:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,168
Активни 721
Страници 27,733
За един ден 1,302,066

Нощта на музеите ни връща националната гордост

Опростачването не е необратим процес. А българите изпитват потребност да се докоснат до историята и културата си, но ги възпират безпаричието и ниският жизнен стандарт
Галя Горанова
Покрай политическото злободневие и неизменно лошите новини за кризата някак незабелязано се промъкна едно чудесно и цивилизоващо събитие - Осмата нощ на музеите. Всеки по различно време и начин открива прелестите на тази културна авантюра, тръгнала от Франция. По една случайност имах възможност да се потопя в атмосферата на парижката "Бяла нощ", както я наричат французите. Трудно бе да се устои на еуфорията и празничния дух по улиците на френската столица, която бе разтворила духовните си съкровищници за безплатни посещения. Когато същата инициатива ме настигна в София години по-късно, си казах, че едва ли ще е същото, и подсъзнателно избягвах челния сблъсък с разочарованието. И ето че тази година реших да се възползвам от гратисната възможност да се разходя в атрактивния парк на Военноисторическия музей, подмамена от богатата културна програма и от близостта до дома ми.

Изненадата ми беше повече от приятна. Около прясно боядисаните и излъскани танкове, гаубици и хеликоптери се щураха неимоверно много хора - най-вече млади семейства с деца, тийнейджъри, но и възрастни хора. Една шарена тълпа от очаровани зяпачи беше преобразила безлюдния обикновено двор. Атмосферата бе приповдигната и празнична. Татковци, отнесени в спомените си за родната казарма, обясняваха на своите хлапета как се кара танк. Железните дула бяха обрамчени от възторжени детски лица, позиращи за снимка. Малчуганите изразяваха необичайното си изживяване с възклицания "яко" и "кеф". За пръв път от много време намръщените физиономии бяха изпаднали в малцинство.

Постоянната колекция на музея бе гарнирана с камерни музикални събития, които внасяха допълнителен колорит. За децата бяха инсценирани рицарски двубои. После артисти и певци от Ансамбъла на Българската армия разплакаха родителите с патриотични химни. Ехото им бе подето от нежните мелодии на мандолинен квартет. Най-новата експозиция на музея, посветена на княгиня Евдокия, пък бе озвучена от църковните песнопения на камерен хор.

Същата бе атмосферата и в останалите 20 столични музеи и галерии, които се включиха в инициативата.

Статистиката отчете, че миналата година само в деня със свободен вход музеите в цялата страна са били посетени от 725 хиляди души, което представлява една пета от общия брой на посещенията през годината! На 19 май т.г. до полунощ Военноисторическият музей са посетили 18 095 души.

Какъв е изводът? Първо - че опростачването не е необратим процес, може би. Второ - че българите изпитват потребност да се докоснат до историята и културата си, но ги възпират безпаричието и ниският жизнен стандарт. Ако четиричленно семейство иска да се разходи из криптата на храма "Св. Александър Невски" например, това ще му струва 20-ина лева, въпреки че цените за българи са по-ниски от тези за чужди туристи. В "Етъра" и Боянската църква човек се чувства направо обидно заради непосилните цени на билета. Същевременно поддръжката на музеите и галериите струва скъпо, особено ако липсва държавна подкрепа. И приходите от билети вероятно са им жизнено необходими.

Съпричастност заслужават и музейните работници, реставратори и уредници, които дискретно протестираха в безплатната нощ срещу ниското си заплащане, защото да съхраняваш националната памет и сътворените от българския гений шедьоври, е повече от достоен труд. Навсякъде в Европа, с изключение на частните музеи, поддръжката на националното самочувствие е грижа на държавата, при това скъпоструваща грижа.

Нощта на музеите има уникална образователна и възпитателна мисия. Хлапето, зърнало великолепната колекция на Военноисторическия музей например, ще научи от изложените експонати много повече, отколкото от нескопосаните учебници по история, и ще добие съвсем ново самочувствие. Сред множеството вероятно ще попаднат и хора, които иначе никога не биха влезли в музей. Добрият избор на съпътстващи събития и атракции също ще облагороди с нещо възприятията на редовия посетител.

И още нещо - загубата на парични постъпления от свободния вход се компенсира от излишъците на национална гордост - чувство, което ни се случва да изпитваме все по-рядко, втренчени в екрана на телевизорите.

Не се случва често институциите да получават похвали от медиите, но този път организаторите на събитието - Френският институт в София, Министерството на културата и Столичната община, има за какво да бъдат поздравени.
8
4556
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
22 Май 2012 21:06
Всичко това беше така, ама не съвсем. Защото явно Галя Горанова не е видяла с какъв зор се опитваха уредничките да убеждават неизбежните при безплатен вход диваци да не опипват експонатите в залите. И защото нямаше кой да ги спре да пъхат опаковки от изядените кроасани в дулата на танковете. Ето защо, аз си оставам противник на абсолютно безплатните мероприятия - нека да има някакъв вход - дори и да е съвсем символичен (примерно - 50 стотинки на човек) - това е достатъчно, за да възпре идиотчетата (чисто психологически - не че нямат пари). По-скоро следва наистина да се обмислят малко по-ниски цени за вход в музеите; не приемам в случая довода с липсата на пари - и то не само поради посочените в статията доводи, а и защото тези разходи за ведомства и общини са съвсем скромно перо, в сравнение с много други.
22 Май 2012 21:16
Да така е Андрей. Но тук има един вид ненаучна фантастика-паралакс, съвместване на различни културни пространства в една точка. Най-парадоксалното е че става.
Един европейски културен провинциализъм-празник на средния "европеец" в културния парк и на фона на културния пейзаж се съвместява с друг вид културно действие- това на далавера. Е това е резултат.
23 Май 2012 12:59
http://hempmuseumgallery.com/
23 Май 2012 14:08
Не след дълго ще имаме музей на приматите
23 Май 2012 14:13
Билетите за някои музеи действително са скъпи за джоба на българина. Защо не се помисли за музейни карти, сериозни семейни намаления и т.н. В една Нидерландия например, музейната карта за една година е €39.95 за възрастни, и €19.95 за младежи. И доколкото си спомням, има и отстъпки за придружителите на собственика на картата. Ако се съобразим с българските условия, 20 лева годишна карта за възрастен и 10 лева за дете не са непосилни суми. Само че у нас БАН, университетите, министерството на културата, общините и т.н. никога няма да се разберат, как да си делят парите
23 Май 2012 14:15
валя горанова интимно
много харесах статията
хубаво пише това моме
23 Май 2012 14:20
некакси създава атмосфера и разказа върви лежерно...
умее нещата Галя.
Браво! За умението да пише, а не за политическата позиция
23 Май 2012 14:39
Не. Нощта на музеите всъщност не връща националната ни гордост. Най-вече защото музеите ни са празни или ужасно управлявани. Не знам дали някой е ходил в Дом 1ви в Бояна да види на какво прилича Историческия би музей (отделно от факта, че е накрая на града, в сграда строена с друга цел). До такава степен нямат какво да изложат, че на последния етаж е реквизитът от киностудиото. А другаде са странни артефакти като бариерата ни от митницата с Гърция, химикалката на Гоцето с която подписал за ЕС и стъкленица със сълзите на Мони Паси от подписването на присъединителния договор. Това което липсва са българските съкровища, които целогодишно обикалят света и се спират за 2-3 дни в България, като в логистичен център.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД