:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,114
Активни 827
Страници 1,044
За един ден 1,302,066
Консулт

Удостоверение за идентичност на имена се вади от общината

Каква е процедурата по вадене на удостоверение за идентичност на имената? Къде се ходи - в общината или може при нотариус? Разбрах, че това е вариант ако съм сменила фамилно име и документ за самоличност след развод, да доказвам, че останалите ми документи - банкови, данъчни, дипломи, са си все мои?

Вл.И., София







Проблемът, поставен във въпросите, може да възникне не само след развод. Той може да се появи при сключване на брак - ако съпругата вземе името на съпруга, а вече има много документи на моминското й име. Същото може да се случи и ако някой реши да си смени името по съдебен път примерно на 40 години, защото преценява, че досегашното му е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо. Може да стане и при пълно осиновяване или припознаване, или пък записването официално към името на някакъв псевдоним.

Няма спор обаче, че този проблем идва най-често при жените и то след развод, когато възстановяват старата си фамилия. Той изобщо не се разрешава само от това, че в месечен срок след излизането на съдебното решение за развода се сменя личната карта. Или пък че се сменят международния паспорт или шофьорската книжка. През периода на брака, на имената на съпругата може да са създадени множество документи - дипломи, застраховки, банкови, данъчни и др. На практика това би означавало всички те да се сменят при смяна на фамилното име. Нещо, което е трудоемко и почти невъзможно.

Затова е предвидена и възможността да се изкара едно удостоверение за идентичност на имената. То се вади от съответната община или кметство. Всъщност, неговата цел е именно тази - чрез дадено от общината официален документ да се удостовери навсякъде, където е необходимо, че две различни имена на дадено лице са идентични за него в даден момент.

Заявлението за издаването на този документ се подава до общинската администрация. Правната уредба на процедурата е в Закона за гражданската регистрация (ЗГР), закона за местните данъци и такси и съответните наредби, които определят какви такси се събират на територията на дадена община.

Според 4, ал. 2 ЗГР вписването в регистрите на населението се извършва в общините по постоянния адрес на физическите лица. Разпоредбата установява нормативно отговорността на кметовете на общините за гражданската регистрация на територията на съответната община. Регистрите за гражданското състояние и регистрите на населението се създават и поддържат от Единната система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението (ЕСГРАОН), която е национална система за гражданска регистрация на физическите лица в Република България и източник на лични данни за тях (чл. 100-101 ЗГР).

Задължително заявлението трябва да се подаде в общината, в която е постоянния адрес на съответния човек. Просто в нея се намират неговите данни от регистъра на населението. Там е личният регистрационен картон, който съдържа всички данни за име, в него се отразяват и всички настъпили изменение при настъпили промени в гражданското му състояние - следствие на брак, развод, смяна на име, припознаване и т.н..

Подава се заявление и на много места и декларация, все по образец. При подаването на заявлението е необходимо да се носи документа за самоличност, както и по възможност и копия от документите, за които е установена разликата, в които имената са различни.

Навсякъде общините са сложили такси за издаването на въпросното удостоверение. Тя обичайно е в зависимост от това дали се иска експресно, бързо или по обикновена процедура - обикновено последната е до 7 дни. В различните общини размерът на таксата е между 2-5 лв за обикновена услуга до 7-15 лв за експресно издаване за 1 ден.
23339
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД