Председателят на ЕС Херман ван Ромпой "имал излъчване на мокър парцал", според британския евродепутат Найджъл Фарадж. |
Съдът на Европейския съюз в Люксембург потвърди глоба от 2980 евро, наложена на британския евродепутат Найджъл Фарадж, избран в ЕП от Партията за независимост, заради обидни изказвания в пленарна зала по адрес на председателя на ЕС Херман ван Ромпой. В Европейския парламент Фарадж е съпредседател на групата "Европа на свободата и демокрацията". На пленарно заседание през февруари 2010 г. британският народен избраник, който е в ЕП от 1999 г., си позволи остра критика към новоназначения тогава председател на ЕС, който за първи път присъства на заседание на институцията. Обръщайки се към бившия министър-председател на Белгия в парламента, Фарадж заяви, че Ван Ромпой има "излъчване на мокър парцал" и "прилича на банков чиновник от най-ниско ниво". Председателят на ЕС слушаше внимателно изказването на британеца, който в речта си добави, че родината на белгиеца "изобщо не прилича на държава".
Херман ван Ромпой беше избран единодушно за председател на ЕС от правителствените и държавните ръководители на 27-те страни членки, като един от мотивите за това бе, че е изключително спокоен и толерантен. По подобен начин той реагира и на вербалната атака, отправена му от британския евродепутат: "В пленарната зала чух изказване, което мога само да порицая, но няма да коментирам повече", заяви Ван Ромпой.
Председател на Европейския парламент по това време бе Йежи Бузек, който обаче реагира доста остро и нареди на Найджъл Фарадж незабавно да се извини на Херман ван Ромпой. Британецът обаче категорично отказа да изпълни това и Бузек му наложи глоба от 2980 евро - сумата се равнява на дневните пари, които се полагат на депутата за десет дни. Това е максималната глоба, която има право да налага Европарламентът.
Найджъл Фарадж направи обидното си изказване по време на дискусия,
чиято основна тема бе назначаването на Херман ван Ромпой на най-високата длъжност в ЕС. Британецът се опита пред колегите си да анализира квалификацията му, но на бързо се впусна в остри критики за външния вид на белгиеца и за поведението му. "Съжалявам, не бих искал да съм груб, но всъщност имате излъчване на мокър парцал и външния Ви вид е като на банков чиновник, намиращ се най-ниско в йерархията". И Фарадж добави: "Усещам обаче, че сте компетентен и способен, но и опасен. Не се съмнявам, че искате да се изявите като тих убиец на европейската демокрация и националните държави. Изглежда, че таите омраза срещу съществуването на националните държави - може би това се дължи на произхода ви. Все пак сте родом от Белгия, която изобщо не може бъде наречена държава".
Малко след инцидента Йежи Бузек привика британския евродепутат и разпространи изявление, в което обясни, че поведението на Фарадж не е проява на свободата на словото, а си е остра словесна атака. "Защитавам правото на Найджъл Фарадж да изразява несъгласието си с политиката или с институциите на ЕС, но не и да отправя лични обиди към гостите, които идват в Европейския парламент, или към държавите, от които те произхождат", заяви тогава Бузек. "Разочарован съм от поведението на Фарадж". Тогавашният председател на ЕП съобщи и решението си да глоби Фарадж за несдържаното му изказване.
Британският депутат обаче обжалва наказанието си
пред Съда на ЕС в Люксембург и настоя глобата да бъде отменена. В иска си Найджъл Фарадж твърди, че е нарушена свободата му на изразяване на лично мнение, както и че има имунитет от съдебно преследване, защото е произнесъл речта си в качеството си на член на Европейския парламент. "Изказването ми изразява политическите ми възгледи. Изключително важно е член на Европейския парламент да може да се изказва свободно", се казва в жалбата на Найджъл Фарадж, депозирана в съда на 28 октомври 2011 г. Депутатите в Европейския парламент имат имунитет срещу съдебно преследване, когато участват в дискусии, свързани с политически въпроси или провеждането на избори. Този имунитет обаче не важи, когато става въпрос за изразяване на лично мнение, какъвто според Бузек е случаят "Найджъл Фарадж срещу Херман ван Ромпой".
Преди дни магистратите отхвърлиха жалбата на Фарадж и дори решиха, че той ще трябва да плати и съдебните разноски, които Европейският парламент е направил по това дело. "Съдиите станаха за смях. Става въпрос само за свобода на словото", заяви евродепутатът веднага, след като съдиите в Люксембург оповестиха официално решението си. Британецът заяви, че изобщо не е доволен от съдебното решение и има намерение да обжалва наказанието си.