Някак покрай протестите една новина дори не успя да пробие кордона от милиционерщина, опасал държавата. Един високопоставен бургаски прокурор - зам. окръжния, бе вкаран в ареста за корупция, но по-малко от 24 часа по-късно бе пуснат и обявен за абсолютно невинен.
За това кратко време обаче МВР чрез вътрешния министър Цветан Цветанов, който вече е в оставка, направи няколко публични изявления, в които буквално го обяви за виновен. Че прокурорът бил в ареста по обвинение за подкуп от 8000 лв. заедно с адвокат по дело за икономическо престъпление, че имало някакво дело за голямо количество алкохол, което било прекратено...
"Това е по един случай, по който работеха колегите от ГДБОП заедно със Софийска градска прокуратура. Има иззети веществени доказателства, като сред тях има около 7000-8000 лв. и ангажимент да се прекрати преписка. И тези пари, които са иззети като веществени доказателства, да бъдат разпределени към прокурора и адвоката", обяви Цветанов в прав текст по телевизията.
Сценката бе драматично доразвита от съпругата на прокурора, която пък е шеф в общината и която обяви, че дори не са й дали възможност да му занесе инсулин. По-късно й се бил обадил все пак ръководителят на местната полиция, който я посъветвал
да занесе няколко чифта дрехи в ареста
Само часове по-късно Софийска градска прокуратура абсолютно оневини въпросния прокурор. И обяви, че срещу Георгиев няма никакви доказателства и той бе освободен от ареста. Обявено бе също, че арестуваният заедно с прокурора адвокат Марин Стефанов всъщност бил поискал парите от свой клиент, като го излъгал, че тази сума била посочена от прокурора, за да "извърши неправомерни действия по досъдебното производство". Според събраните доказателства Георгиев нито е искал, нито е получавал пари във връзка с делото, а Стефанов злоупотребил с името му, твърди прокуратурата.
Това обаче не попречи на Цветанов да обяви веднага от телевизионния екран:
"Аз имам собствено мнение,
но все пак трябва да се придържаме към това, което вече имаме като позиция на прокуратурата и, разбира се, тя е водеща в едно разследване". По този начин той отново внуши, че работата около държавния обвинител не е чиста.
И в единия, и в другия случай нещата обаче са повече от скандални. Защото ако Цветанов твърди, че има нещо срещу въпросния прокурор, ако има доказателства, то просто трябва да ги каже. Иначе става дума за обикновена милиционерщина.
Първоначално самият прокурор обяви, че няма никакви претенции към МВР. Ден по-късно обаче той вече заяви, че обмисля да заведе дело за клевета срещу вътрешния министър Цветан Цветанов. "Никога не сме коментирали някаква ситуация, в която да се вадят или да се предлагат някакви пари. Мисля, че бяха белязани, но парите в него, в мен нямаше такива пари.
Това е нагласено
и по мое вътрешно убеждение е нагласено от колеги, но не от Бургас. Просто успяха да постигнат целта си. Аз ще се отведа от това дело и такава, предполагам, е била целта. И да ме злепоставят", заяви вчера прокурорът.
Дори и ВСС се скандализира от случая и се самосезира чрез етичната си комисия. За да не вървят срещу МВР-шефа, оттам обявиха, че първо щели да проверяват дали има данни за укоримо поведение от страна на Георгиев, включително и с оглед на неговите контакти. В същото време обаче щяло да се провери и защо се допуска прокурор да бъде задържан по тежки обвинения и след само 24 часа да се окаже, че няма никакви доказателства. Според ВСС било опасно да се компрометира по този начин даден магистрат, който води тежки дела. А Георгиев е наблюдаващ прокурор по много знакови дела в района като например за убийството на бургаския бизнесмен Стоян Стоянов, както и по процеса с катастрофата на световния шампион по фигурно пързаляне Максим Стависки. Преди години е бил следовател в процеса срещу Пламен Дишков-Кела. Изобщо не е случаен прокурор. При това е бил прокурор, на който същото това МВР много е разчитало в различни периоди.
Каквато и да е истината с него обаче, това беше поредно доказателство за това
докъде може да стигне милиционерщината
Месеци наред МВР по времето на ГЕРБ буквално не спираше да мачка съдебната система, отделни нейни представители, включително и като кръщаваха операции на името на съдии. При това ясно показвайки тенденциозност срещу едни и странна търпимост към други. Стигна се до това масирано да се нападат магистрати, защото например забавили с години написването на мотиви. Няма спор, че и досега трудно може да се даде каквото и да смислено обяснение, че не са написани мотиви на дела 2-3, че и 4 години. В същото време обаче други съдии, които също толкова са се забавили, ги издигаха, и то не без протекцията на висши постове от МВР или техни близки.
От тези постоянни атаки се стигна и до още по-силно недоверие в съдебната система, сякаш някой
нарочно подриваше авторитета й
"Спецификата на работата на съда и на прокуратурата, негативният медиен образ на двете институции и редките контакти, които обществото има с тях, трудно могат да разчупят създадения през годините лош имидж. Полицията е най-одобряваната от трите институции, доколкото нейни представители присъстват постоянно във всекидневието и хората имат чести контакти с тях. Полицията е и една от най-често коментираните в медийното пространство български институции", обяви само преди дни в национално изследване на правното съзнание на българина НЦИОМ.
"Не на последно място от години в общественото съзнание е валиден стереотипът, че полицията залавя престъпниците, а съдът и прокуратурата не си вършат добре работата и ги пускат", се добавя още в проучването. Според данните обаче хората си правят заключение за тези институции, без да са имали пряк контакт с тях. Цели 79 на сто от интервюираните в края на 2012 г. твърдят, че през последните 5 години не са се обръщали към полицията, 94 на сто не са имали контакт с прокуратурата, а 92 на сто - със съда. Мнение за работата на полицията обаче изразяват 86 на сто от интервюираните, за тази на прокуратурата - 74 на сто, и за тази на съда - 76 на сто. Всеки може и сам да си обясни откъде тези хора са черпили най-вече мнението си за прокуратурата и съда - вероятно от участието на МВР-шефовете и лично на премиера в оставка в сутрешните блокове.
Не че съдебната система е "цъфнала и вързала",
но пък на какво унижение бе подлагана през последните четири години.
И не беше само магистратурата. "Съсипахте ми живота, съсипахте ми кариерата, съсипахте ми здравето, съсипахте ми семейството. На какво да се радвам? Как да съм доволен? От какво? Знаете ли, че в момента съм инвалид - аз съм пенсионер, защото съм с много сериозно сърдечно заболяване". Сигурно мнозина са позабравили тези думи на горнооряховския лекар д-р Стефан Лазаров.
Лекарят направи емоционалното си изказване пред медиите, след като беше напълно оправдан заедно с няколко свои колеги по едно от делата срещу него. До това обвинение обаче се стигна след скандалното четене на СРС от парламентарната трибуна от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов в края на 2010 г.
Той чете записи на подслушани разговори на същите лекари по друг случай с новородено в опит да шокира обществото, без изобщо да провери за какво точно става дума. След тази неговата запомняща се изява тръгна и разследване. Лекарите Стефан Лазаров, Катя Гецова, Михаил Милатович и шефът на родилното отделени на болницата в Горна Оряховица д-р Димитър Сотиров бяха обвинени от министъра в "предумишлено умъртвяване" на бебе на непълнолетна родилка през ноември 2010 г. И прокуратурата веднага образува досъдебно производство. Скандалът, който последва,
накара МВР и прокуратурата да се разровят и
за други техни случаи, по които може да им се търси отговорност. И така стигнаха и до случая с жената от Дебелец, по който вече има оправдателни присъди. Но по онова време това трябваше да послужи като доказателство, че те и без това и винаги са били маскари. Сега се оказва, че цяла деветорна медицинска експертиза е на път да оневини лекарите от Горна Оряховица и по конкретния случай, по който Цветанов ги набеди за "убийци" на недоносено бебе. Всъщност експертизата е подписана от 8 човека, деветият все не може да намери време да положи подпис и наскоро бе обявено, че ще бъде глобен.
Така или иначе стана ясно, че медицинската общност и депутатите правилно са
протестирали бурно срещу полицейщината
и действията на властите спрямо четиримата горнооряховски медици. Защото те бяха показно арестувани, обискирани, унижавани, държани дни наред в ареста. И именно в отговор на тези критики вътрешният министър отиде в парламента и започна да чете подслушаните разговори между тези лекари. Твърдеше се, че те са били прихванати по законно използвани СРС-та във връзка с разследване за длъжностни престъпления в болницата. И до момента не е известно да има развитие по това дело, няма обвиняеми, нищо.
И тук идва естественият въпрос кой трябва да носи отговорност. И какво още трябва да се случи, за да се заклейми тази политика на откровена милиционерщина, при която хора се арестуват и обявяват за престъпници без съд и присъда. Защото и прокурорът, и лекарите, и полицейският побой на невинни хора в Кърджали, и куп още подобни изцепки просто няма как да имат логично обяснение. И всички, които причиниха това, просто трябва да отговарят.
Тези случаи са емблематични за това как един високопоставен и облечен във власт може да направи от всекиго убиец, да се разправя с политически, икономически, партийни врагове чрез използване на служебно положение. Или иначе казано - на мястото на лекарите, на прокурора, на семейството в Кърджали може да е всеки. Без изключение.
И тук не става въпрос за престъпниците. Тях изобщо не ги пипаме.