:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,106
Активни 828
Страници 1,036
За един ден 1,302,066
Анализ

Империите отвръщат на удара

Франция и Турция се надпреварват за надмощие в Близкия изток
Френският президент Никола Саркози (вляво) и турският премиер Реджеп Ердоган (вдясно) се шегуват по време на срещата на Г-20 в Кан. В момента двамата лидери са вече непремирими политически врагове.
Докато египтяните и тунизийците гласуват кой да замени свалените им от власт деспоти и сирийското правителство се бори със зъби и нокти да оцелее, две стари имперски сили се надпреварват да наложат своето политическо влияние над арабските страни. Не, това не са Америка и Русия. След години надпревара по време на Студената война за влияние в Близкия изток и Северна Африка сега Франция и Турция се състезават за апетитни бизнес контакти и шанса да моделират ново поколение лидери в земите, които някога са контролирали.



Това съперничество не е ново



Откакто Наполеон нахлува в Египет през 1798 г., Франция и Турция се надпреварват кой да доминира в Близкия изток. Възходът на Франция като средиземноморска сила бе функция на залеза на Турция по бреговете на същото море. С постепенния разпад на Османската империя Франция придоби контрол върху Алжир, Тунис и за кратко върху Египет. Французите откъснаха последно парче от умиращата империя, като си осигуриха контрол върху Сирия и Ливан след Първата световна война.

Надпреварата между двете сили затихва през ХХ век, когато Турция става национална държава, вторачена в себе си. При деколонизацията Франция губи политически контрол върху земите от Мароко на запад до Сирия на изток. Въпреки това Париж запазва икономическо и политическо влияние в региона чрез подкрепата си за едрия френски бизнес, който установява доходоносни отношения с управниците в региона. Дори Турция в даден момент гледа на Франция като модел - когато Мустафа Кемал Ататюрк основава модерна Турция през 1923 г., той налага френския модел на твърд светски характер на държавата, при който няма намеса на религията в правителството, политиката и образованието.

Франция доминира в голяма част от региона през последните два века, но днес това се променя. И ако Турция изиграе картите си правилно, тя може да достигне нивото на френското влияние и дори да се превърне в още по-доминираща сила в региона.

През последното десетилетие



Турция преживява икономически растеж, който чупи множество рекорди



Тя вече не е бедна страна, която отчаяно се стреми да бъде приета в Европейския съюз. Турция има икономика с обем 1.1 трилион долара, мощна армия и аспирации да наложи своя модел в региона. Нарастващото съперничество между Турция и Франция е една от причините Париж да се противопоставя на турското желание за членство в ЕС.

Заедно с усилията на Франция да създаде Европейско-Средиземноморски съюз, който Никола Саркози зачена през 2008 г. като опит да постави Франция начело на Средиземноморието, за турците става очевидно, че Париж няма да пусне Турция в ЕС или да й позволи да се превърне в силен играч във водения от Франция Средиземноморски регион.

Ето защо новата активна турска външна политика вече отклони взор от Европа. Управляващата Партия на справедливостта и развитието сега развива връзките си със страните по бившите отомански земи, пренебрегвани през по-голямата част от ХХ век. От 33-те нови турски дипломатически мисии, открити през последното десетилетие, 18 са в мюсюлмански и африкански страни. Това доведе до нови търговски и политически връзки, в повечето случаи за сметка на отношенията на Турция с Европа. През 1999 г. 56% от турската търговия е с ЕС, през 2011 г. този дял вече е едва 41%. За същия период делът на ислямските държави в турската външна търговия скача от 12 на 20%.

Новият търговски модел води до появата на по-консервативен бизнес елит, базиран основно в Централна Турция, чиято сила идва от търговията извън Европа и ползва новото си богатство, за да



настоява за предефиниране на светския характер на държавата



След 2002 г. моделът на Ататюрк, вдъхновен от Франция, се срина, вместо него управляващата партия и съюзниците й насърчават една по-мека форма на секуларизъм, който позволява повече религия в правителството, политиката и образованието. Този турски модел се харесва на арабските страни, повечето от които възприемат френското светско като анатема.

Макар и двете страни да са се заигравали с диктатори - Саркози позволи на полк. Муамар Кадафи да се разположи в центъра на Париж и да опъне палатката си край Елисейския дворец през 2007 г., а Реджеп Тайип Ердоган прие международната награда "Кадафи" през 2010 г., Турция бързо подкрепи арабските бунтове и си спечели фенове в целия регион.

Макар да подкрепяше либийските бунтовници миналата година, Франция заложи на устойчивостта на диктатурите и така и не побърза да укрепи връзки с демократичните сили, които им се противопоставят. Турция обаче го стори, вероятно неволно, като разшири бавно и леко влиянието си в арабските страни, създаде бизнес мрежи и основа чудесни гимназии и колежи, управлявани от вдъхновеното от суфизма движение "Гюлен", в които да се обучава бъдещият арабски елит. Сега Арабската пролет дава на Турция безпрецедентна възможност



да разшири влиянието си в новите свободни арабски общества



С изчерпването на френските бизнес контакти със стария светски елит влиянието на страната запада. Франция си остава военна и културна сила и ще продължи да привлича арабските елити, дори и ислямистките, които търсят оръжие и луксозни стоки. Но за Франция ще става все по-трудно да пласира запазената си марка на секуларизма в региона или да навакса темпото на турските бизнес мрежи, особено в Сирия, Ливан и Ирак, където Турция вече има значително влияние.

Въпреки това пътят й напред ще е труден. Турция управлява Близкия изток до Първата световна война и сега трябва да внимава как ще бъдат схванати посланията й там. Арабите може и да са привлечени от своите събратя мюсюлмани, но също като французите и турците са бивши техни владетели. Арабите се борят за демокрация и ако Турция се държи като нова имперска сила, те ще реагират срещу нея. Неотдавна на конференция в популярния частен университет "Зирве" в Газиантеп, финансиран от местни предприемачи, превърнали Турция в регионален икономически център, арабски либерали и ислямисти от различни страни спориха и не стигнаха до единни позиции по почти всички въпроси, но бяха единодушни за едно - че



Турция е добре дошла в Близкия изток, където обаче не бива да доминира



През септември м.г., когато Ердоган се приземи на новия терминал на летището в Кайро (построен от турски компании), той бе топло посрещнат от радостните възгласи на милиони, мобилизирани от "Мюсюлманско братство". Той обаче набързо успя да притесни религиозните си домакини, когато започна да проповядва колко е важно светското правителство да дава свобода на религията. Той използва турската дума "лайклък", която идва от френската дума за секуларизъм (лаисите). На арабски свободният превод на този термин е "безбожен". Посланието на Ердоган може просто да е било "изгубено в превода", но този случай илюстрира пределите на турското влияния в страните, които са далеч по-консервативни в социално отношение.

Турция може да има повече влияние със своята "деликатна" сила, но Франция разполага с повече "твърда" сила - ясно е защо, трябва само да си припомним ролята й във войната в Либия и че тя има право на вето в Съвета за сигурност на ООН. А и въпреки феноменалния турски икономически растеж от 2002 г. насам френската икономика все още е два пъти по-голяма от турската, пък и Франция продължава да доминира в Северна Африка.

Относителната стабилност на Турция във време, в което регионът е в революционен период, привлича инвестиции от по-малко стабилни съседи като Иран, Ирак, Сирия и Ливан. В крайна сметка политическата стабилност и регионалното влияние са "твърдата валута" на Турция и икономическият й растеж занапред ще зависи и от двата фактора.

Ако Турция иска да се превърне в мая на демокрацията в Близкия изток, новата й конституция трябва да гарантира по-широки права на гражданите на страната, в това число и на кюрдите. Тя ще трябва да изпълни и идеята на външния министър Ахмет Давутоглу за външна политика "без проблеми". Това би означавало да се превъзмогне епизодът с флотилията за ивицата Газа от 2010 г. и да се възстановят силните връзки с Израел, както и да се намери общ език с кипърските гърци. Конфликтът на разделения остров продължава десетилетия, по-бедните кипърски турци искат хлабава федерация, а кипърските гърци са за силно централно правителство.

Откритото неотдавна находище на природен газ, южно от бреговете на Кипър, открива големи възможности. Турция може да се издигне над крамолите, като предложи обединение на острова в замяна на споразумение за подялба на приходите от газа. Такава сделка заедно с подобрените турско-израелски връзки би улеснила сътрудничеството в разработването на още по-големите залежи на природен газ край бреговете на Израел, а Турция е най-логичната дестинация за газопровод от там за чуждите пазари.

Турция ще се издигне до регионална сила единствено ако се превърне в пример на либерална демокрация и успее да изгради здрави връзки с всичките си съседи. Това е предизвикателството за Ердоган на фона на опитите му да надвие над наследството на Наполеон.



-------------

* Авторът е старши изследовател във Вашингтонския институт по близкоизточна политика
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Арменци, които живеят във Франция, ликуват след приемането на закона по време на демонстрация в Париж.
14
3699
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
24 Януари 2012 20:43
Притворно "подредена" еклектика и дано успеем , от нашата камбанария да си я изясним ...
24 Януари 2012 21:20
"Франция и Турция се надпреварват за надмощие в Близкия изток"

Ашколсун, поредния бисер на политкоректността, хем така, хем вака. Опита на туркие да се бори за някакво надмощие в Близкия Изток е обида за интелигентността на обитателите му. А според днес.бг "Сезгин Мюмюн: Искаме извинение от България,
На пресконференцията присъстваха и представители на изселнически организации в Турция.

Те заявиха, че смятат, че Възродителният процес е нанесъл също толкова психологически щети върху българските мюсюлмани, колкото етническото прочистване в Босна и Херцеговина."
***
Така пак стигнахме до френската поговорка за апетита и яденето.

24 Януари 2012 22:21
* Авторът е старши изследовател във Вашингтонския институт по близкоизточна политика
и към "АН СССР НИИЧАВО".

25 Януари 2012 02:16
Сьонер
25 Януари 2012 05:31
уф ае пак,
ако някой наистина мрази турците, това не сме ние, а арабите
както винаги някои исторически детйли убягват - нормално
не че съм див франкофон като зельо, де
25 Януари 2012 10:36
Турция ще се издигне до регионална сила единствено ако се превърне в пример на либерална демокрация и успее да изгради здрави връзки с всичките си съседи. Това е предизвикателството за Ердоган на фона на опитите му да надвие над наследството на Наполеон.


Съвършено правилен извод на автора. Турция все още не е завършила обществено-политическата си трансформация във вътрешен план и не е успяла да установи добротворни и полезни контакти с непосредствените си съседи, след което ще може да погледне и по-надалеч. Турция и турците трябва да са наясно със себе си, дали ще правят демокрация от либерален, западен тип или особен вид ислямска демокрация, колкото и това понятие да е спорно сами по себе си. Видно е, че в Турция тече гигантска трансформация на установените още от Кемалистката революция обществени устои, което обаче не минава съвсем гладко и безболезнено. Ако управляващата партия в Турция има достатъчно вътрешна енергия и получи подкрепата на населението, тя може да извърши тази трансформация в обозрим период от около 5-10 години. Кюрдският въпрос сами по себе си също е една значима тема. От друга страна, турската икономика все още получава значими инвестиции, технологии и ноу-хау от ЕС, САЩ, Япония и арабския свят (а не обратното), благодарение на което се отчита и този съществен икономически ръст от последните години. С други думи, Турция засега няма как да изнася влияние в арабския свят, освен чрез личната харизма на министър-председателя Ердоган и чрез политическия си модел, който обаче, както стана ясно, все още не е напълно изграден.
25 Януари 2012 10:40
Голям хаос им се мъдри в главите на вашингтонските анализатори. Подобни разсъждения бих очаквал от студент 1ви курс.
25 Януари 2012 10:50
Голям хаос им се мъдри в главите на вашингтонските анализатори. Подобни разсъждения бих очаквал от студент 1ви курс.


Редно е да посочиш с кои от авторовите изводи и разсъждения не си съгласен.
25 Януари 2012 11:43
Ами честно казано не ми се занимава. Ама набързо - съперничество между Франция И Турция има дотолкова колкото между САЩ и Мексико. Да се говори за сблъсък на империи е просто смешно. А основната сила дето изземва земите на Османската империя и изхвърля Наполеон от Египет е удобно пропусната, щото не се вписва в идеологията на автора. Съвременна Турция е бедна държава с много вътрешни проблеми - и отново сравнението с Франция е просто смешно - та дори и на ниво армия - въпреки че огромния аскер е гордостта на Туркие. Икономиката на страната се развива и наистина измина огромен път откъдето беше преди 20 години. Но Турция няма международни компании от ранга на Тотал, Рено, Снекма, БНП и т.н. и скоро няма да има. Просто страната е на ниво Мексико - стабилност, силно развити градски центрове, евтин труд, и въпиюща бедност в провинцията. А също и сълзливи сапунени сериали (въпреки че латиноамериканските са си класика ). И всъщност няма нищо лошо Турция да е придатък на ЕС, също както Мексико е на САЩ - все пак така се увеличават шансовете обикновените хора да живеят по-добре. Но комплексарщината пропагандирана от Ердоан - и бляновете по някакви империи, геноциди и т.н. съчетана с чисто мюсюлманското честолюбие без покритие само отблъскват турските партньори и изолират страната на международната сцена. Изпокараха се с Израел, с Франция (и съответно ЕС) - даже в САЩ един от кандидатите за предидент разравяше миналата седмица как АПП са фундаменталисти. Въобще хората не могат да схванат, че икономиката се развива въпреки Ердоан, а не заради него и че неговата палячовщина на международната сцена само вреди на страната (не знам дали е в Давос тази година а да дръпне някоя магария). Та, да се измести темата на някакъв сблъсък на империи и свободни съчинения без познаване на фактите, просто ми се струва некомпетентно на ниво студентски години. Ама те и академичните тандарти в социалните науки станаха едни...
25 Януари 2012 12:37
Западният МОРАЛЕН МОДЕЛ се изхаби и започна да вреди, затова Западният свят чрезвичайно е необходимо да преразгледа ЦЕНОСТНАТА си СИСТЕМА!
25 Януари 2012 14:00
Западният МОРАЛЕН МОДЕЛ се изхаби и започна да вреди, затова Западният свят чрезвичайно е необходимо да преразгледа ЦЕНОСТНАТА си СИСТЕМА!

Напълно си прав. Само че феодализмът с неговия религиозен абсолютизъм навремето го унищожиха, а оттам до голяма степен и традиционните религиозни ценонсти; лявата идеология умря преди повече от 20 години, а с нея постепено умира и дясната идеология - буквално пред очите ни. Единствено ултрадесният национализъм се опитва да вири нос предимно в Зап. Европа, но пък и него го натискат надолу, така че коя точно ЦЕННОСТНА СИСТЕМА да изберем?
25 Януари 2012 17:26
Това , с което радва дискусията под това заглавие е само подсказването на Неболчо , че Сьонерчо е "наше момче" ...
25 Януари 2012 17:50
Уффффффф.... поредно лобистко заклинание, което е прецелено повече към управляващите в САЩ, отколкото към Франция, разширението на ЕС и демократизирането на Арабите. Заключението
"Турция ще се издигне до регионална сила единствено ако се превърне в пример на либерална демокрация и успее да изгради здрави връзки с всичките си съседи. Това е предизвикателството за Ердоган на фона на опитите му да надвие над наследството на Наполеон." стои като кръпка на стара турска аба.
Турция трудно би могла да стане лелеяния инструмент за демократизиране на арабята. Самата Турция в модерната си история на преврати, политически разправи, етнически кланета, невъзможност да преодолее ролята на религията в политиката какъв демократичен модел е?! Похвалените мимоходом училища "Гюлен" са допълнителен аргумент, че Турция е обърнала лице повече към азиатщината отколкото към либералните ценности, за които нашето турче, докопало се до пост във Вашингтонския институт, пише от кумова срама. Истинското послание на статията е "САЩ трябва да подкрепи Турция в сегашния и спор с Франция и да заложи на нея като на свой кон в политиката си към Близкия изток."
27 Януари 2012 09:12
Само че конят се изоглави и плаче за яка тояга.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД