:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,470
Активни 678
Страници 9,035
За един ден 1,302,066
Консулт

Промяна на режима на родителски права може да се иска във всеки момент

Преди известно време се разведох. В решението по бракоразводното дело беше определен режим на родителски права. Имам подозрения и проблеми и искам да го променя? Мога ли и да искам ограничаване на родителските права на бившия си съпруг. Възможно ли е след като има решение на съда вече. Може ли във всеки момент да се претендира, къде и как?

М.Ч., София



Семейният кодекс (СК) отдава голямо значение на отношенията между родители и деца, на родителските права и задължения, на тяхното придобиване, ограничаване или отнемане. При това не само за времето, в което има стабилен брак, когато нещата са естествени и нормални. СК е предвидил и специална глава, посветена на родителските права след развода. В нея първоначално е разгледана хипотезата какво се случва с тези права при т.нар развод по взаимно съгласие, който се извършва със споразумение. В това споразумение наред с всички останали неща - например имущество, фамилно име, издръжка, задължително трябва да има договореност относно родителските права, когато има деца, ненавършили пълнолетие. И специално за споразумението, свързано с децата и родителските права, законът указва, че съдът може да утвърди такива договорености едва след като провери дали са защитени интересите на децата. Нещо повече. Дадена е възможност съдът да поиска становище от дирекция "Социално подпомагане". Изрично е посочено, че без такова споразумение не може да има развод по взаимно съгласие. Споразумение специално за родителските права обаче е допустимо дори при развод с търсене на вина.

След това законът разсъждава и дава разрешения при хипотезите, в които не се постигне такова споразумение - точно в случаите на развод поради разстройство или с търсене на вина. Нещо, за което очевидно става дума в случая. Тогава съдът служебно постановява какво да се случи. В такъв случай той трябва да реши задължително няколко неща - при кого от родителите да живеят децата, на кого от тях се предоставя упражняването на родителските права. Съдът е длъжен да определи и мерките относно упражняването на тези права, както и режима на личните отношения между децата и родителите и издръжката на децата.

Възможно е съдът да определя дори подходящи защитни мерки за осигуряване на изпълнение на родителските права, ако например има някаква опасност или проблем. Тези мерки може да са "осъществяване на личните отношения в присъствието на определено лице" или "осъществяване на личните отношения на определено място". Може съдът да определя дори поемане на разходите за пътуване на детето, а ако е необходимо - и на лицето, което го придружава.

Възможно е съдът да определя дори подходящи защитни мерки за осигуряване на изпълнение на родителските права, ако например има някаква опасност или проблем. Тези мерки може да са "осъществяване на личните отношения в присъствието на определено лице" или "осъществяване на личните отношения на определено място". Може съдът да определя дори поемане на разходите за пътуване на детето, а ако е необходимо - и на лицето, което го придружава.

Ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция "Социално подпомагане" или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови, постановява още Семейният кодекс. Това означава, че във всеки момент може да се иска промяна на тези мерки.

И тук се стига до друг от конкретните въпрос - може ли и как да се иска ограничаване на родителските права. Причина за започване на тази процедура може да са различни обстоятелства. Така според чл.131 от СК към ограничаване на родителски права се пристъпва, когато например "поведението на родителя представлява опасност за личността, здравето, възпитанието или имуществото на детето". Това може да стане и "когато поради продължителна физическа или душевна болест или други обективни причини родителят не е в състояние да упражнява родителските си права". Ограничаването на родителските права минава задължително през съд. Последният действа или служебно (например по сигнал или доклад на социалните служби), или по искане на другия родител или пък на прокурор. С подобни казуси се занимава районният съд. Той взема съответни мерки в интерес на детето, като ограничава родителските права - отнема или поставя условия за упражняването на някои от тях.

От текстовете в СК става ясно, че законът дава свободата на съда да реши какви мерки да предприеме. Той може да извика само родителя и да го предупреди, да се опита да му въздейства лично и да му обясни, че следват по-тежки мерки. Може да забрани разпоредителни действия с имущество на детето или пък да извади съответния родител от жилището, в което живее с децата. При всички случаи при ограничаването на родителските права съдът трябва да се произнесе за мерките относно личните отношения между съответния родител и детето. Т.е. дали изобщо ще се виждат, ако да, то кога и как. Съдът в крайна сметка е този, който контролира целия процес. А искането за ограничаване на правата до съда не е ограничено нито времево, нито количествено.

При изменение на обстоятелствата съдът винаги може да измени мерките по ограничаване или лишаване от родителски права. От своя страна, родителят може да поиска от съда да бъдат възстановени родителските му права, ако е отпаднало основанието, поради което е бил лишен от тях.

При всички случаи на ограничаване и лишаване от права съдът съобщава служебно на общината по постоянния адрес на родителя за вписване на лишаването от родителски права, на възстановяването им или на промяна на мерките. Съдът изпраща препис от решението и на дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето.

8749
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД