Китайският премиер Уън Дзябао, президентът на ЕС Херман Ван Ромпой и председателят на ЕК Жозе Мануел Барозо са единодушни, че партньорството между ЕС и Китай е стратегическо. |
Първо, тя представи един цялостен преглед на отношенията Китай - ЕС през последните 10 години. Китайската страна напълно одобри постигнатите резултати в развитието на всестранното стратегическо партньорство между Китай и ЕС, отчитайки, че връзките между Китай и ЕС стават все по-зрели, съдържанието им непрекъснато се обогатява, а резултатите са все по-явни.
Двете страни отчитат факта, че търговският оборот между Китай и ЕС се е утроил за последните 10 години. ЕС се превърна в най-големия търговски партньор и източник на технологии за Китай, като общият кумулативен обем на инвестициите на европейски предприятия в Китай достигна 80 млрд. щатски долара, а
китайските инвестиции в Европа се увеличиха няколко десетки пъти.
Изградени бяха над 60 механизма за диалог между Китай и ЕС. Двете страни поддържат тесни контакти и координация по международните въпроси, изградена беше всестранна, многопластова и широка структура за взаимен диалог и сътрудничество. Двете страни считат, че отношенията Китай - ЕС се превръщат в едни от най-влиятелните двустранни отношения на международната сцена.
Председателят на Европейския съвет г-н Херман Ван Ромпой, председателят на Европейската комисия г-н Жозе Мануел Барозо и други европейски лидери оцениха положително значителните успехи, постигнати в двустранните отношения през последните 10 години. Те считат, че подкрепата на Китай и сътрудничеството Китай - ЕС са изключително важни за възстановяването и растежа на европейската икономика, а двустранните отношения се изграждат на основата на взаимното разбиране, уважение, равнопоставеност и обща полза, при което интересите на Китай и ЕС ще бъдат тясно и взаимно свързани.
Второ, на тази среща се проведе задълбочено обсъждане на бъдещите насоки за развитие на отношенията Китай - ЕС.
Китай и ЕС имат своите предимства, които в значителна степен взаимно се допълват. Концепциите, заложени в Дванадесетия петгодишен план за развитие на Китай и стратегията "Европа 2020", имат много допирни точки - двете страни поставят акцент върху ускореното регулиране и изменение на модела на икономическо развитие, върху енергийната ефективност и опазване на околната среда, върху научно-техническите иновации. Въз основа на това китайската страна предложи пакет от планове за развитие на мащабно двустранно сътрудничество в търговско-икономическата и инвестиционната област, в научно-техническите иновации, инфраструктурното строителство и финансовата сфера. Тези планове основно включват
премахването на различни форми на протекционизъм,
разширяване на пазарната прозрачност, осигуряване на платформи за стимулиране на двустранната търговия и инвестиции, взаимно проникване на пазарите на двете страни; възможно най-бързо стартиране на преговорите за сключване на споразумения за инвестиции между Китай и ЕС, обсъждане на идеите за предварително проучване на възможностите за подписване на споразумение за зони на свободна търговия Китай - ЕС. Акцентът бе поставен върху модерната производствена промишленост, новите енергоизточници, новите материали, биофармацевтичната промишленост, информационната и комуникационна индустрия, енергийната ефективност, екологията и други стратегически нови отрасли и чрез изграждането на съвместни научно-развойни центрове, центрове за трансфер на технологии и съвместни бизнес инкубатори. Двете страни ще си сътрудничат и за интегриране на производството, обучението и развойната дейност, които ще са насочени основно към бизнес компаниите. Ще бъде ускорено изграждането на инфраструктурна мрежа в европейския регион и сухопътна логистична мрежа Европа - Азия. Ще се стимулира напредъкът в реформите на световната финансова система, ще се поддържа взаимното откриване на клонове от банките в Китай и ЕС и предоставяне на банкови услуги, ще се обсъдят възможностите за извършване на трансгранични разплащания в китайски юани и др.
Европейската страна високо оцени предложенията на премиера г-н Уън Дзябао за стимулиране на отношенията Китай - ЕС, подкрепи и участва в изработването на дългосрочен план за сътрудничество, оказа стратегическо ръководство за изграждането на стабилни основи за бъдещото развитие на двустранните връзки. ЕС желае да засили сътрудничеството си с Китай в областта на търговията, инвестициите, инфраструктурата и др. сфери и да стартира преговори за подписване на инвестиционни споразумения.
Трето, на тази среща бяха директно назовани съществуващите
неразрешени въпроси в отношенията Китай - ЕС
По време на срещата китайската страна изрази ясно надеждата си ЕС да прояви реална политическа воля и да използва случая, за да разреши въпросите с европейското оръжейно ембарго срещу Китай и признаването на статута на изцяло пазарна икономика на Китай. Китайската страна откровено посочи, че решението на ЕС за започване на антидъмпингова процедура по отношение на вноса на фотоволтаични компоненти от Китай не само предизвика силна реакция в самия Китай, но създава тревоги и в европейските бизнес среди и привлича вниманието на световната общественост. Надяваме се този въпрос да бъде надлежно разрешен посредством диалог и консултации. На същата позиция е и европейската страна.
Китайско-европейските отношения са ценни поради своята стратегическа роля. Сътрудничеството Китай - ЕС е дългосрочно, стабилно и всестранно, то не е повлияно от различия в идеологията и социалния строй на страните, не се концентрира върху еднократно пресмятане на ползите и загубите, а временните препятствия и трудности не спират увереността в съвместното сътрудничество. Отношенията между Китай и ЕС се основават на реципрочност и могат да донесат реални ползи за двете страни. Колкото повече се развиват двустранните връзки, толкова по-голяма ще бъде практическата полза за народите на двете страни. Китайско-европейските отношения са важни поради своя глобален характер, тъй като те придобиват все по-голямо световно влияние. Като две важни сили в международния ред през ХХI век Китай и ЕС са активни участници в изграждането на световната система - те играят важна роля в преодоляването на глобалните предизвикателства по отношение на енергийната безопасност, безопасността на храните, климатичните промени и др. въпроси. Предпоставката за развитието на отношенията Китай - ЕС е принципът на равнопоставеност. Китай и ЕС се различават по своите социални системи, културен фон и степен на развитие. Въпросите и проблемите, с които се сблъскват, са различни. Поради това е естествено по някои въпроси да съществуват и различни гледни точки. Но независимо какви проблеми срещаме, ако продължаваме да поддържаме равноправен диалог и консултации, винаги можем да стигнем до консенсус, да намалим разногласията и да имаме съвместна полза.
Лично аз съм изпълнен с увереност за перспективите за развитие на отношенията на всестранно стратегическо партньорство между Китай и ЕС.