:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,325
Активни 859
Страници 1,255
За един ден 1,302,066
Безумно

Екотаксата, която стимулира замърсяването

За да не си навлича народното недоволство, държавата не само не ограничава, но дори стимулира ползването на стари, евтини и вредни автомобили
Снимка: БГНЕС
Автомобилите на възраст под 10 години в България са едва около 18%.
Българите, които вдишват отрови над нормата, са близо четири пъти повече в сравнение със средния показател за Европейския съюз. Над половината от населението ежедневно е изложена на наднормени нива фин прах. Мръсният въздух е причина за 438 смъртни случая на 1 млн. българи. Това не е измислица на "зелени талибани", както наричат понякога активните природозащитници, а данни от последния доклад на ООН по темата.

Основна причина за бедствието "мръсен въздух" е автомобилният трафик

Според статистика на КАТ 57% от българския автомобилен парк е на възраст над 15 години, а всяка четвърта кола е над 20 години. Возилата под 10 години, които са преобладаващото транспортно средство на Запад, у нас са едва около 18%. Влизането на България в Европейския съюз дори задълбочи проблема - заради свободната търговия от 2007 г. до днес в страната са влезли над 1 млн. автомобила втора употреба, предимно внос от Италия и Германия. Така България се превърна в най-голямата автоморга на Европа.



"Стимули" и антистимули



На теория по-новите и по-екологични транспортни средства трябва да плащат по-ниски данъци и такси, за да се стимулира използването им. В действителност е точно обратното - за да не си навлича народното недоволство, държавата не само не ограничава, но дори стимулира ползването на стари, евтини и замърсяващи превозни средства. Формално екотакса за автомобилите има. Реално тя не работи, поне що се отнася до ролята й да ограничи замърсяването на въздуха.

Според българското законодателство екотакса се плаща при внос на какъвто и да е автомобил и е задължителна. У нас тя се нарича продуктова и се събира от колективните организации за оползотворяване на стари коли. В зависимост от възрастта на автомобила тя е различна, като за нов сумата е 146 лв., за автомобил до 5 години е 200 лв., за такъв от 5 до 10 години е 253 лв., а за най-старите - 267 лв. Без да сте заплатили този налог, в момента не можете да се движите по българските пътища.

Разликата между минималния и максималния размер на екотаксата обаче е толкова малка, че по мнението на вносители на автомобили няма как да стимулира българите да купуват по-нови автомобили и вносът на остарелите ще запази обема си. Освен това тази такса не се плаща заради замърсяването на въздуха, а за бъдещото претопяване и рециклиране на автомобила. Тя съществува от 2008 година. От тогава до днес са внесени около 450 000 автомобила втора ръка, събраният продуктов налог от които по груби изчисления надхвърля 82 млн. лв. Как се употребяват тези пари, не е съвсем ясно, защото още има излезли от движение трошки, които запречват тротоарите и задръстват градинките в градските комплекси.

Годишният пътен данък на автомобилите, който се определя от общините, пък е по-скоро антистимул. Колкото по-стара е една кола, толкова по-нисък е данъкът. "Така за нова кола със 150 коня, стандарт Евро 5, плащаш 300 - 400 лв., а за стара лада - двойно по-малка сума", коментира пред "Сега" вносител на автомобили.



Правителства на нищоправенето



Темата за въвеждането на данъчни облекчения за екоавтомобилите и ограничаване вноса на стари коли се предъвква от години без видим резултат. През 2008 г., с промени в Закона за опазване на околната среда, все пак беше регламентирана държавна екотакса, която зависи от възрастта, модела и мощността на двигателите и използваното гориво. Идеята беше тя да бъде определена според европейския емисионен стандарт за автомобилите - Евро 5, Евро 4, а най-старите и замърсяващи коли трябваше да плащат най-много. Предишното правителство обаче се отказа от нея, уплашено от социално недоволство при въвеждането на подобен налог.

"От 2012 г. българите ще имат данъчен стимул да купуват нови автомобили, а старите неекологични возила ще се облагат с високи данъци", обеща вицепремиерът Симеон Дянков през октомври 2010 г. след среща с бизнесмени. Данъчни облекчения щяло да има както за автомобили, които покриват стандартите Евро 4 и Евро 5, така и за електромобили, обясни тогава Дянков. Това означавало, че преференции ще се дават на возила, произведени след януари 2005 г. Автомобилите с екостандарт, по-нисък от Евро 3, да се облагат с по-високи данъци и такси, пък поискаха от бизнеса. Целта е да намалеят както старите коли, 87% от които са над 10-годишни, така и вредните емисии от тях.

Въпреки че експертите на финансовото министерство се ангажираха да изготвят варианти за размера на ставката в зависимост от екостандартите на различните двигатели "след 3-4 месеца", година и половина по-късно няма и помен от въпросните анализи.

В края на миналата година идеята бе съживена от екоминистъра Нона Караджова, която заяви, че се предвижда въвеждането на екологичен компонент при облагането на старите автомобили. Водещ критерий щял да е количеството на отработените газове и видът на двигателя. Караджова обаче предупреди, че екотаксата може да стане факт най-рано през есента на 2012 г., тъй като данъчните закони обикновено се променят, преди да се направи бюджетът. Освен това тя ще се въвежда поетапно, за да се избегне шоков ефект. На практика това означава, че ограниченията за стари и замърсяващи автомобили няма да видят бял свят по време на това управление.



Кога ще ги стигнем... румънците



В България липсва модерно екологично законодателство, което да стимулира купуването на по-малки и по-чисти коли, коментира пред "Сега" Иван Антров, продуктов мениджър на "Тойота" за България. Друг проблем според него е, че у нас няма такса върху новите автомобили, която да може да бъде диференцирана, за да има стимулиращ ефект. "Например за автомобил стандарт Евро 5 няма как да отпадне регистрационната такса, когато такава не съществува."

Според Антров за създаването на стимули е нужна единствено политическа воля. Той даде пример с Румъния, където преди две години правителството скоростно е въвело различно третиране на автомобилите по отношение на възраст, кубатура, емисии въглероден диоксид, евростандарт и хибридно/електрическо задвижване. В зависимост от тези фактори купувачът заплаща регистрационна такса, която в някои случаи може да надхвърли стойността на самия автомобил, "например когато той е голям и мощен, на възраст над 10 години и с повишено отделяне на вредни емисии".

"По този начин Румъния за кратко време ликвидира индустрията със стари и употребявани коли", обясни Антров. Той обаче признава, че темата е деликатна от политическа гледна точка: "В България би било непосилно да се въведе ударно такава мярка, още повече преди избори."



Без идеи и посока



Липсата на държавна политика в тази област води дотам, че дори когато българинът си купува нова кола, тя е от най-замърсяващия клас. Проучване за екологичните превозни средства на Европейската федерация за транспорт и околна среда (T&E) нареди България сред последните държави в Европейския съюз според средните парникови емисии на новите автомобили, продадени през 2010 г. Регистрираните около 13 900 нови коли отделят средно по 159 грама въглероден диоксид на изминат километър, като по този показател сме единствено пред Естония и Латвия (162 грама СО2 / км).

В същото време държавата не показва никаква последователност в стимулирането на екологичната мобилност чрез обществени поръчки. Парламентът декларира отказ от скъпите лимузини и обеща новите коли да са само от народни марки. Покупката им обаче не е обвързана с критерии като ниво на замърсяване, отделяне на вредни емисии и т.н. Проверка на "Сега" показа, че напук на кризата редица ведомства, включително и екоминистерството, се оборудват със скъпи и мощни возила. В тръжните документи не става и дума за опазване на околната среда. Но пък изрично се настоява за екстри като бордкомпютър и подгряване на предните седалки.



ЕВРОСЪДИЕ

В Румъния има екотакса за замърсяване на въздуха, която се плаща, подобно на нашата за рециклиране, при вноса на автомобила. Налогът обаче беше оспорван от румънец на име Йоан Тату, който заведе дело в Съда на Европейския съюз в Люксембург и го спечели. Евросъдиите определиха таксата за замърсяване в Румъния като дискриминационна. Според съда всяка страна може да определя какви такси да налага, но не може да се затруднява вносът на употребявани автомобили. Излиза, че таксата за замърсяване може да се прилага само при сделки в страната.

По тази логика въвеждането на такса за замърсяване на въздуха, която да се плаща при внос на стари коли, ще е нарушение на правото на ЕС. Според тълкуването на юристи, по аналогия с румънския случай, всеки, внесъл автомобил в България и платил задължителната тук екотакса за претопяването му, може да поиска съдът в Люксембург да се произнесе.Така и действащата в момента българската екотакса може да бъде обявена за дискриминационна.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Годишният пътен данък на автомобилите, който се определя от общините, е антистимул. Колкото по-стара е една кола, толкова по-нисък е данъкът.
21
8587
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
24 Януари 2012 20:43
Българинът мре да купува стари автомобили и не ще нови. Защо ли?
24 Януари 2012 21:48
Нещо не съм много съгласен с автора. Мисля, че не може да ме убеди, че моят Мерцедес-дизел на около 25 години е по-неефективен от нови бензинови или дизелови коли. А освен това е само на 300 хил.км (при потенциал над 1 млн.км) и може да надживее новите. Има разход като например Honda Civic Hybrid, но няма такава мощна реклама, а и тези "екологични" коли всъщност имат дъно с акумулатори, които в даден момент ще бъдат сериозен замърсител. Това са триковете на производителите да си продават новата продукция.
24 Януари 2012 21:50
Пушенето на открито да се забрани! Именно тази гнусна привичка избива електората - и по спирки, и по гари.
24 Януари 2012 22:01
В България се карали стари коли защото екотаксата била ниска.
24 Януари 2012 22:09
Целта е да намалеят както старите коли, 87% от които са над 10-годишни,


Ееех, ако можехте да не ръсите глупости, колко хубаво щеше да бъде...я така, измислете 1-2 такси и намалете процента на старите коли напрао до нула. И да забранят колите под 150 000 лева също.
24 Януари 2012 22:10
Популистка статия заобикаляща основното - доходите на българите. Тук би добавил и един текст от Конституцията - гражданите плащат данъци и такси съобразно своите доходи и имущество, въпреки че има вратичка след този текст. Ако в България стане така както се иска в статията, реално ще се получи, че мутрите ще плащат малко, а хората с малки доходи много.
24 Януари 2012 22:14
"Над половината от населението ежедневно е изложена на наднормени нива фин прах".Почти никакъв дял в това нямат автомобилите, стари или нови, с изключение може би на ужасно стари дизелови "печки".Истинската причина е безумното горене в бита на дърва и особено на кюмюр-който не вярва, нека отиде да речем в Трявна през зимата, не вярвам да повтори.Другото си е лобистки теории.
24 Януари 2012 22:17
"Така за нова кола със 150 коня, стандарт Евро 5, плащаш 300 - 400 лв., а за стара лада - двойно по-малка сума", коментира пред "Сега" вносител на автомобили.

Не е вярно. За старата Лада ще платиш десеторно по-малка сума. Първо, тя е под 100 коня, над 14 години, а ако намериш и някой познат да да ти напише, че има катализатор, ще платиш 15 лева данък на вярното соц возило. Ако колата ти е над 100 коня, без значение на колко години е, ако щеш и два катализатора да й сложиш, няма да получиш и лев отстъпка. Просто тук действа принципа, че щом имаш пари за нова кола, то ще имаш пари и за по-високи данъци.
Разликата между нас и румънците е, че те имат завод за автомобили. Затова и имат сметка да стимулират карането на нови коли.
25 Януари 2012 01:03
Абе и на мен ми се ще някоя по-новичка кола. Пък нека не е висок клас - 40-50 000 лв е добре. Ма пусто нема денги, карам си 14 годишното рено и мъча да му плащам всичко де ми се иска.
25 Януари 2012 07:54
Абе май паднаха продажбите на нови коли и се почна... Ако аз имам 15 годишен Пасат и му сменя катализатора с нов, какво значение имат годините на колата? И дали той няма да изхвърля по-малко вредни газове от една нова Лада без катализатор? Сигурни ли сте, че 10 годишен Мерцедес замърсява повече от 4 годишна Дачия?
Преднамерено се опитват да наложат чиновническия подход - да се гледат години, а не да се мерят реално отработените газове. Ако последното се прави, какво общо имат годините на колата - освен че някои дилъри няма да си вземат годишните бонуси?
25 Януари 2012 08:31
Давам за пример себе си. Колата е на 15 години, карам я по поне десет км на ден почти само в София, през което време обгазява въздуха, цапа и троши улиците, нощува на тротоара (публична общинска собственост). Данъкът и е 21 лв. годишно.
От друга страна апартаментът не изразходва нищо от общината, разположен е в собствен парцел, данъкът му е 180 лв. (без такса смет).
25 Януари 2012 09:26
Да, старите коли замърсяват въздуха, но и по-малко се карат, а много от тях са на газ (доста повече, отколкото в Зап. Европа) - обикновено този, който няма пари за нова кола, по-рядко си кара сегашната.

Основна причина за бедствието "мръсен въздух" е автомобилният трафик


Дали наистина е така? А какво да кажем за все по-навлизащото твърдо гориво за отопление в големите градове, наред с гумите, пластмасите и умрелите животни, които се горят в печките на някои български граждани с културни особености.
25 Януари 2012 09:59
Що няма надпис платено съобщение

А основната причина за проблемите, задръстванията, замърсяването ......
Е "земятя в реални граници".
Вече е невъзможно да се изгради нормална пътна инфраструктура.
25 Януари 2012 10:11
Годишният пътен данък на автомобилите, който се определя от общините, пък е по-скоро антистимул. Няма такова нещо като "пътен данък", за това има винетки! А този данък, който плащаме в общините си е същия като този, който плащаме и за жилищата си!
25 Януари 2012 11:07
Голяма веселба с такива поръчкови статии.
Първо, замърсяването на въздуха, ако го има в такъв размер (!), не е от старите коли. Този ЗАС с неефективното горене отдавна не е в движение.
Второ, старите коли са повечето на пропан или метан. Какво замърсяване?
Трето, производството на всяка нова кола безумно замърсява. За планетата е най-добре веднъж произведен един предмет да се ползва колкото може по-дълго.
25 Януари 2012 11:21
За планетата е най-добре веднъж произведен един предмет да се ползва колкото може по-дълго.


Да де, но така спира алъш-вериша. Поради тази причина в края на 80-те и нач. на 90-те години западните производители спряха да правят коли, които да са по-издържливи и да могат да се карат по-дълго, защото вече бяха навлезли лизингови и всякакви други финансови схеми, които стимулираха търсенето и никой не караше една кола повече от 4-5 години.
А как да си обясним, че на всички нови коли се дава заводски разход от 600 гр. масло на 1000 км. (на моята това го пише в ръководството за употреба, а реално харчи 200 гр. масло, което пак е убийствено много), а старите коли знаем, че "не пипат" маслото, освен ако не са съвсем издухани с по 400-500 хил. км. пробег.
25 Януари 2012 11:41
Цените на апартаментите падат, нови коли не се купуват - трагедия за българския бизнес, който е на интелектуално ниво купувам-продавам или строя некадърно и продавам с 200% печалба, а ако не става завличам всички и фалирам.
Моята кола е вече на двуцифрена възраст, но като минавам на ГТП ми мерят газовете и казват, че е в норма. Какъв е проблема тук, аз не виждам. Или може би нов дизелов 200 к.с. джип ще е по-екологичен от бензинова с 60 к.с.
И тука един колега е прав, че трябва да се има предвид и кой колко километра кара на година. Така да се събере изминатото разстояние и вредните емисии и всеки да плаща колкото е замърсил, това е най-справедливо. Не реват ли за това бизнесмените по отношение на такса смет? Защо никой не го предлага за колите ли? Защото лобизма не търси справедливост, а печалба за чужда сметка. Недобре издържана поръчкова статия.
25 Януари 2012 12:34
Автора, навремето българинът имаше един лаф, че най-добрата кола е тази, която си я купуваш с найлоните. Двадесет години по-късно българския автопарк е над 15 годишни коли, а българина вече почти не си спомня тази приказка. Нали се сещаш, че това не е от някаква мания? А защото при средна заплата 500 лв, трудно се отделят 300-400 лв. за лизингова вноска и с остатъка да просъществува 5 години (срока на лизинга).
И примера ти за Румъния е неправилен. Румъния не ликвидира бизнеса със стари коли, чрез високи такси и данъци, а просто го прехвърли в Северна България. Наскоро четох някъде, че в Добрич на един човек са регистрирани 432 автомобила. Ха познай тези коли дали не щъкат нейде из румънско!
25 Януари 2012 14:34
dral4i, ,
Никой не може да ме убеди, че вносителите на нови автомобили толкова се вълнуват от околната среда.
Най-малко те.

И все пак най-хубавата кола е служебната.
26 Януари 2012 01:10
Възрастта на колата НЯМА значение, ако за гориво се използва газ! И най-старата кола, ако се кара на газ, замърсява жизнената ни среда по-малко от най-новия дизел или каквито и да са бензинови каталиизатори! ЗАЩО държавата не стимулира използването на пропан-бутана, както и метана за гориво в автомобилите?! Такива стимули биха могли да бъдат както ниската цена на газта, така и ниските такси и данъци при използването им! Не така мисли, обааче, свободният пазар, провъзгласен за основен двигател в развитието на обществото ни!...
26 Януари 2012 11:10
Никак няма да е лошо ако на непоръчковите статии се слага някаква маркировка.
Една задачка с повишена трудност - колко е средната възраст на автомобилите в Германия?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД