Бившият словенски министър-председател Янез Янша бе осъден на две години затвор за корупция. Съдът в столицата Любляна се произнесе преди дни по дело за взимане на подкупи при сключването на сделка през 2006 г. за превъоръжаване на словенската армия с бронирани машини. Главен обвиняем е бившият премиер Янша, който в момента е лидер на основната опозиционна партия в страната - Словенска демократична партия. Обвиненията във вземане на подкупи датират от първия му премиерски мандат. Янша два пъти бе министър-председател на страната - между ноември 2004 и ноември 2008 г., а вторият му мандат бе от февруари 2012 до март т.г., когато неговото дясноцентристко правителство загуби вот на доверие в парламента и така падна от власт. През януари т.г. словенската Комисия за борба за корупцията обвини Янез Янша в
"необяснимо и неправомерно" забогатяване
Според доклада на независимата комисия той не е декларирал промени в имотното си състояние. "Открихме, че имуществото на Янша е нараснало по необясним и непропорционален начин с 210 000 евро" между 2004 и 2012 г., заяви председателят на комисията Горан Клеменчич. Тези разкрития заедно с икономическата криза в Словения преляха чашата на търпение на словенците, които излязоха на протести срещу правителството, но Янша отказа да подаде оставка и се наложи парламентът да го свали от власт с вот на недоверие.
Янез Янша и останалите двама обвиняеми по делото - Иван Чрнкович, директор на словенската компания Rotis, и бригаден генерал Тоне Кркович - бяха признати за виновни във взимане на подкупи. Те са поискали комисиона в размер на 2 млн. евро от финландската компания "Патриа", за да й съдействат да спечели договор със Словения за доставка на военно оборудване през 2006 г. Фирмата печели контракта, който е на обща стойност 278 млн. евро, и "Патриа" трябва да достави на страната 135 бронирани коли. Сделката обаче бе прекратена през 2012 г., след като се появиха обвиненията в корупция. Финландската държава контролира 73% от "Патриа", а останалите 27% са собственост на европейския консорциум EADS. Бившият премиер получи присъда от 2 години затвор, а другите двама обвиняеми бяха наказани с по 22 месеца зад решетките. Освен това всеки от тримата трябва да плати и парична глоба в размер на 37 000 евро.
Преди произнасянето на присъдата бившият словенски министър-председател
нарече обвиненията "фарс"
Той продължава да твърди, че това е "един политически процес" и е несправедливо обвинен в корупция. 54-годишният Янез Янша бе сред основните политици в Словения след отделянето на страната от бивша Югославия през 1991 г.
Минути след произнасянето на наказанието му Янша заяви, че ще обжалва присъдата, която бе произнесена на първа инстанция. "Този процес беше истински театър и е срам за нашата държава", заяви бившият премиер на излизане от съдебната зала в Любляна, след като магистратите произнесоха решението си. Той продължава да твърди, че делото е политически мотивирано и зад обвиненията стоят противниците му. "Присъдата бе предварително написана, а авторите й са добре известни", допълни Янез Янша. Десетки негови привърженици се бяха събрали пред съда, за да протестират срещу наказанието му. Освен това те разпространяваха в социалните мрежи постинги в подкрепа на бившия премиер.
Иван Чрнкович и бригаден генерал Тоне Кркович също ще обжалват наказанията си. Според словенските медии едва ли някой от тримата скоро ще влезе зад решетките, тъй като процедурата по обжалването ще отнеме месеци, а по-вероятно и години, преди да бъдат произнесени окончателните присъди. Според словенското законодателство по-висшата съдебна инстанция може да отхвърли молбата за обжалване на присъдите като неоснователна; може да потвърди наказанието, произнесено от магистратите от по-ниска инстанция, или да върне делото за преразглеждане; може и да промени присъдата. Янез Янша е категоричен, че "ще се бори докрай", за да докаже своята невинност, което най-вероятно означава, че делото може да стигне и до Европейския съд за правата на човека, който се намира във френския град Страсбург.
Казусът "Патриа" не занимава само словенските съдии. Финландия също разследва съмненията за получаване на подкупи за военната сделка със Словения. Скандинавската държава води дело срещу шестима подсъдими, а съд в Австрия вече призна за виновен по обвиненията в корупция австрийски гражданин.
|
|