Нещата стоят по същия начин не само в този щат. Миналия месец Информационният център по изпълнение на смъртните присъди съобщи, че през 2011 г. рязко е намалял броят на смъртните присъди. За първи път от десетилетия насам той е паднал под 100. Според информация на центъра пада и количеството на самите екзекуции - от 1999 г. те са намалели с 56 процента.
В САЩ отдавна битува представата как да се премахне смъртното наказание: Върховният съд да приеме радикално решение, че то е неконституционно във всички случаи. Това обаче не се случва. Вместо отгоре ние виждаме как най-тежката санкция се отменя отдолу - губернатори, законодателни събрания, съдии и съдебни заседатели тихо се отказват от смъртното наказание.
Отправна точка на този обществен процес стана щатът Илинойс. През 2000 година тогавашният губернатор републиканец въведе мораториум върху изпълнението на смъртните присъди, след като се оказа, че няколко осъдени на смърт всъщност не са виновни. В началото на 2011 г. губернаторът демократ Пат Куин подписа приетия от законодателното събрание на щата закон, който отменя смъртното наказание.
Впрочем, Илинойс е само част
от един общонационален процес. Ню Джърси се отказа от смъртното наказание през 2007 година, Ню Мексико - през 2009 година. В момента екзекутирането не се прилага в 16 щата - това прави около една трета от страната. Проблеми има дори в щатите, където все още действа смъртното наказание. Миналата година губернаторът на щата Орегон Джон Кицхабър наложи мораториум върху изпълнението на всички смъртни присъди в щата - той заяви, че съществуващата система "не съответства на базовите стандарти на правосъдието". Други губернатори предпочитат по-специален подход. През септември губернаторът на Охайо, консервативният републиканец Джон Касич, който навремето водеше предаване по телевизия "Фокс нюз", отмени смъртната присъда за осъден убиец. По думите му причината за смекчаването на наказанието бе обстоятелството, че осъденият е бил много млад, когато е извършил престъплението, и е имал трудно детство.
Ние се движим към фактически отказ от смъртно наказание по няколко причини. Основната е свързана с растящия брой осъдени на смърт, които в крайна сметка са оправдани. По данни на същия Информационен център за смъртното наказание след 1973 г. тези случаи са 139 . Дори много от онези, които на теория подкрепят смъртното наказание, се стряскат, когато се сблъскват с очевидни доказателства, при които невинни са осъждани на смърт.
Още един фактор са разходите. В наши дни с парите е трудно, затова все повече внимание се обръща колко скъпо излизат съдебните процеси, завършващи със смъртни присъди. Според изследване от 2008 г. Калифорния е похарчила за тези дела 137 млн. долара - значителна сума особено ако се отчете, че в крайна сметка никой не е бил екзекутиран.
Съществува и факторът отблъскване
В други времена екзекуциите са били публични зрелища, на които се събирали тълпи от хора. Днес обаче ние сме станали по-чувствителни. През 2009 г. Охайо за кратко въведе мораториум върху смъртното наказание след отвратителния случай с двамата служители на затвора, които два часа безуспешно се опитваха да намерят вената, за да бият смъртоносната инжекция.
Ако се съди по социологическите допитвания, обществото още не се е обърнало срещу смъртното наказание. Намалява обаче подкрепата за него. През 1994 г. институтът "Галъп" проведе допитване, според което 80% от анкетираните са подкрепили смъртното наказание за онези, които са признати за виновни в убийства. През 2001 г. на същото мнение бяха вече 61 процента. По време на различни проучвания на общественото мнение анкетираните са били питани кое предпочитат - смъртното наказание или доживотен затвор без право на помилване. Повечето са избрали втория вариант.
Много противници на смъртното наказание все така се надяват на кардиналното решение на Върховния съд и не може да се отрече, че то би имало решаваща сила. Петима съдии само с един замах на химикалките си биха премахнали смъртното наказание в цялата страна. Но и постепенната отмяна отдолу също има своите предимства. Това, което виждаме в момента, не е резултат от действия на малка групичка хора, които определят политиката. Това е резултат от друго - намалява подкрепата за смъртното наказание сред голяма част от американците.
---
*Адам Коен е преподавател в Йейлската школа по право.
---ПАТОЛОГИИ---
Потвърждение на тази тенденция е случаят с 31-годишния американски граждани от украински произход Максим Гелман, чиято присъда бе обявена миналата седмица. С психически проблеми и сериозно криминално досие, включително опити за педофилия и палежи, на 11 февруари 2011 г. той заклал втория си баща и още двама души, след това ударил с кола пешеходец, който починал, а на следващия ден нападнал с нож пътници в метро и ранил петима. Той е виновен за смъртта на 4-ма души. При огласяването на присъдата съдията го окачестви като "жесток престъпник и социопат". Въпреки това той бе осъден не на смърт, а на 200 години затвор. Ако той е социопат, не е ли правен патологизъм и двата века присъда? Разходите по изхранването на този "жесток престъпник" едва ли ще са по-малко от разходите по екзекутирането му.
---ДАННИ---
Щатите, в които е отменено смъртното наказание - Аляска, Хаваите, Илинойс, Айова, Мейн, Мичигън, Минесота, Небраска, Ню Джърси, Ню Мексико, Орегон, Северна Дакота, Роуд Айлънд, Върмънт, Западна Вирджиния, Уискънсин, а също във федералния окръг Колумбия.
След 1976 г. в САЩ са изпълнени 1278 смъртни присъди от общо 3250 осъдени на смърт. Шампион по броя на изпълнени екзекуции е щатът Тексас - 477. Щатът Флорида пък е шампион по брой на осъдени на смърт, които чакат екзекутирането си - 398 души.
---ПО СВЕТА---
- По данни на правозащитната организация "Амнести интернешънъл" от 2006 г. смъртното наказание не се прилага в 86 държави. Освен в почти цяла Европа и голяма част от двете Америки в тази група влизат и някои страни от Африка, Азия и Тихоокеанския регион - примерно Турция, Туркменистан, Непал, Мозамбик, Ангола, Източен Тимор, Микронезия, Соломоновите острови и други.
- В 11 страни смъртното наказание се прилага при изключителни случаи - това са Албания, Аржентина, Боливия, Бразилия, Салвадор, Израел, Латвия, Островите Кук, Перу, Фиджи, Чили.
- В група от 20 държави то е разрешено, но по ред причини не е прилагано над 10 години - това са страни от Африка, Азия, Тихоокеанския регион, както и Русия.
- В цели 74 държави смъртното наказание продължава да се прилага - главно от Азия и Африка. Но в тази група са и САЩ и Япония. Сред тях са и четирите държави с най-голямо население - Китай, Индия, САЩ и Индонезия. През 2008 година тези четири държави гласуваха срещу препоръчителната резолюция на Общото събрание на ООН за мораториум върху смъртно наказание.
В такива помещения се извършват екзекуциите в американските затвори. Екзекуциите в САЩ отдавна са "хуманизирани", но дори и инжектирането отблъсква и се възприема като жестока процедура. |