Георги Свиленски е инженер по образование. Бил е управител на фирма, както и общински съветник от левицата. В момента е зам.-председател на транспортната комисия в парламента.
--------
- Г-н Свиленски, кое налага да се пише нов закон за движение по пътищата? Вие организирате кръгли маси и срещи по темата?
- Идеята се роди след извънредното заседание на транспортната комисия по повод инцидента, който стана на столичния булевард "Цариградско шосе". Тогава таксиметров шофьор, употребил алкохол, уби двама души и рани 10. Желанието ни бе да променим подхода - не да реагираме по даден проблем постфактум, а да го правим превантивно. На тази дискусия с различни организации, включително и на родители, загубили децата си в катастрофи, надделя мнението, че действащият Закон за движение по пътищата, който е променян над 50 пъти, е станал доста тромав. И тъй като от 1999 г. само са натрупвани промени, без понякога да се съобразява дори дали даден текст е актуален, се оформи становището да се "прегледа" законът и да се пише нов. "Нов" е условно казано, тъй като експертите твърдят, че когато над 20% от разпоредбите се променят, то на практика законът е нов. Ние ще се опитаме да преподредим текстовете и да го направим лесен, достъпен и разбираем за гражданите, защото най-важното е той да се приема от хората и да се изпълнява. Когато един закон се изпълнява и санкциите постигат своята цел, повишаваме вероятността за намаляване броя на жертвите на пътни инциденти. Това е основната ни цел - да намалим жертвите по пътищата.
- А защо същевременно кабинетът внася свои промени?
- Те са разработени преди тази на наша първа кръгла маса и съдържат предимно синхронизация на някои от текстовете с европейското законодателство. В този смисъл няма проблем. Разбира се, по-добре беше да се изчака, защото нашата цел е не да напишем бързо нов закон, не да го претупаме, а да направим широко обсъждане. Факт е, че откакто поставихме темата, тя не спира да се дискутира. Законът има отношение към 10 министерства и към други закони. Ще са необходими поне 6 или 7 месеца за неговото изработване и приемане. Тези предложения на МС не пречи да бъдат приети - те ще облекчат в момента закона.
- Санкциите ли са в основата на промените?
- Този въпрос е доста дискутиран, тъй като нашата цел не е да пълним бюджета с глоби. Нашата цел е да направим санкциите такива, че те да действат превантивно - човек да се замисли, преди да направи нарушение. Защото имаме нарушения, които са с доста ниски санкции. Например по-платежоспособните шофьори, знаейки, че ще платят примерно 100 лв. за преминаване на червен светофар, те са готови да ги платят и да минат и на следващия светофар на червено. Затова глобите трябва да бъдат такива, че да принудят хората да не извършват нарушения, но и да бъдат събираеми.
- Как точно ще ги направите по-събираеми?
- В нашата парламентарна група има разработено предложение за промяна в Закона за административните нарушения и наказания в частта за връчването на наказателни постановления. В момента, след като ви съставят акт, вие трябва да отидете в КАТ в рамките на 6 месеца, за да ви бъде съставено наказателно постановление. Ако в този период вие се укриете или не отидете в съответната полицейска служба, актът отпада. И масово гражданите правят точно така. Укриват се в рамките на този давностен период, след което отиват, но вече няма акт и съответно няма нарушение. Предложението е, ако до 6 месеца не отидеш за наказателното постановление, то да се счита за автоматично връчено. И оттам нататък да тръгне процедурата по събиране на вземането. Тази разпоредба ще работи за актовете, които са съставени на пътя, когато ви е отнет талонът, защото знаете, че имате съставен акт. За заснемането на нарушенията с видеокамери това няма как да работи, няма как да знаете дали някой ви е търсил. Другата мярка е да не може да се минава технически преглед, докато не бъдат заплатени съответните глоби. Тук юристите трябва да си кажат думата дали не се нарушават някакви други разпоредби.
- Колко да се повишат глобите?
- На този етап не коментираме размера на глобите, а философията на закона - в коя част трябва да засилим неговото действие - млади шофьори, подготовка на водачите и т.н. След като изчистим тези неща, ще обсъждаме какъв да бъде размерът на глобите. Моето мнение обаче е, че глобите за употреба на алкохол и за превишена скорост трябва да бъдат сериозни, дори стряскащи. Най-много загинали на пътя има именно поради тези две причини. С това не трябва да правим компромис по никакъв начин. Когато се качваш да караш пиян, е все едно, че правиш опит за убийство. При нас пристигат предложения дори за отнемане въобще на правото на управление, когато за втори път се извърши подобно нарушение. Има го в много европейски държави, даже в някои е до живот.
- Да започнем поред - какво да се промени в обучението?
- Тези 30 и няколко часа са абсолютно недостатъчни за обучението на шофьорите. От бранша предлагат и да се въведе полигон, но не както навремето да паркираш между колчета, а полигон, който да ти дава възможност да изпиташ проблемите на пътя, например заледена, опесъчена, мокра настилка. И когато попаднеш действително в такава ситуация, да знаеш как да реагираш. Това мисля е полезно предложение, в Европа имат такива полигони. Има предложение да се даде възможност да се взима временна книжка на 16 г. и в първите 2 г. да се кара с придружител. Това също мисля, че е разумно предложение, тъй като най-добрият учител може да е твоят родител, защото той има най-голям интерес да те научи да шофираш добре. Има и други предложения за младите шофьори - тези от тях, които са на възраст до 24 г. и имат по-малко от 2 г. шофьорски стаж, да не карат нощем, да не возят повече от двама души или пък да не са с по-мощни автомобили. За тях се предлага и да се намали границата за алкохол от 0.5 на 0.2 промила. Цифрата е 0.2, защото тя е в рамките на техническата грешка - може да бъде от някакво лекарство например. Както и да се завиши времето на обучение. Статистиката сочи, че 80% от загиналите водачи са на възраст от 18 до 24 г. А и младите хора са по-емоционални. Аз самият, когато взех книжка, взимах разстоянието София - Велико Търново за час и 20 минути, сега не мога и за три часа. В Австрия например, в рамките на една година, след като вземете книжка - на третия, шестия и деветия месец се взимат допълнителни часове. Вижда се дали през тези месеци имаш вредни навици и те се поправят, доизчистват се някакви проблеми и на 12-ия месец си получаваш правата. Това финансово няма да оскъпи курсовете - в рамките на същите пари, тъй като тези часове ще бъдат част от обучението.
- А може ли изобщо със закон българинът да стане по-толерантен шофьор?
- Разбирам подтекста на въпроса, но най-важното е да се говори по темата, въпреки че бяха пуснати доста екзотични предложения по медиите, включително това да не се пускат млади шофьори на магистралата или пък да се глобяват пияните пешеходци, книжка за велосипедисти и т.н. Въпреки че са екзотични, в момента, в който бяха пуснати, хората започнаха да ги дискутират, това е най-важното.
- Този закон не е само за шофьорите - какво предвижда за инфраструктурата например?
- Пътната инфраструктура е също голям проблем в безопасността. В провинцията има пътища, които не могат да нарекат път по никаква наредба. И питат хората: "Не трябва ли пътна полиция да дойде и този път да го затвори?" Трябва. Гражданите трябва да знаят кой е отговорен за пътя, защо на даден път няма мантинела, защото собственикът на пътя не си върши работата, но никой не реагира на това нещо. Голяма част от загиналите са при ПТП, причинени от необезопасени или немаркирани пътища. Не струва много пари, но никой не го прави.
- А как шофьорът да разбере на кого да сигнализира - чий е пътят?
- Пътната полиция има право да затвори пътя и когато вие сте кмет на едно село. Нали няма да стоите със скръстени ръце, ще направите нещо. Това е в момента начинът да се направи нещо, а не дупките да си стоят. Българите плащат данъци, за да получат съответните услуги. И сега има глоби за собствениците на пътища, но гражданите трябва да сигнализират за такива проблеми. Ето примерът с пешеходните пътеки - трябваше да загинат деца, за да ги повдигнат и това да намали инцидентите.
Дай им на българските управници санкции. Чиновнически са им душиците и депутати да станат, пак като чиновници "мислят".
Нещо за застрахователна история в ГО-то? неее... Нещо за смислени присъди (а не като на Стависки) за виновно причинени тежки катастрофи? познахте, не. Нещо за реален контрол на движението, а не хранилки в храстите? ...