче не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба. Дареният обаче дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.

Ако дарителят е физическо лице, той трябва задължително да е дееспособен. Законът е изричен в постановката, че дарение, отказ от права, даване на заем и обезпечаване на чужди задължения чрез залог, ипотека или поръчителство от ненавършили пълнолетие деца са нищожни. Това не се отнася за сделките на встъпилия в брак непълнолетен. Непълнолетният с встъпването си в брак става дееспособен, но той например може да се разпорежда с недвижим имот само с разрешение на районния съд по местоживеенето му. Тоест не може сам да го дари. Дарение може да получи всяко физическо или юридическо лице.

Оформянето на дарението много често става пред нотариус. По закон дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им. Ако пък се даряват недвижими имоти или вещни права върху тях, трябва формален договор, оформен пред нотариус. Тук тази форма е изискване за действителност. Става дума на практика за изготвяне на нотариален акт, към който се прилагат редица документи, като например документ, че дарителят е собственик на подарявания имот.

Може и специален закон задължително да изисква движима вещ да се дари по особен начин. Такъв е случаят с автомобилите. При тях не може да се дари чрез просто предаване на автомобила. Тук трябва да има писмен договор с нотариална заверка на подписите.

Що се отнася до ценните книги, то зависимост от вида им даряването става или чрез джиро, или чрез цесия, или чрез подаряване чрез предаване.
3
8032
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
23 Август 2011 23:53
На тази статия мястото не е ли в рубриката "Законът"? Май редакторите нещо са се пообъркали (или престарали). Иначе не мога да си обясня количеството статии в "Наблюдател" днес - цели 8!

Редактирано от - myrmorko на 23/8/2011 г/ 23:54:03

24 Август 2011 08:54
Правилно мърмориш мърморко и аз се поучудих.Сигурно през лятото в редакцията се развяват някакви стажанти.Ама той така се учи занаят.Дерзайте момичета и момчета.И по малко флиртове през работно време.
Научете лозУнга-"Цялото време -за работа, а за развлечения-малко"
24 Август 2011 14:45
Полезна статия!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД