Като премиер в оставка, Бойко Борисов има привилегията да се лекува в Правителствена болница, когато му се наложи. Не всички обаче сме като него. |
Тя очевидно няма никаква представа какво представлява лечението на болни вече трети месец, откакто държавната здравна каса въведе невиждана по света методика, с която сложи
лимит колко души могат да се разболяват месечно
и забрани на лекарите под страх да платят всичко от джоба си да надхвърлят този лимит, освен ако не получат предварително писмено разрешение "от високо" за съвсем малък процент. В резултат в разгара на грипната епидемия в началото на февруари личните лекари свършиха направленията за специалист, защото болните не се съобразиха с плановата икономика. Така здравноосигурените се изправиха пред алтернативата - или да си плащат от джоба, или да се самолекуват. Големите болници като "Пирогов" също свършиха лимитите и обявиха, че реално в този момент трябва да затворят врати и да не пускат вътре никого повече. Слава богу, не го направиха.
Атанасова явно няма представа колко малко права ползват осигурените, за които плащането е задължително и се прибира от монополист. В същото време достъпът до медицинска помощ минава през тройното й плащане - веднъж през данъците, втори път през осигуровките и трети път - във вид на доплащане (кога регламентирано, кога подкуп). От височината на поста си министърката очевидно се заблуждава, че всеки, който вдигне кръвно 190 на 110 като премиера в оставка Бойко Борисов, бива приет любезно в някоя хубава болница като Правителствената. Истината е, че
хората с такова кръвно дори не могат да додрапат до кардиолог,
а ги лекува личният им лекар с познанията си по сърдечните заболявания. Затова пред кабинетите на джипитата е лудница от възмутени хора, изкарващи яда си от умишлено поддържаната в този вид система върху горките доктори вместо върху управляващите.
Неслучайно във ветровитото здравно министерство никой не се задържа повече от година. Не е лесно да поддържаш такъв абсурден модел и да лъжеш всеки ден в очите най-болната нация в Европа как рогът на медицинското изобилие се излива върху нея. Защото докато управляващите се кълнат, че парите за здравеопазване тази година били с "цели" 243 хил. повече от миналата година, удобно пропускат, че на опашката пред личните лекари вече се редят и онкоболните, които досега поне имаха отделно финансиране. Така парите са обречени да не стигат, а може би в министерството не са наясно и със статистиката за рака?
И докато тежко болните съвсем справедливо получават направления с приоритет, останалите преживяват невиждани куриози. В една поликлиника пациентка със силни болки в двете колена получила направление за снимка само на единия крак - за другия нямало как. Друга била пратена
на ушен лекар, когото да моли за талон за гинеколог
Трети, оплакващ се от болки в рамото, получил хапчета "на око", тъй като неврологът нямал пари да го прати нито на рентген, нито на физиотерапия.
По логиката на касата обаче не може кой когато си иска да е болен. Посланието й е: Айде, ако обичаме, да си кротуваме и да не прекаляваме с оплакванията. Ще чакаме, докато ни дойде редът. Ако дойде изобщо. И ако може, междувременно да хвалим наляво и надясно ГЕРБ по авторитарния модел на култа на личността. Защото българските болни са най-здравите болни на Балканския полуостров, нали?!
Наскоро шефът на здравната каса д-р Пламен Цеков, чиято оставка се иска от абсолютно всички в държавата заради личния му принос за сегашната абсурдна ситуация, обясни в интервю, че недостигът на направленията идвал от пациенти, които рекетирали личните си лекари, че ако не получат желаното направление, ще ги сменят.
Наглостта наистина е безгранична, само че не от страна на пациентите
И не може да бъде простена дори след поредните мантри от шефа на НЗОК, че ще бъде върната методиката от миналата година. Тежкият дефицит на направления за специалист няма да изчезне с формалното връщане на старата методика, защото миналата година, когато личните лекари имаха право да надхвърлят лимита си за направления с 10% без изрично позволение от касата, здравноосигурените пак рядко имаха достъп до лечение. И пак плащаха от джоба си.
Междувременно лекарският съюз подсказа една замитана под килима тема - "редовно национализираните и експроприирани от финансовия министър Симеон Дянков суми от здравноосигурителни вноски". Според съсловието става дума за 2 млрд. вноски, потънали в бюджета на държавата незаконно. За кражбата мълчи и главният прокурор Сотир Цацаров, на когото Управителният съвет на лекарския съюз е задал въпроса "Къде се намират отклонените средства: през 2009 г. - 140 млн. лв., през 2010 г. - 1.4 млрд. лв., през 2011 г. - 9 млн. лв., и през 2012 г. - 41.665 млн. лв?".
И понеже шансът прокуратурата да намери отговорите варира около нулата, вносителите на здравни осигуровки, тоест пациентите, ще продължат да плащат като попове на правителството и неговата здравна каса - без право "да прекратят едностранно договора", нито да ползват полагащите им се медицински услуги. Какво впрочем мислят за това протестиращите по площадите?