:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,933
Активни 830
Страници 863
За един ден 1,302,066
Челен опит

Потребителската такса пази здравната система от пациентите

Тя съществува в редица страни от ЕС и навсякъде има облекчения за бедни, болни и възрастни
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Потребителски такси има в доста страни. Рядко обаче те се плащат на ръка на лекаря, както у нас.
Правило в България е проблемите на здравната система да са различни за различните участници в нея. За политиците - в идеалния случай - дефицитите са на макрониво - прекалено много разходи за предлаганото ниско качество, течове, кражби и същевременно - недостатъчно финансиране. За лекарите обикновено недостатъците са малкото пари, безумните условия за работа, задавани от институциите, и от известно време - перманентната атака срещу съсловието. Пациентите, за които уж е направена системата, в масовия случай имат съвсем малки и незначителни изисквания. Тях най-често ги дразнят дребните плащания, опашките, нелюбезното отношение и бюрократичното разтакаване. Въпреки постоянните заклинания трите страни все по-рядко имат допирна точка, единствено политиците се заиграват с недоволствата на пациентите, обикновено без да премахнат причините за тях.



Христоматиен пример за това е потребителската такса за посещение при лекар и в болница



Тя беше въведена заедно със здравното осигуряване през 2000 г. и оттогава е 1% от минималната работна заплата за посещение при лекар и 2% за ден престой в болница, но за не повече от 10 дни. Основната й функция е да възпира пациентите от ненужно търсене и ползване на медицинска помощ, особено в България, където - поне на книга - достъпът до личния лекар и в болница е свободен. Понастоящем това прави 2.40 лв. за всеки преглед и по 4.80 лв. на ден в болница. При предстоящото увеличение на минималната работна заплата от септември таксите ще скочат съответно с 30 ст. и 60 ст.

От таксата по закон са освободени децата, бременните, социално слабите, инвалидите и хора с тежки болести като рак и туберкулоза. Това пък означава, че по принцип огромната част от уязвимите групи са защитени и не плащат. Освен това по закон таксата е дължима за оказана медицинска помощ, т.е. когато например пенсионер отиде при личния си лекар само за подновяване на рецептата си, не би трябвало да дължи такса. И въпреки всичко у нас има предостатъчно хора, които регулярно ползват медицинска помощ, дължат такса и плащането на 2.40 лв. им тежи. Особено когато се налагат няколко прегледа или прием в болница. Така че има доста логика всички пенсионери, например, да бъдат освободени от потребителската такса - и без това за медицинска помощ у нас се плаща какво ли не - лекарства, изследвания, консумативи.

Логика, естествено, има и в аргументите на лекарите, че ако няма такса, кабинетите им ще бъдат окончателно окупирани от възрастни хора и достъп до личния си лекар няма да има никой. И че макар и в малка степен, таксата допълва доходите на джипитата.

Вероятно затова тройната коалиция се опита да угоди на всички и фиксира доплащането за преглед за хората над 63 г. на 1 лв., а остатъкът се поемаше от държавния бюджет. Така хем пенсионерите бяха приласкани и обгрижени, хем все пак остана някакво плащане, което да възпира скучаещи пациенти с хипохондрични наклонности, хем и лекарите не бяха ощетени. Хазната обаче се натовари с още един разход от 5 млн. лв. годишно, създаде се поредната сложна организация за компенсация на лекарите и усещане за евтин популизъм. След което на власт дойдоха ГЕРБ и кризата и



от началото на тази година облекченията бяха отменени



Обяснение не беше дадено, но вероятно на министър Симеон Дянков не му се дават 5 млн. лв. годишно само за да прави добро впечатление на пенсионерите. Абсурдът нарасна преди 2 месеца, когато стана ясно, че минималната заплата все пак ще бъде увеличена, и изведнъж социалният министър Тотю Младенов се сети, че от това ще пострадат и пенсионерите, които ходят по лекари. Тоест - 6 месеца преди това 2.40 лв. не му се видяха непосилна сума, но 2.70 лв. вече са. Здравният министър Стефан Константинов пък му се сопна, че социална политика се прави от социалното министерство и щом то толкова се е загрижило, да поеме таксите на пенсионерите, вместо да натоварва лекарите. Спорът застина и най-вероятно облекчения няма да има, защото няма пари за тях.

Какофонията стана пълна, също и подигравката към възрастните хора. И тъй като няма еднозначен отговор трябва ли да има и какви облекчения, нека видим каква е практиката в Европейския съюз.

Потребителски такси, които целят съучастие на пациентите при лечението, има в доста европейски страни. И почти навсякъде, където има такива такси, има и облекчения за определени групи пациенти. По принцип таксите са по-характерни за здравни системи, където преобладава осигурителният модел, но има и страни, в които здравеопазването се финансира от данъци, които също са въвели подобни копеймънти. Такси дължат пациентите в Австрия, Белгия, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Швеция. В част от страните те са въведени сравнително наскоро, а целта им е, както у нас - да възпират пациентите от ненужни посещения при лекар и в болница, т.е. да се ограничават разходите на здравната система. Такси няма в Италия, Испания, Дания, Англия. Липсата или наличието на такса обаче не е свързано с това дали има или няма листи на чакащи за лечение. Швеция и Дания, например, имат сходни системи за финансиране и функциониране на здравеопазването и там има листи на чакащи, въпреки че едната страна е въвела копеймънт, а другата - не.

Във Франция, страната с най-големи разходи за здравеопазване в ЕС, системата се финансира предимно от осигуровки, а здравните каси са много. Там пациентите дължат по едно евро при преглед при лекар, 2 евро е таксата за превоз с линейка. Ако иска, пациентът може да плати веднъж годишно 50 евро накуп, след което е освободен от такси. Копеймънт не дължат децата, бременните, хронично болните и социално слабите. Тези пари не са допълнителен доход за лекарите, а са част от договорената със здравната каса сума, която получават на преглед. Те не се плащат на медика, а на касата. Годишно сумата, плащана за такси, може да стигне 850 млн. евро и тя



се използва за финансиране на различни здравни програми -



за рак, алцхаймер, палиативни грижи. Тези такси не могат да се поемат от допълнителнителното здравно осигуряване. Отделно има такса за престой в болница - 18 евро дневно. Тя вече може да се покрие с допълнителни осигуровки. Освен това във Франция пациентите доплащат и част от самото лечение - средно 20% от цената на неспешните случаи в болница и 30% от прегледа при лекар. За това обаче също има доста облекчения и в общи линии по-голямата част от получаващите лечение всъщност не дължат тази пари.

В Германия потребителската такса е 10 евро, които се плащат при първия преглед при лекар за предстоящите 3 месеца. Тя беше въведена през 2004 г., целеше да намали здравните разходи и за първите няколко месеца от въвеждането й доведе до спад на посещенията при лекар с 10%. Такса няма за възрастни и хронично болни хора. Облекчения има и за записани при личен лекар, които ходят на специалист с направление, а не директно.

В Австрия се плаща по 3.6 евро такса за първата консултация в тримесечието в доболничната помощ, но се доплащат и 20% от цената на прегледа. Пациентите дължат и 4.25 евро за всеки издаден медицински документ. Освободени са децата, пенсионерите, хронично болните и бедните. В болница се плаща по 7-8 евро на ден, изключение правят хората с ниски доходи.

Швеция е типичен пример за страна, в която здравеопазването се финансира от данъци и се контролира от държавата и общините и съответно - всички граждани имат свободен достъп до него. Там обаче също има потребителски такси. Подобно на Франция, те също се плащат на финансиращите институции, а не на лекари и болници. Събраната сума може да стигне 2-3% от всички приходи на здравната система. Таксата за посещение на личен лекар е между 11 и 17 евро в зависимост от провинцията, в която е пациентът, но има таван от 100 евро годишно, над който пациентът не дължи нищо. Двойно по-голяма е таксата, ако прегледът е при специалист в болница. Неспешните случаи дължат по 10 евро за ден престой в болница. Децата са освободени, а пенсионерите и бедните имат намаления. При тях също има и таван за доплащане. Властите обявяват определен минимум за издръжка на живот. Разходите на пациентите не трябва да са такива, че да им се налага да харчат още при достигане на въпросния минимум.

Въпреки че е една от страните с най-много посещения при личния лекар на глава от населението годишно - 6.6, в Испания няма потребителски такси. В Дания - страната с най-ниски разходи, плащани кеш от пациентите, също няма такси, а единствените доплащания са за лекарства и зъболекарска помощ, но и за част от тях хората с ниски доходи могат да кандидатстват пред общините за отстъпки. Това, естествено, е възможно благодарение на високите данъци, които гражданите на страната плащат. Така че поне едно е сигурно - в България, където здравната вноска е 8%, малцина виждат смисъл да я плащат, а и се разпределя неефективно, шансът да бъдат премахнати омразните потребителски такси е нулев.
Снимка: Архив "Сега"
В някои държави в ЕС освен потребителски такси има доплащане за лечение, което не е спешно, и дори за превоз с линейка.
13
6881
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
23 Август 2011 22:58
Този път г-ца Здравкова се е поизложила. Не че неверни неща пише за системите в ЕС, но не става ясно какво предлага да се прави по нашия край. С едно нещо пък не съм съгласен:
когато например пенсионер отиде при личния си лекар само за подновяване на рецептата си, не би трябвало да дължи такса.
.
Това просто не е вярно! Във всеки един НРД (Национален Рамков Договор) от 2000 година насам е изрично записано, че рецепта с намаление се издава само и единствено след преглед. Т.е. независимо дали до кабинета отива пациента или само рецептурната му книжка, официално се регистрира преглед, респективно дължи се и такса. В случаите, когато в кабинета се появява само книжката, колегата извършва нарушение, което (ако бъде регистрирано, разбира се) води и до санкция на същия. В този ред на мисли, по-логично би било дори да се иска двойна и тройна такса, за покриване на риска един вид. Друг е въпроса доколко умна е тази постановка в НРД, но така или иначе тя си остава едно от неотменните неща в него!
23 Август 2011 23:05
Българското здравеопазване разбра капитализма така, както мутрите разбраха демокрацията.В стремежа си да успокои и облагодетелства лекарското съсловие, правителство след правителство узаконяваха лекарското изнудване на пациентите в България.Като резултат: Пълна катастрофа на здравеопазването в България.
24 Август 2011 00:49
Във Франция, страната с най-големи разходи за здравеопазване в ЕС, системата се финансира предимно от осигуровки, а здравните каси са много. Там пациентите дължат по едно евро при преглед при лекар, 2 евро е таксата за превоз с линейка. Ако иска, пациентът може да плати веднъж годишно 50 евро накуп, след което е освободен от такси.


Да де, ама ако ние започнем да гледаме какво става в Европата, Франция изведнъж ни се изгубва от погледа и все се навират разни случаи, които по някакъв начин подкрепят разбойническото отношение към пенсионерите, децата, бедните. И се тълкуват, както Дяволът тълкува Евангелието.
Мутри за демокрация. Това е...
24 Август 2011 07:31
Аз предлагам всеки който в България спомене ЕС по какъвто и да е повод, моментално да получава 2-3 звучни шамара! Защото разликите в заплащането са в ПЪТИ, когато разликите станат едва в %-ти, нека се лендзят колкото си щат с ЕС, САЩ и Франкфур на майната си. Иначе си е чиста манипулация - нещо искат да ни излъжат, да ни прекарат...
Специално за "политиците" плесници не са достатъчни - там си е нужен сериозен кьотек и скорошно придвижване към трудовата борса и местата за лишаване от свобода.
24 Август 2011 10:24
Чл. 37. (1) Лицата по чл. 33 заплащат на лекаря, стоматолога или на здравното заведение суми, както следва:

1. за всяко посещение при лекаря или стоматолога - по 1 на сто от минималната работна заплата, установена за страната;

2. (ДВ, 107/2002 - в сила три дни след 15.11.2002) за всеки ден болнично лечение - по 2 на сто от минималната работна заплата, установена за страната, но не повече от 10 дни годишно.

(2) (ДВ, 107/2002 - в сила три дни след 15.11.2002) Сумите по ал. 1 са за оказаната медицинска помощ.

(3) (ДВ, 120/2002 - в сила от 01.01.2003) От заплащане на сумите по ал. 1 се освобождават лица със заболявания, определени по списък към НРД, както и малолетни, непълнолетни и неработещи членове на семейството; военнослужещи на наборна военна служба; пострадали при или по повод отбраната на страната, ветерани от войните, военноинвалиди; задържани под стража или лишени от свобода; социално слаби, получаващи помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане; лица без доходи, настанени в домове за деца и юноши, в домове за деца от предучилищна възраст и в домове за социални грижи; медицински специалисти.

Я сега ми кажете с кой документ се удостоверява, че един член на семейството е неработещ

24 Август 2011 10:33
Е сега го видях и това лица без доходи.....Това пък как ли се доказва [/b]
24 Август 2011 13:36
Статията прилича на резюме на дисертация от обзорен тип на тема здравна такса. Нема лошо. Даже може да има линк към целия труд , който се отваря срещу заплащане.
24 Август 2011 14:54
След като философията на потребителската такса е да възпира наплива от ненуждаещи се, може ли някой да ми обясни защо такава такса се взема и за посещение при специалист с направление. Че и още един път при вторичен преглед.
24 Август 2011 15:14
И че макар и в малка степен, таксата допълва доходите на джипитата.

Да бе, да! Да направим едно изчисление: За 6 часа работно време в кабинета си, моят личен лекар е раздал 24 "часа" - през 15 минути. Тук-там някой пропуска, но пък винаги чакат и незаписали се предварително. Трябва да включим задължително и потока от рецептурни книжки които непрекъснато циркулират през сестрата. Да сложим и 4-5 освободени от такси и да смятаме. 15 такси от хора и минимум още 15 от "книжки" - общо 30, по 2, 40 лева - 72 лева! На ден. При 21 работни дни - 1512 лева. Да ги намалим наполовина - 750 лева. То 750 лева пари ли са за един личен лекар? Така че, в крайна сметка, цитата е верен. Едни седем-осемстотин лева са малка част от доходите на джипито.
P.S. Гореописаната картина е от кабинет в поликлиника в широкия център на голям град.
24 Август 2011 15:24
И къде видяхте здравна система в България?

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
24 Август 2011 17:14
Единственият проблем на българския пациент е да се опази някак си от самата "здравна система". Дълголетието му е гарантирано. За която цел му се налага да си плаща ежемесечно индулгенция, наречена "здравна осигуровка". Е, дори и пълното щастие не излиза безплатно!
24 Август 2011 19:03
В този ред на мисли, по-логично би било дори да се иска двойна и тройна такса, за покриване на риска един вид.
Рискът при смърт или при излекуване на пациента? Защото и в двата случая посещенията на пациента се прекратяват и ОПЛ остава без средства.
06 Октомври 2011 11:55

ПОТРЕБИТЕЛСКА ТАКСА

В зората на така наречената „ демокрация“ на някого със сериозен дефицит в мисленето му хрумна идеята да бъдат задължени ЗДРАВНООСИГУРЕНИТЕ пациенти да плащат при посещение при личния си лекар такса, коѝ знае защо наречена потребителска. Нали самата здравноосигурителна вноска се плаща за потребление на здравни услуги. И тъѝ като с ограничения си ум не успя да измисли справедливо решение – диференциран подход, реши да натовари всички – и недобросъвестните и добросъвестните пациенти да плащат такса. Вярно е, че и в други държави съществува потребителска такса, но това не значи, че е правилно. Мисленето на хората там не е много по-логично от нашето!!!

ИДЕЯТА за въвеждане на потребителската такса беше ОГРАНИЧАВАНЕ НА БЕЗПРИЧИННИТЕ ПОСЕЩЕНИЯ ПРИ ЛИЧНИЯ ЛЕКАР. Изтъкваше се в медиите, че наѝ-вече възрастните хора за щяло и не щяло чакали пред лекарските кабинети и потребителскaта такса щяла да ги принуди да търсят лекарска помощ само когато деѝствително имат нужда. С течение на времето тази ИДЕЯ се изтри от паметта на хората и те изгубиха представа за какво плащат.
Постепенно освен при личния лекар започнаха да искат потребителска такса и при посещение на специалист и за всички видове изследвания и дори при болнично лечение. Наглостта на някои лекари стгна дотам, че започнаха да изнудват дори освободените със закона от такса да плащат.

Внимание, четете внимателно!

Здравноосигуреният може да посети специалист само с направление, издадено от личния лекар, коѝто преценява необходимостта от преглед от специалист, а не по свое желание безпричинно или дори с причина. От което следва, че щом не може БЕЗ ПРИЧИНА да посети специалиста не трябва да плаща потребителска такса!

За изследвания е необходимо направление от личния лекар или от специалист от което следва, че БЕЗПРИЧИННИ изследваниа са невъзможни. Поради което по същата логика пациента не трябва да плаща потребителска такса.

Пациента не може да постъпи за лечение в болница, ако не бъде изпратен от личния лекар или специалист. Следователно не може да постъпи БЕЗПРИЧИННО в болница. Следователно не трябва да плаща потребителска такса.

Още преди години Народният представител г-н Петър Мръцков вкара въпроса с несправедливата такса в пленарна зала. След което настъпи неописуем воѝ и протести от лекарските среди, за които „келепира„ наречен потребителска такса беше станала като нещо, дадено им свише, което безусловно им се полага и не може да им бъде отнето, един вид свещена крава.

За много хора тази сума не е голяма. Но за толкова хора с краѝно ниски доходи, като например голяма част от пенсионерите, безработните, част от младите семеѝства, инвалиди, дори и работещи, но на минималната работна заплата тази сума представлява два или три хляба, с които биха преживели два или три дни. А тази сума се мултиплицира, ако са необходими изследвания или болнично лечение.

И накрая за да бъдат все пак ограничени евентуалните безпричинните посещения от недобросъвестни пациенти без да бъдат несправедливо наказвани добросъвестните

Предлагам:

ТАКСА ДА СЕ ПЛАЩА САМО КОГАТО ЛИЧНИЯ ЛЕКАР СЛЕД ПРЕГЛЕД УСТАНОВИ, ЧЕ ПОСЕЩЕНИЕТО НА ПАЦИЕНТА ДЕЍСТВИТЕЛНО Е БИЛО БЕЗ ПРИЧИНА!!! ТАКСАТА ДА СЕ НАРИЧА „ТАКСА ЗА БЕЗПРИЧИННО ПОСЩЕНИЕ„.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД