:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,750,902
Активни 487
Страници 7,369
За един ден 1,302,066
РАЗМИНАВАНЕ

Гръцки политик отнесе тежка присъда с леко наказание

Бившият военен министър Акис Цохадзопулос получи 20-годишна присъда за корупция, но ще я излежава между 2 и 4 години
Бившата съпруга Гудрун
"Тежкоатлетът" в гръцката политика Акис Цохадзопулос бе осъден на 20 години затвор за получаване на подкупи в качеството му на военен министър през 1996-2001 г. и за пране на пари през същия период и след това. Това е най-тежкото наказание за подобен род престъпления, а 74-годишният Цохадзопулос е най-високопоставеният гръцки политик, осъждан за подобни деяния, откакто страната влезе в ЕС през 1981 година.

Той е "тежкоатлет", защото винаги се е задържал в коридорите на властта - през последните 30 години е заемал 7 различни министерски поста в правителствата на социалистическата партия ПАСОК, а във времето между тези постове е седял в депутатското кресло. През 1996 г. той дори за малко да стане лидер на управляващата тогава ПАСОК, което автоматично щеше да го направи и премиер. Тогава той загуби вота, но с много малка разлика в полза на съперника му Константинос Симитис.

В същото време той е възприеман от обществено мнение като символ на корупцията на гръцката политическата класа. Цохадзопулос обаче е символ не просто на корупция,



а на родовата корупция



В наскоро приключилия съдебен процес различни присъди получиха сегашната и бившата му съпруга, дъщеря му, негов братовчед и братът на съпругата му.

Впрочем семейството на Акис Цохадзопулос отдавна е подозирано, че работата му не е чиста. Веднъж, още докато е бил министър, той получил сметка за 72 000 евро, похарчени за маркови обувки и дрехи, които били купени от тогавашната му съпруга Гудрун Цохадзопулос. Впоследствие Цохадзопулос се развежда с нея и през 2004 г. се жени за 32 години по-младата от него Вики Стамати, която произхожда от бедно семейство. Подобни случаи са повече повод за светски клюки, отколкото за подозрения в нарушения на закона, но работата е там, че Цохадзопулос вдига пищна сватба в Париж в 4-звездния хотел "Четирите сезона" с пряк изглед към Айфеловата кула. Световната финансова и икономическа криза е все още далечко, но дори и тогава показността на VIP мероприятието предизвика остри критики в медиите и сред политиците, а и немалко гърци се запитаха откъде ли държавен служител има пари за подобен лукс.

Впоследствие гръцките медии разкриха, че разходите на Вики Стамати далеч надхвърлят декларирания от нея годишен доход от около 25 000 евро. Кредитната й карта, издадена от швейцарската банка UBS показва, че през периода 2006-2009 тя е харчила суми, които в някои случаи достигали 180 000 евро. Повечето от парите отишли за дрехи и обувки, включително от колекциите на най-скъпите модни къщи. Веднъж за един ден младата Вики Стамати пръснала 6000 евро само за бельо.

Дъщерята архитектка Арети Цохадзопулос, която иначе е самотна майка с три деца, се сдобила с къща от 180 квадрата и апартамент от 250 квадрата в най-престижните квартали на Атина. Отделно имала терени, предназначени за строежи, а на името й фигурирало и друго недвижимо имущество.

Случаят, заради който



съдбата обръща гръб на фамилията,



става през май 2010 г., когато световната криза е в разгара си, а Гърция се изправя пред банкрут. Вики Стамати купува за 1 млн. евро къща в неокласически стил точно срещу Акропола, като парите са преведени от офшорна компания. Сделката е разгласена от вестниците "Катимерини" и "Прото тема". При това тя е извършена само дни преди парламентът да гласува серия от мерки за затягане на коланите.

Към онзи момент вече е било задействано предварително проучване дали Цохадзопулос не е замесен в подкупи с военни сделки, но разкритието на медиите стимулира вземането на действени мерки срещу "тежкоатлета". В началото на 2011 г. парламентът започва разследване на участието му в оръжейните сделки, в началото на 2012 г. ПАСОК го изключва от редиците си, а през април същата година той е арестуван заедно с роднините си.

Самият съдебен процес не беше дълъг - април-октомври тази година, или шест месеца. В немалка степен причина за това е 76-годишният братовчед Никос Зиграс, който единствен от 16-те осъдени чистосърдечно си призна вината и по същество разкри как се е въртяла далаверата. Въз основа на признанията му, но и на събраните доказателства, съдът установи, че общата стойност на подкупите е "най-малко" 55 млн. евро, които Акис Цохадзопулос е получил за закупуване на четири германски подводници, руски ПВО системи, а също на бронетранспортьори и друго оръжие. Той ги е получил чрез офшорни фирми и с помощта на трети лица. "Благодарността" се изливала по различни начини върху Цохадзопулос: пари в чанти и куфари, чекове, банкови сметки или участие в сделки. Според обвинението той е изпрал 6 млн. евро от подкупите, само докато е бил военен министър 1996-2001 г. В същото време той продължил да получава подкупи и облаги и след това (откриване на сметки, участие в сделки).

Съдът прие тезата на обвинението, че гръцкият народ е трябвало да плати подкупите, защото те са влизали в цената на сделката. Според прокурорката Джорджиа Адилини обвиняемият не бил в състояние да назове цялата сума,



тъй като подкупите били прекалено много на брой



Освен роднините в прането на парите са участвали още 11 души. Сред тях са бивш счетоводител, адвокат, бивш началник на управлението за въоръженията в министерството, представители на две офшорни фирми, чрез които парите били изпирани и превеждани на банкови сметки.

Освен 20-годишната присъда съдът наказа Цохадзопулос с конфискация на имуществото и с глоба от 1 млн. евро.

Между другото Би Би Си припомня, че през април Цохадзопулос бе осъден на 8 години затвор по друго дело - за укриване на данъци. Присъдата включваше конфискация на фаталната къща срещу Акропола и глоба от 520 000 eвро.

За участието си в прането на парите чрез купуване на имоти и чрез офшорни компании Вики Стамати и дъщеря му Арети Цохадзопулус бяха осъдени на по 12 години затвор, а бившата съпруга Гудрун и братовчедът Никос Зиграс получиха 6 годишни присъди - според всеобщото мнение ниската присъда за братовчеда се дължи на самопризнанията му. Останалите подсъдими получиха присъди от 6 до 16 години затвор.

Процесът бе следен с подчертан интерес, но и с гняв от гърците, които смятат, че политиците им носят основна отговорност за опустошителна финансова и икономическа криза. Той би трябвало да удовлетвори искането им за справедливост. Все пак случаят "Цохадзопулос" нагледно доказва амбицията на властите да потърсят сметка не само от редовите, но и от високопоставените корупционери и данъчни нарушители. Този февруари, например, на доживотен затвор бяха осъдени бившият кмет на Солун Василис Папагеоргопулос и още две лица - за присвояване на 18 млн. евро. В други страни Темида едва ли би допуснала такова несъответствие между деянието и наказанието, но в банкрутиралата по същество Гърция пренавиването на гайките от страна на правораздаването не дразни общественото мнение

От друга страна, гърците имат право и да са недоволни. Както отбелязва "Уолстрийт джърнъл", въпреки няколкото последователни вълни на затягане на коланите и рекордната безработица "досега малко официални лица са осъдени за корупция и незаконни доходи".

Освен това според гръцкия закон осъдените над 70-годишна възраст излежават две пети от присъдата си, поясниха гръцките медии. Като се отчете досегашният престой на Цохадзопулос зад решетките, общественополезният труд, който ще извършва в затвора, той може да бъде освободен след период от 2 до 4 години. (По същата причина Зитас няма да прекара и ден зад решетките и не случайно съдът постанови да бъде освободен след произнасянето на присъдите.)

Фактически главният виновник Цохадзопулос ще отнесе по-малко наказание от "съпътстващите виновници" (съпругите и дъщерята) въпреки по-тежката му присъда. Тук гръцката Темида явно допуска необяснимо отхлабване на гайките.

СНИМКA: www.peoplegreece.com
Акис Цохадзопулос с втората си съпруга Вики Стамати, която е 32 години е по-млада от него.
 Братовчедът Никос Зиграс
 Дъщерята Арети
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Акис Цохадзопулос отива на поредния разпит в прокуратурата след ареста му през април 2012 година.
3
1843
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
16 Октомври 2013 09:08
Гърците от време на време поне осъждат по някой политик. Румънци, хървати, словенци - също. Само нашите политици са целите в бяло!
16 Октомври 2013 15:12
Дали - ако се сменят гръцките имена с български имена, както и простъпки, - статията няма да е изцяло съответстваща на нашите порядки и действителност? -
16 Октомври 2013 15:30
осъдени бившият кмет на Солун Василис Папагеоргопулос и още две лица - за присвояване на 18 млн. евро. В други страни Темида едва ли би допуснала такова несъответствие между деянието и наказанието,
- Да откраднеш от народа 18 милиона евро и присъдата била висока?Да, не е убийство и т.н , но това все пак е тежко престъпление извършено от магистрат, а и нали все пак се търси някаква бъдеща превенция на такива самозабравили се магистрати - престъпници, които късат от залъка на обществото.Тук в България само можем да си мечтаем за някакви присъди - дори от по няколко години ще бъде чудо, то затова е чудо, защото все още чакаме и ще чакаме, до леталния изход и на нас и на държавата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД